Jump to content

Niko Kazanxaqi

Nga Wikipedia, enciklopedia e lirë
Nikos Kazanxaqi - shkrimtari i njohur

Niko Kazanxaqi (greqisht: Νίκος Καζαντζάκης Níkos Kazantzákis; 18 shkurt 1883 – 26 tetor 1957) lindi më 1883 në qytetin antik të Heraklionit në ishullin e Kretës, Greqi (vilajeti i Gjiritit).

  • 1906 - diplomohet për drejtësi në Universitetin e Athinës dhe më pas ndjek studimet për filologji e filozofi në Paris. Ndërkohë debuton në letërsi dhe fiton emër si autor tregimesh, dramash dhe esesh filozofike
  • Në vitet '20 jeton e punon jashtë Greqisë si në Rusi, Gjermani ndërsa vitet e Luftës së Dytë Botërore (1941-1945) lidhet me qëndresën popullore për lirinë e Greqisë
  • 1947 - vendoset në Francë dhe udhëton shumë nëpër botë
  • Kazanxaqisi është prozatori më i shquar i letërsisë bashkohore greke dhe një ndër mjeshtrat e romanit të shekullit të XX
  • Në 10 vjetët e fundit të jetës kurorëzoi periudhën e pasur e më kualitative të krijimtarisë e të mjeshtërisë artistike
  • Ndërroi jetë më 25 tetor 1957 në Frajburg të Gjermanisë
  • Dy nga veprat më të njohura janë " Kapedan Mihalis " dhe " Krishti kryqëzohet përsëri " pas kryeveprës së realizuar dhe film nga Hollivudi dhe aktori protagonist Anthony Quinn me titull

" Jeta e Aleksis Zorbas " të cilat janë përkthyer në gjuhën shqipe nga greqishtja nga Stavri Dajo

Referime[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]