Jump to content

Ebba Busch Thor

Nga Wikipedia, enciklopedia e lirë
Ebba Busch Thor
Kryetare e Deomkratëve Krishterë
Në detyrë
25 prill 2015 – në vazhdim
Paraprirë ngaGöran Hägglund
Të dhëna vetjake
U lind më11 shkurt 1987
Uppsala Suedi
NënshtetësiaSuedeze
Partia politikeDemokratët Krishterë
Bashkjetuesja/etNiklas Busch Thor (m.2013)
Fëmijët2
ArsimimiUniversiteti në Uppsala

Ebba-Elisabeth Busch,[1] (më parë u quajt Ebba-Elisabeth Busch-Christensen dhe që nga viti 2014 ajo quhet Ebba Busch Thor; lindi më 11 shkurt 1987) është politikane suedeze. Ajo është kryetare e partisë Demokratët Krishterë që nga 25 prill 2015.

Jeta e hershme[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Busch Thor u rrit në Gunsta, 11 km në lindje të qendrës së Uppsalës. Ajo shkoi në shkollën Livets Ord dhe në gjimnazin Shkollën Katedrale në Uppsala.

Busch Thor indentifikon veten norvegjeze dhe suedeze, babai i saj është norvegjezë,[2] ndërsa nëna e saj është suedeze. Ajo është anëtare e kishës suedeze.[3]

Karriera politike[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Gjatë mandatit 2008-2010, Ebba Busch Thor ishte sekretare e këshilltarit komunal Gustaf von Essenkomunën Uppsala. Në vitet 2008-2011, ajo ishte zv.kryetar i Lidhjes Rinore të Demokratëve Krishterë.[4]

Në janar të vitit 2015, Göran Hagglund njoftoi dorëheqjen e tij si një udhëheqës partiak për Demokratët Krishterë. Komisioni i emërimit pastaj i propozoi kandidatët për pasardhësin e tij, përfshirë Ebba Busch Thor. Më 13 mars, një komision i vetëm zgjedhor propozoi Ebba Busch Thor si kryetare të re të parë.[5] Më 25 prill 2015, ajo u zgjodh kryetare e partisë dhe mori detyrën në të njëjtën ditë.[6]

Jeta personale[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Ajo u martua me ish-futbollistin Niklas Thor më 2013. Ata kanë dy fëmijë; një djalë i lindur më 10 maj 2015 dhe një vajzë e lindur më 8 shkurt 2017.[7]

Referime[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

  1. ^ "Ebba-Elisabeth Busch i folkbokföringen". Arkivuar nga origjinali më 11 shkurt 2015. {{cite web}}: Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)
  2. ^ "Hurra for syttende mai!!". Arkivuar nga origjinali më 15 shkurt 2015. Marrë më 17 maj 2009. {{cite web}}: Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)
  3. ^ Jacob Zetterman (23 prill 2015). "Ebba Busch Thor: Den kristna tron passar bra för partiledare". Dagen. Marrë më 9 shtator 2018. {{cite news}}: Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)
  4. ^ ”Ebba Busch Thor: ’Min mormors dåliga möte med hemtjänsten väckte mitt politiska engagemang” Arkivuar 12 nëntor 2018 tek Wayback Machine.
  5. ^ "Kristdemokraterna - Ebba Busch Thor föreslås som ny partiledare". Arkivuar nga origjinali më 16 mars 2015. Marrë më 2015-10-11. {{cite web}}: Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)
  6. ^ "Ebba Busch Thor föreslås som ny partiledare". Kristdemokraterna. Arkivuar nga origjinali më 16 mars 2015. Marrë më 14 mars 2015. {{cite web}}: Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)
  7. ^ "KD-ledaren Ebba Busch Thor har blivit mamma". svt Nyheter. 10 maj 2015. Marrë më 10 maj 2015. {{cite web}}: Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)

Lidhje të jashtme[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]