Nikolai Ivanoviç Llobaçevski

Nga Wikipedia, enciklopedia e lirë
Nikolai Lobachevsky
Николай Лобачевский
Portret nga Lev Kryukov [ru], c. 1839
Lindur më 1 Dhjetor 1792[1][2]
Makaryev, Makaryevsky uezd, Guvernatorati i Nizhni Novgorodit,[3][4] Perandoria Ruse (tani Makaryevo, Oblasti i Nizhni Novgorodit, Rusi)
Vdekja 24 Shkurt 1856 (1856-02-25) (mosha 63)
Kazan, Guvenatorati i Kazanit, Russian Empire (now Tatarstan, Russia)
Arsimi Universiteti i Kazanit (MSc, 1811)
I njohur për Gjeometrinë e Llobaçevskit
Karriera shkencore
Fusha Gjeometria
Këshilltar akademik J. C. M. Bartels[5][6]
Studentë të njohur Nikolai Brashman[5]
Firma

Nikolai Ivanovich Lobachevsky (shqip: Nikolai Ivanoviç Llobaçevski ; rusisht: Никола́й Ива́нович Лобаче́вский; 1 Dhjetor [O.S. 20 Nëntor] 1792 – 24 Shkurt [O.S. 12 Shkurt] 1856) ishte një matematician dhe gjeometër rus, i njhur kryesisht për punën e tij në gjeometri hiperbolike, të njohur edhe si gjeometria e Llobaçefskit, si dhe për studimin thelbësor të integraleve Dirichlet , të njohur si formula integrale e Llobaçefskit.

William Kingdon Clifford e quajti Llobaçevskin " Koperniku i Gjeometrisë" për shkak të karakterit revolucionar të veprës së tij. [7]

  1. ^ This is the date given by V. F. Kagan's 1957 book N. Lobachevsky and His Contribution to Science (first published in Russian in 1943), p. 26, and A. A. Andronov's 1956 article "Где и когда родился Н.И.Лобачевский" ("Where and when was Lobachevsky born?") (the latter gives 1 December [O.S. 20 November] 1792).
  2. ^ Older sources in Russian—e.g., A. F. Popov, "Воспоминания о службе и трудах проф. Казанского университета Н. И. Лобачевского" ("Memoirs of the Service and Work of N. I. Lobachevsky"), 1857—give 1793 rather than 1972, while the Dictionary of Scientific Biography (1970) gives December 2, 1792. Further information on Lobachevsky's birthdate can be found in: Athanase Papadopoulos (ed.), Nikolai I. Lobachevsky. Pangeometry, European Mathematical Society. 2010, pp. 206–7.
  3. ^ See "К 150-летию со дня смерти Н.И.Лобачевского" ("On the 150th anniversary of the death of N. Lobachevsky") by G. M. Polotovsky, PDF page 3: "Н.И.Лобачевский родился в Макарьевском уезде Нижегородской губернии в 1793 году" (quoting A. F. Popov (1857)); page 4: "[В.Ф.Каган (1943)] местом рождения называет Макарьев".
  4. ^ Other sources in Russian—e.g., A. A. Andronov (1956)—give the city of Nizhny Novgorod rather than the Governorate as his birthplace; see also Lobachevsky's biography at the website of the Lobachevsky Nizhny Novgorod State University Museum Arkivuar 26 shtator 2015 tek Wayback Machine and Andrey Kalinin's article "Чье имя носит университет" ("After whose name the University has been named") Arkivuar 12 tetor 2014 tek Wayback Machine.
  5. ^ a b Nikolai Lobachevsky at the Mathematics Genealogy Project
  6. ^ Athanase Papadopoulos (ed.), Nikolai I. Lobachevsky. Pangeometry, European Mathematical Society. 2010, p. 208.
  7. ^ This is a quote from G. B. Halsted's translator's preface to his 1914 translation of The Theory of Parallels: "What Vesalius was to Galen, what Copernicus was to Ptolemy that was Lobachevsky to Euclid." — W. K. Clifford