Muzeu Arkeologjik i Zarës

Nga Wikipedia, enciklopedia e lirë
Muzeu Arkeologjik i Zarës

Muzeu Arkeologjik i Zarës është një muze i specializuar. Si një muze shtetëror, ajo mbulon zonën e Qarkut të Zarës me ishujt Rab dhe Pag. Ai u themelua më 30 nëntor të vitit 1832 [1] si muzeu i dytë më i vjetër në Kroaci dhe një nga më të vjetrit në këtë pjesë të Evropës.

Departamentet[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Në kuadër të Muzeut Arkeologjik të Zarës veprojnë këto departamente:

 • Departamenti i Arkeologjisë Prehistorike,
 • Departamenti i Antikitetit,
 • Departamenti Mesjetar,
 • Departamenti i Kërkimeve Arkeologjike Nënujore,
 • Departamenti i Aktiviteteve Pedagogjike dhe Andragogjike,
 • Departamenti i Konservimit dhe Restaurimit,
 • Biblioteka dhe
 • Muzeu i Antikiteteve në Nin.

Shërbimet[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

 • Ekspozita e përhershme
 • Punëtori restauruese
 • Punëtori përgatitore
 • Biblioteka (e disponueshme për publikun) [2]

Shih edhe[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Burimet[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Lidhje të jashtme[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Një kategori në Wikimedia Commons përmban dokumente multimediale për Muzeu Arkeologjik i Zarës.