Niklas Busch Thor

Nga Wikipedia, enciklopedia e lirë
Jump to navigation Jump to search
Niklas Busch Thor
Të dhënat personale
Data e lindjes21 shkurt 1986
Vendi i lindjesSmåland, Suedi
Gjatësia180 cm
PozicioniMesfushor
Karriera në rini
1993-?Storvreta IK
?-?IFK Norrköping
?-?IF Sylvia
Karriera profesioniste*
VitetKlubiNdesh.(Gls)
2007–2010Gamla Upsala61(5)
2011–2013IK Frej67(11)
2014–2017IK Sirius93(6)
* Ndeshjet dhe golat në nivelin profesionist, vetëm në ligën vendase .
† Ndeshje (Gola).

Niklas Busch Thor (lindi më 21 shkurt 1986) është ish-futbollistë.[1]

Karriera[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Thor mori një program të shkollës së mesme të futbollit në gjimnazin Ebersteinska në Norrköping. Gjatë kohës së tij në shkollën e mesme, Thor luajti për IFK Norrköping dhe IF Sylvia. Pas mbarimit të shkollës së mesme, ai u transferua në Uppsala ku ai luajti për klubin e tij Storvreta IK. Shtatë vjet më vonë, në fund të vitit 2013, ai nënshkroi një marrëveshje dyvjeçare me IK Sirius në ligën e dytë më të lartë të Suedisë, Superettan.[2]

Jeta personale[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Niklas Thor u martua me Ebba Busch më 2013,[3]. Ata kanë dy fëmijë.[4][5].

Niklas Thor është nipi i shkrimtarit Mickan Thor.

Referimet[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

  1. ^ Sirius vann kaptenen Niklas Busch Thors sista match
  2. ^ Uppsalanyheter. "Sirius värvar stjärna från konkurrent".
  3. ^ ""Nu har vi fått tillbaka en av stans bästa spelare"".
  4. ^ "KD-ledaren Ebba Busch Thor har blivit mamma".
  5. ^ "Ebba Busch Thor har fått en dotter".