Muhammed el-Munaxhid

Nga Wikipedia, enciklopedia e lirë
Jump to navigation Jump to search

Muhammed Salih El-Munajjid (Arabisht: محمد صالح المنجد) është dijetarë dhe themelues i uebsajtit IslamQA.info. Al Jazzera thotë se Muhammedi është një nga dijetarë të njohur në lëvizjen të Selefizmit. Sipas Alexa.com, uebsajti i tij është më i popullarizuar.

Jeta[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

El-Munajjid lindi më 1960 në Aleppo, Siria dhe u rrit në Arabia Saudite. Ai diplomoi në universitetin King Fahd. Ai mësoi islamin nën dijetarët Abdul Aziz Ibn Bazi, Muhammed ibn Uthejmin, Abdullah ibn Xhibrin, Salih El-Feuzan dhe Abdul-Rahman el-Barrak. Ai është imam i xhamisë Umer ibn Abdul Aziz në Khobar. Sipas majit 2015, ai ka 820,000 ndjekës në Twitter.

Lidhje të jashtme[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]