Nenana, Alaska

Nga Wikipedia, enciklopedia e lirë
Jump to navigation Jump to search
Nenana, Alaska
Anglisht : Nenana
qytet
noform
Nenana train station and Parks Highway bridge
Vendndodhja
Nenana, Alaska is located in SHBA Alaska
Nenana, Alaska
Nenana, Alaska

Koordinatat: 64°33′29″V 149°5′26″P / 64.55806°V 149.09056°P / 64.55806; -149.09056

Administrimi
Shteti Flamuri SHBA
Shteti federal Alaska
Qarku Yukon-Koyukuk
Sipërfaqja dhe popullsia
Sipërfaqja 15.8 km2
 •  tokësore 15.6 km2
 •  ujore 0.1 km2
Lartësia 107 m (m.n.d.)
Popullsia 378 banorë (2010)
Të dhëna të tjera
Themelimi November 17, 1921[1]
Zona Kohore Alaska (AKST)-9
Verore AKDT-8
Kodi Postal 99760
Prefiksi 907
Koordinatat 64° 33′ 29″ Veri

149° 5′ 26″ Perëndim

Nenana, Alaska (Nenana) është një qytet në qarkun Yukon-Koyukukshtetit federal Alaska, SHBA. Në Nenana, Alaska jetojnë 378 banorë (2010)[2], dhe dendësia e popullisë është banor/km2 (66.6 banorë/sq mi). Qyteti ka një sipërfaqe prej 15.8 km2 (6.1 sq mi) dhe lartësi mbidetare prej 107 m (351 ft).

Historia[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Gjeografia[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Referimet[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

  1. ^ 1996 Alaska Municipal Officials Directory. Juneau: Alaska Municipal League/Alaska Department of Community and Regional Affairs. janar 1996. fq. 101. Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)
  2. ^ "Annual Estimates of the Population for Incorporated Places in Alaska". United States Census Bureau. 10 korrik 2008. Arkivuar nga origjinali më 12 shtator 2008. Marrë më 28 janar 2017. |archiveurl= dhe |archive-url= është specifikuar më shumë se një herë (Ndihmë!); |archivedate= dhe |archive-date= është specifikuar më shumë se një herë (Ndihmë!); |accessdate= dhe |access-date= është specifikuar më shumë se një herë (Ndihmë!); Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)

Lidhje të jashtme[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

 Commons: Nenana, Alaska – Album me fotografi dhe/apo video dhe materiale multimediale