Nazik Avdalyan

Nga Wikipedia, enciklopedia e lirë
Jump to navigation Jump to search

Nazeli "Nazik" Avdalyan (armenisht: Նազիկ "Նազելի" Ավդալյան, lindur më  31 tetor 1986 në Gyumri, Armeni) është një peshëngritëse armene.

Biografia[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Avdalyan fitoi një medalje të artë në Kampionatin Botëror të Peshëngritjes të vitit 2009. Avdalyan është peshëngritësja e parë nga Republika e pavarur e Armenisë që ka fituar një medalje të artë ne Kampionatin Botëror të Peshëngritjes dhe gruaja e parë nga Armenia që ka fituar një kampionat botëror (nga të gjitha sportistet e të gjitha sporteve).[1]

Më 26 prill 2010, Avdalyan u përfshi në një aksident me makinë në autostradën e Yerevan-Gyumri dhe u dërgua në spitalin Gyumri. Ajo pësoi thyerje të shumta të kockave dhe një lëndim në shpinë. Advalyan u transferua në qendrën mjekësore Erebuni për ekzaminim të mëtejshëm dhe iu nënshtrua një ndërhyrjeje në pjesën e poshtme të shpinës.[2] Pas procesit të rehabilitimit, Avdalyan tha se ajo do të ishte në gjendje për të konkurruar në sport përsëri në vitin 2013.[3] Pas shtatë viteve mungesë Avdalyan bëri një kthim të madh dhe fitoi një medalje të artë në Kampionatin Evropian të Peshëngritjes të vitit 2016.[4]

Jeta personale[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Nazik Avdalyan u martua me ish-peshëngritësin Erik Karapetyan më 9 qershor 2012 në Yerevan, Armeni. Ata kanë kanë qenë të fejuar për një kohë të gjatë por dasma u shty për shkak të aksidentit që pësoi Avdalyan.[5] Në nëntor, Avdalyan lindi një djalë, emri i të cilit është Vache՛.[6]

Referimet[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

  1. ^ "Snatched, Cleaned, Jerked, Crowned!: Nazik Avdalyan becomes independent Armenia's first weight lifting world champ". ArmeniaNow.com. Arkivuar nga origjinali origjinali më 10 qershor 2015. Marrë më 27 tetor 2012. Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)
  2. ^ "World weightlifting champion Nazik Avdalyan gets in car crash". PanARMENIAN.Net. Marrë më 27 tetor 2012. Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)
  3. ^ "Nazik Avdalyan will be back to sports in two years". PanARMENIAN.Net. Marrë më 27 tetor 2012. Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)
  4. ^ "Forde-2016, Results". Arkivuar nga origjinali origjinali më 19 maj 2016. Marrë më 16 maj 2016. Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)
  5. ^ "Weightlifting female World Champion gets married". NEWS.am. Marrë më 27 tetor 2012. Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)
  6. ^ "Նազիկ Ավդալյան."Վաչեն շատ է սիրում մեր զբոսանքները"" [Nazik Avdalyan: Vache՛ enjoys our walks] (në armenisht). Bravo.am. 19 shkurt 2014. Marrë më prill 15, 2016.