Jump to content

Nachos

Nga Wikipedia, enciklopedia e lirë

 

Nachos është një pjatë e kuzhinës meksikane e përbërë nga patatina tortilla ose totopos të mbuluara me djathë ose salcë djathi, si dhe një shumëllojshmëri të mbushjeve dhe garniturave të tjera, shpesh duke përfshirë mish (të tillë si mish viçi ose pulë i pjekur në skarë), perime (të tilla si speca djegës, marule, domate dhe ullinj), dhe erëza të tilla si salsa, guakamole ose salcë kosi . Në formën e tij më themelore, nachos mund të përbëhet vetëm nga patate të skuqura të mbuluara me djathë (zakonisht Cheddar ose Djathë Amerikan ) dhe shërbehet si meze ose rostiçeri, ndërsa llojet e tjera janë mjaft të bollshme si pjata kryesore. Pjata u krijua nga dhe u emërtua sipas, Ignacio Anaya-s, i cili e krijoi atë në vitin 1941 për klientët në restorantin Victory Club në Piedras Negras, Coahuila . [1] [2] [3] [4] [5] [6] [7]

Nachos in the Philippines
Nachos në Filipine në The Beanery
Nachos me mish viçi dhe fasule në një tigan
Nachos
  1. ^ Saavedra, Tania Alemán (2019-08-15). "Ignacio Anaya, el mexicano que inventó los nachos". México Desconocido (në spanjisht). Marrë më 2020-11-04.
  2. ^ "Lo que conocemos como nachos, en realidad se llaman totopos | CM Abastos". www.cmabastos.es. Marrë më 2020-11-04. {{cite web}}: Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)
  3. ^ Spanish Word Histories and Mysteries: English Words That Come From Spanish. Houghton Mifflin Harcourt. 2007. fq. 157. ISBN 9780547350219. Arkivuar nga origjinali më 17 maj 2015. Marrë më 7 mars 2015. {{cite book}}: Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)
  4. ^ Strong, Franklin (2012). Herrera-Sobek, Maria (red.). Celebrating Latino Folklore: An Encyclopedia of Cultural Traditions. ABC-CLIO. fq. 825. ISBN 9780313343407. Marrë më 26 mars 2016. {{cite book}}: Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)
  5. ^ Willett, Megan (1 shtator 2014). "9 Authentic Mexican Dishes You Should Eat Instead Of The Tex-Mex Knockoffs". Business Insider. Insider Inc. Arkivuar nga origjinali më 24 qershor 2019. Marrë më 24 qershor 2019. Many of the so-called Mexican foods we love — like hardshell tacos, burritos, and nachos — are Tex-Mex inventions. Though they have their own interesting history (and are obviously tasty), calling them Mexican is as accurate as saying General Tsao's chicken is Chinese. {{cite web}}: Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)
  6. ^ LaRoche, Clarence J. (1954). "Nachos? Natch!". San Antonio Express and San Antonio News. {{cite news}}: Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)
  7. ^ "Action Line". Corpus Christi Caller-Times. 25 mars 1974. {{cite news}}: Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)