Jump to content

Ndriçimi me gaz

Nga Wikipedia, enciklopedia e lirë
Ndriçimi me gaz në qendrën historike të Wrocław, Poloni, fiket manualisht dhe ndizet çdo ditë.

Ndriçimi me gaz është prodhimi i dritës artificiale nga djegia e një gazi karburanti si hidrogjeni, metani, monoksidi i karbonit, propani, butani, acetilen, etilen, gaz qymyri (gaz i qytetit) ose gaz natyror. Drita prodhohet ose drejtpërdrejt nga flaka, përgjithësisht duke përdorur përzierje speciale (zakonisht propan ose butan) të gazit ndriçues për të rritur shkëlqimin, ose indirekt me përbërës të tjerë si manteli i gazit ose drita e vëmendjes, me gazin që kryesisht funksionon si nxehtësi. burim për inkandeshencën e mantelit të gazit ose gëlqeres.[1]

Përpara se energjia elektrike të bëhej mjaft e përhapur dhe ekonomike për të lejuar përdorimin e përgjithshëm publik, gazi ishte metoda më e përhapur e ndriçimit të jashtëm dhe të brendshëm në qytete dhe periferi, zona ku infrastruktura për shpërndarjen e karburantit të gaztë ishte praktike. Kur ndriçimi me gaz ishte i përhapur, lëndët djegëse më të zakonshme për ndriçimin me gaz ishin gazi i drurit, gazi i qymyrit dhe, në raste të kufizuara, gazi i ujit.[2] Dritat e hershme të gazit ndizeshin manualisht nga ndezësit e llambave, megjithëse shumë modele të mëvonshme ndizen vetë.[3]

Ndriçimi me gaz tani përdoret shpesh për kampingje, për të cilat dendësia e lartë e energjisë e karburantit hidrokarbur, e kombinuar me natyrën modulare të bombolave mbi të cilat janë ndërtuar dritat e kampingut, lejon që drita e ndritshme dhe afatgjatë të prodhohet pa pajisje komplekse.[4] Përveç kësaj, disa rrethe historike urbane ruajnë ndriçimin rrugor me gaz dhe ndriçimi me gaz përdoret brenda ose jashtë për të krijuar ose ruajtur një efekt nostalgjik.[5]

Shiko edhe[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Referime[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

  1. ^ Sweeney, Morgan. "Before Electricity, Streets Were Filled with Gas Lights". mcgill.ca. McGill University Office for Science and Society. Marrë më 19 shkurt 2022. {{cite web}}: Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)
  2. ^ Binder, Frederick Moore (tetor 1955). "Gas Light". Pennsylvania History: A Journal of Mid-Atlantic Studies. 22 (4): 359–373. JSTOR 27769625. Marrë më 20 shkurt 2022. {{cite journal}}: Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)
  3. ^ Arsiya, Iklim (29 prill 2017). "Jobs of Yesteryear: Obsolete Occupations". dailysabah.com. Daily Sabah. Marrë më 19 shkurt 2022. {{cite web}}: Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)
  4. ^ Sweeney, Morgan. "Before Electricity, Streets Were Filled with Gas Lights". mcgill.ca. McGill University Office for Science and Society. Marrë më 19 shkurt 2022. {{cite web}}: Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)
  5. ^ Patowary, Kaushik. "The Last Gas Streetlights". amusingplanet.com. Amusing Planet. Marrë më 19 shkurt 2022. {{cite web}}: Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)