Murtaja septikemike

Nga Wikipedia, enciklopedia e lirë
Murtaja septikemike që rezulton në nekrozë.

Murtaja septikemike është 1/3 format e murtajës dhe shkaktohet nga Yersinia pestis, një specie gram-negative e baktereve. Murtaja septikemike është një sëmundje sistemike që përfshin infeksionin e gjakut dhe më së shpeshti përhapet nga pickimet nga pleshtat e infektuar. Murtaja septikemike mund të shkaktojë koagulim të përhapur intravaskular dhe është gjithmonë fatale kur nuk trajtohet. Llojet e tjera të murtajës janë murtaja bubonike dhe murtaja pneumonike.[1]

Shiko edhe[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Referime[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

  1. ^ "Plague - Symptoms and Causes", Mayo Clinic, marrë më 20 maj 2022 {{citation}}: Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)