Nightmute, Alaska

Nga Wikipedia, enciklopedia e lirë
Jump to navigation Jump to search
Nightmute, Alaska
Anglisht : Nightmute
qytet
Vendndodhja
Nightmute, Alaska is located in SHBA Alaska
Nightmute, Alaska
Nightmute, Alaska

Koordinatat: 60°29′29″V 164°49′34″P / 60.49139°V 164.82611°P / 60.49139; -164.82611

Administrimi
Shteti Flamuri SHBA
Shteti federal Alaska
Qarku Bethel
Sipërfaqja dhe popullsia
Sipërfaqja 263 km2
 •  tokësore 251.2 km2
 •  ujore 11.8 km2
Lartësia 23 m (m.n.d.)
Popullsia 280 banorë (2010)
Të dhëna të tjera
Themelimi April 30, 1974[1]
Zona Kohore Alaska (AKST)-9
Verore AKDT-8
Kodi Postal 99690
Prefiksi 907
Koordinatat 60° 29′ 29″ Veri

164° 49′ 34″ Perëndim

Nightmute, Alaska (Nightmute) është një qytet në qarkun Bethelshtetit federal Alaska, SHBA. Në Nightmute, Alaska jetojnë 280 banorë (2010). Qyteti ka një sipërfaqe prej 263 km2 (101.5 sq mi) dhe lartësi mbidetare prej 23 m (75 ft).

Historia[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Gjeografia[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Referimet[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

  1. ^ 1996 Alaska Municipal Officials Directory. Juneau: Alaska Municipal League/Alaska Department of Community and Regional Affairs. janar 1996. f. 104. Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)

Lidhje të jashtme[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

 Commons: Nightmute, Alaska – Album me fotografi dhe/apo video dhe materiale multimediale