Nivicë-Bubari

Nga Wikipedia, enciklopedia e lirë
(Përcjellë nga Nivica)
Jump to navigation Jump to search
Nivicë-Bubari
Fshat
Shteti: Shqipëria
Qarku: Qarku i Vlorës
Rrethi: Rrethi i Sarandës
Komuna: Komuna Lukovë
Targat e automjeteve: SR
Përdorimi i stampës

Nivicë-Bubari është një fshatkomunën Lukovërrethin e SarandësShqipërisë.

Gjeografia dhe demografia[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Nivicë-Bubari ndodhet ne rrethin e Sarandës në rrëze të malit Shëndëlli në pjesën lindore të tij në lartësi 400 m mbi nivelin e detit. Ka 260 shtëpi dhe rreth 1600 banorë. Është fshati i parë që takon në rrugën nacionale Sarandë-Vlorë gjatë bregut të detit në një distance rreth 14 km prej qytetit të Sarandës.

Historia[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Historia e tij i kalon 600 vjet dhe për here te pare përmendet ne dokumentet Venedikase si qendër e banuar.[1]

Shih edhe[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Referime[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

  1. ^ Shqiptarja.com. "Nivica rifiton shkëlqimin e humbur". Marrë më 13 korrik 2018. Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)