Neki Ruli

Nga Wikipedia, enciklopedia e lirë
Jump to navigation Jump to search

Mehmed Neki Ruli (Libohova, 1881) ka qenë nëpunës i administratës osmane dhe politikan shqiptar.

Biografia[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

U lind në Libohovë më 1881, i biri i Mehmed Sytki efendiut, kadi i sanxhakut të Beratit. Studjoi në ryzhdijen e Beratit dhe më pas në Vefa idadisiStamboll dhe vijoi shkollimin në Shkollën Civile të Administratës Mbretërore "Mülkiye-i-Sehahané" në Stamboll për Shkenca Politike-Administrative, ku u diplomua në vitin 1905.

Stazhin e tij në administratë e bëri në Berat dhe nga dhjetori i 1909 e deri në fillimin e Luftës Ballkanike shërbeu si kajmekam në Kavajë, Lezhë dhe Tepelenë. Pas asaj lufte iu bashkua administratës shqiptare.[1]

U zgjodh senator i Senatit të Dhomës së Këshillit Kombëtar të Shqipërisë nga 27 mars 1920 deri më 20 dhjetor 1920.[2]

Referimit[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

  1. ^ Özdalga, Elisabeth (2013). Late Ottoman Society: The Intellectual Legacy. Routledge. f. 320. ISBN 9781134294732. Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)
  2. ^ Ligjvënësit shqiptarë 1920-2005 Arkivuar 13 shkurt 2009 tek Archive-It - Republika e Shqipërisë KUVENDI . Tiranë 2005