Nikolaos Zerva

Nga Wikipedia, enciklopedia e lirë
Jump to navigation Jump to search
Nikolla Zerva
Nickolaos Zervas.jpg
Pala  Greece
Shërbimi Hellenic Army
Vitet e shërbimit 1821–1854
Grada Major General
Betejat/luftërat

Nikolaos Zervas (greqisht: Νικόλαος Ζέρβας, 1800-1869) ishte një revolucionar suliotas dhe Ushtria e përgjithshme.

Jeta[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Nikolaos Zerva lindi në Sul, Epir, atëherë pjesë e Perandorisë Osmane, dhe u bë një nga udhëheqësit e Soulioteve. Zerva mori pjesë në Luftën e Pavarësisë greke (1821-1830) dhe të shquar në Betejën e Analatos (prill 1827).[1] Në Mars 1828, së bashku me një tjetër lider revolucionar, Dimos Tselios, arriti të shtyjë përsëri një sulm të forcave osmane në Menidh, Atikë.[2]

Pas Pavarësisë së Greqisë, Zerva mori pjesë në një kryengritje antiroyaliste në Acarnania (1836). Në 1854, tashmë gjeneral-major në Ushtrinë greke, ai dha nga dorëheqjen posti i tij dhe iu bashkua Theodoros Grivasit në Epir gjatë revoltës së përgjithshme në 1854. Revolta kishte për qëllim clirimnin e Epirit nga Perandoria Osmane, por dështoi.[3]

Referimet[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

  1. ^ Παγκόσμιο Βιογραφικό Λεξικό ("Universal Biographical Lexicon"). III. Athens: Ekdotiki Athninon. 1990. ff. 414–415. Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)
  2. ^ The Greek struggle for independence, 1821–1833. University of California Press, 1973 ISBN 978-0-520-02342-0, p. 266
  3. ^ M. V. Sakellariou. Epirus, 4000 years of Greek history and civilization. Ekdotikē Athēnōn, 1997, ISBN 978-960-213-371-2, p. 289: "where he was joined soon afterwards by soldiers of the regular army and volunteers, mostly Souliots, led by general N. Zervas".