Xhamia e Nivicës

Nga Wikipedia, enciklopedia e lirë
Jump to navigation Jump to search

Xhamia e Nivicës (turqisht: Nivitse Camiî) në Nivicë është në një fshatkomunën TepelenëQarkun i GjirokastrësShqipërisë. Xhamia ka një hajat të vogël me tri harqe dhe gjendet në qendër të këtij fshati. Ajo është shumë e vjetër dhe nga periudhen otomane, e kishte një minare. Sheshi qendror i fshatit quhet "Sheshi i Xhamisë". Në kohën e komunizmit kjo xhami u përdor si depo për grumbullimin e leshit. Shumë besimtarë në fshat janë Bektashijtë. Gjatë punimeve të restaurimit që nga viti 2015, minarja e xhamisë nuk është rindërtuar.

Shih edhe[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Burim[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

  • historiani Agim Rusto: "Nivica historiko turistike" 2010