Jump to content

Nishani

Nga Wikipedia, enciklopedia e lirë
Nishan

Nishan (si term mjekësor: nevus) është një term që përdoret për t'iu referuar një abnormaliteti kronik dhe të dukshëm në lekurë ose mukozë.[1]

Termi mjekësor nevus vjen nga latinishtja naevus, që dotëthotë "shenjë lindjeje"; por nishanet mund të jenë prezente që në lindje ose mund të formohen me kalimin e kohës. Terma të tjera për nishanet janë shenjë lindjeje ose shenjë bukurie, por këto terma nuk bëjnë dallimin midis llojeve të ndryshme të nishaneve. Nishanet janë pergjithësisht beninje, por nishanet me reliev, me formë të çrregullt dhe/ose me çngjyrim ose ngjyra të ndryshme mund të krijojnë melanoma ose lloje të tjera kanceri lëkure.

Shiko edhe[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Referime[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

  1. ^ Happle, Rudolf (1995). "What is a nevus? A proposed definition of a common medical term". Dermatology. 191 (1): 1–5. doi:10.1159/000246468. PMID 8589475. {{cite journal}}: Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)