Nita Bahtiri

Nga Wikipedia, enciklopedia e lirë
Jump to navigation Jump to search
Nita Bahtiri
Informacione
Lindja (1993-02-26) 26 Shkurt, 1993 (25 vjeç)
PrejardhjaPrishtinë,Kosovë
ZhanriPop, R&B
Profesion(e)këngëtare
Instrument(e)Piano
Vite aktiv2011–present
Bashkëpunim(e) meElton Deda

Nita Bahtiri (e lindur më 26 shkurt 1993 në Prishtinë, Kosovë, Jugosllavi) është një këngëtare dhe pianiste shqiptare. Asaj iu rrit fama pas pjesëmarrjes në sezonin e parë të The Voice of Albania. Pas garës, ajo mori pjesë në Top Fest dy herë, në vitin 2012 dhe 2013.

Biografi[redakto | redakto tekstin burimor]

Ajo përfundoi shkollën e mesme muzikore Prenkë Jakova dhe të vazhdoi studimet e pianos në Akademinë e Arteve në Universitetin e Prishtinës.[1] Në moshën 18 vjeçare, ajo u regjistrua në The Voice of Albania.

Pas shfaqjes, ajo mori pjesë në edicionin e 9-të të Top Fest me "Një shpirt", por nuk arriti të çojë atë në fazat nën e lartë të shfaqjes. Një vit më pas, ajo u kthye me "Zemër e drynosur" dhe arriti deri në gjysmë-finale.[2][3]

Discografia[redakto | redakto tekstin burimor]

Këngë[redakto | redakto tekstin burimor]

  • 2012 – "Një shpirt"
  • 2013 – "Zemër e drynosur"

Referencat[redakto | redakto tekstin burimor]

  1. ^ "Nita Bahtiri: Biografia". Teksteshqip.com. 
  2. ^ "Nita Bahtiri - Zemer e drynosur - Top Fest 10". Top Channel Albania. Marrë më 13 March 2013. 
  3. ^ "Nita Bahtiri - Zemer e drynosur - Top Fest 10 Gjysmefinale". Top Channel Albania. Marrë më 18 April 2013.