Jump to content

Muhammed Abdullahi Muhammed

Nga Wikipedia, enciklopedia e lirë
Muhammed Abdullahi Muhammed
Presidenti i 9-të i Somalisë
Në detyrë
8 shkurt 2017 – Në detyrë
Paraprirë ngaHassan Sheikh Mohamud
Kryeministei i 14-të i Somalisë
Në detyrë
1 nëntor 2010 – 19 qershor 2011
Paraprirë ngaAbdiwahid Elmi Gonjeh (përkohësisht)
Pasuar ngaAbdiweli Mohamed Ali
Të dhëna vetjake
U lind më5 maj 1962
Mogadishu, Somali
Partia politikeTayo
ArsimimiUniversiteti në Buffalo

Muhammed Abdullahi Muhammed (Somalisht: Maxamed Cabdulaahi Maxamed; lindi më 5 maj 1962) është diplomat, profesor, politikan dhe President i tanishëm i Somalisë. Më parë ishte Kryeministër i Somalisë nga nëntori 2010 deri në qershor 2011. Në zgjedhjet presidenciale, Muhammedi u bë president duke fituar me 184 vota.[1]

Jeta e hershme[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Prindërit e Muhammedit ishin aktivistë në Ligën Rinore Somaleze, e cila ishte partia e parë politike. Gjatë viteve 70-të, babi i tij punonte si shërbëtor civil në Departamentin Kombëtare të Transportit.[2]

Mes viteve 1989 dhe 1993, ai përfundoi studimet bachelor, dega histori në Universitetin e Buffalos. Në vitin 2009, u diplomua për master në shkencat politike pranë Universitetit të Buffalos.

Muhammedi ka nënshtetësi somaleze dhe amerikane.

Referime[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

  1. ^ Jama, Hassan (5 gusht 2015). "Interview with former Somali PM Mohamed Abdullahi Mohamed "Farmaajo"". Special Broadcasting Service. Arkivuar nga origjinali më 11 shkurt 2017. Marrë më 8 shkurt 2017. {{cite news}}: Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)
  2. ^ "Allgedo.com » Why We Need PM Farmajo of Somalia To Run For President In 2012 – By A. M. Majabe". Marrë më 31 maj 2015. {{cite web}}: Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)

Lidhje të jashtme[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]