Nikaja

Nga Wikipedia, enciklopedia e lirë
Shko te: navigacion, kërko

Koordinatat: 40°32′25″N 19°44′15″E / 40.54028°N 19.73750°E / 40.54028; 19.73750

Epiri në anticitet.

Nicaea ose Nikaia (greqisht : Νίκαια) ka qënë një qytet antik grek në rajonin Ilirisë [1][2].

Historia[redakto | redakto tekstin burimor]

Nicaea është e vendosur 1500 metra ne jug te Byllis[1] ne afërsi Fier.[3] Stefan bizantini e quante atë një polis. Ishte tepër i madh për tu quajtur kome dhe kishte mure te fortifikuar ne shekujt e 5 dhe te 4p.e.s. Planifikimi i gjytetit i ngjan një qyteti tjetër antik ilir atë të, Amantia. Siç dëshmon një shkrim i shekullit të dytë të erës sonë flet për (Σώστρατος... Βυλλίων απο Νίκαιας), qyteti ka qënë anëtar i Koinon të Byllinëve. Në tërësi shumica e emrave te gjetur në Nikaia kanë qënë ndikuar nga greqishtja si psh, (Alexander, Andriscus, Archelaus, Kebbas, Maketa, Machatas, Nikanor, Peukolaos, Phalakros, Philotas, Drimakos dhe Alexommas) me disa emra ilirë.[1]

Një mbishkrim helenisti regjistron një strategos eponymos (greqisht: Στρατηγός επώνυμος) a general of the Koinon of the Bylliones. This Koinon of the Bylliones did not refer[4] to an ethnos, but to the coalition of Byllis and Nikaia to which it was restricted.[5] Byllis considered[4] Nikaia to be one of its demes. Inscriptions at both Byllis and Nikaia begin in the middle of the 4th century BC and are both in ancient Greek, as are institutions and the gods worshiped.[1]

Shih edhe[redakto | redakto tekstin burimor]

Referenca[redakto | redakto tekstin burimor]

Inline citations[redakto | redakto tekstin burimor]

  1. ^ a b c d Hatzopoulos, Sakellariou & Loukopoulou 1997, p. 144.
  2. ^ Hansen & Nielsen 2004, p. 346.
  3. ^ Klos (Fier).
  4. ^ a b Pleket, H. W. Supplementum Epigraphicum Graecum, Volume XXXIX: 1989.
  5. ^ Robert, L. "Discours inaugaural", L' Illyrie meridionale et L'Epire dans l'antiquite, Actes du colloque international de Clermont-Ferrand. Clermont-Ferrand, 1984, p. 14

Burime[redakto | redakto tekstin burimor]

  • Hatzopoulos, M. B.; Sakellariou, M.; Loukopoulou, L. D. (1997). Epirus, Four Thousand Years of Greek History and Civilization. Ekdotike Athenon. ISBN 9602133775. 
  • Hansen, Mogens Herman; Nielsen, Thomas Heine (2004). An Inventory of Archaic and Classical Poleis. Oxford University Press. ISBN 0198140991.