Naser Sahiti

Nga Wikipedia, enciklopedia e lirë

Naser Sahiti (lindur më 12 mars 1966 në Carralevë (Kosovë)) është lektor i universitetit kosovar në inxhinieri mekanike dhe u zgjodh Rektor i Universitetit të Prishtinës për vitet 2020 deri në 2024.[1][2]

Jeta dhe puna[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Sahiti e kaloi rininë në Carralevë dhe shkoi në shkollën fillore atje. Pasi ndoqi kolegjin profesional në Shtime dhe kolegjin teknik në Ferizaj ai studioi inxhinieri mekanike në Universitetin e Prishtinës, duke përfunduar me një Diplomë në Inxhinieri Mekanike (1991). Pastaj u bë mësues i shkollës profesionale në matematikë dhe informatikë në shkollën Naim Frashëri në Shtime.

Më 1996 Sahiti u bashkua me Universitetin e Prishtinës si asistent në inxhinieri mekanike. Fokusi i tij atje ishte kërkimi dhe mësimi i termodinamikës dhe turbo-makinerisë termike. Në vitin 2001 ai u transferua në Universitetin e Erlangen-Nuremberg, Instituti i Mekanikës së Lëngjeve. Ai fitoi gradën Dr. Ing. me një disertacion Performanca dinamike termike dhe e rrjedhshme e sipërfaqeve të transferimit të nxehtësisë me kunjat[3] Pas kthimit në universitet në Prishtinë ai u bë Asistent Profesor dhe më 2017 Profesor i plotë i Inxhinierisë Mekanike. Që nga viti 2016 ai është Prorektor i Rektorit Marjan Dema, dhe u zgjodh si pasardhësi i tij në gusht 2020.

Publikimet[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

 • Naser Sahiti ka botuar më shumë se 30 artikuj kryesorë dhe ka një Faktor Ndikimi prej 24.
 • Naser Sahiti: Ndërlidhja ndërmjet gjatësisë së kunjit dhe performancës së shkëmbyesit të nxehtësisë, Inxhinieria termike e aplikuar, Vol. 91, f. 946–952, 2015, [1]
 • Naser Sahiti, Fejzuall Krasniqi, Xhamajl Fejzullahu, Januz Bunjaku, Ali Muriqi: Minimizimi i gjenerimit të entropisë së një shkëmbyesi nxehtësie me kunj me tuba të dyfishtë, Inxhinieria termike e Aplikuar, (28), f. 2337–2344, 2008, [2]
 • Naser Sahiti, Franz Durst, Paolo Geremia: Përzgjedhja dhe optimizimi i prerjeve tërthore të kunjave për ftohjen elektronike, Inxhinieri termike e Aplikuar, (27), f. 111–119, 2007, [3]
 • Naser Sahiti, Franz Durst, Anupam Dewan: Strategjia për zgjedhjen e elementeve për përmirësimin e transferimit të nxehtësisë, Int. Revista Heat Mass Transfer, (49) f. 3392–3400, 2006, [4]
 • Naser Sahiti, Abdellah Lemouedda, Dragan Stojkovic, Franz Durst, Eberhard Franz: Krahasimi i performancës së vargjeve të rrjedhës së tubave me kunja me prerje të ndryshme të prerjeve të kunjit, Appliance Thermal Engineering, Vol. 26, f. 1176–1192, 2006, [5]
 • Naser Sahiti, Franz Durst, Anupam Dewan: Rritja e transferimit të nxehtësisë nga elementët pin, Int. Revista Heat Mass Transfer, (48), f. 4738–4747, 2005, [6]
 • Naser Sahiti, Fejzuall Krasniqi: Bewertung eines PIM-Wärmetauschers durch Entropieproduktion, Chemie-Ingineur-Technik, (74) f. 1568–1572, Wiley VCH Verlag, Weinheim, 2002, [7]
 • Maria Pascu, Naser Sahiti, Franz Durst: Studimi Parametrik i Shkëmbyesve të Ngrohjes me Flat-Tube dhe Pin Fin Heat, Kongresi Ndërkombëtar i Inxhinierisë Mekanike ASME dhe Ekspozita, Seattle, Washington USA, 2007, [8]

Lidhje interneti[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Referime[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

 1. ^ "Europass of Prof. Dr. Naser Sahiti". Arkivuar nga origjinali më 25 janar 2021. Marrë më 14 shtator 2020. {{cite web}}: Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)
 2. ^ Prof. Dr. Naser Sahiti elected as the new Rector of Prishtina University[lidhje e vdekur]
 3. ^ German National Library with online link to Naser Sahiti‘s dissertation