Nvidia

Nga Wikipedia, enciklopedia e lirë
SIGGRAPH Azi, 2009.

Nvidia Corporation është një kompani amerikane teknologjike shumëkombëshe e inkorporuar në Delaware dhe me qendër në Santa Clara, Kaliforni. Është një kompani softuerësh dhe fabulash e cila projekton njësi përpunimi grafik (GPU), ndërfaqe programimi të aplikacioneve (API) për shkencën e të dhënave dhe informatikë me performancë të lartë, si dhe njësi sistem mbi një çip (SoC) për tregun e kompjuterave celularë dhe të automobilave. Nvidia është një lider global në harduerin dhe softuerin e inteligjencës artificiale. Linja e saj profesionale e GPU-ve përdoret në stacione pune për aplikime në fusha të tilla si arkitektura, inxhinieria dhe ndërtimi, media dhe argëtimi, automobila, kërkimi shkencor dhe dizajni i prodhimit.

Përveç prodhimit të GPU, Nvidia ofron një API të quajtur CUDA që lejon krijimin e programeve masivisht paralele që përdorin GPU. Ato janë të vendosura në faqet e superkompjuterëve në mbarë botën. Kohët e fundit, ajo është zhvendosur në tregun e kompjuterave celularë, ku prodhon procesorë celularë Tegra për telefonat inteligjentë dhe tabletët, si dhe sistemet e navigimit dhe argëtimit të automjeteve. Përveç AMD, konkurrentët e saj përfshijnë Intel, Qualcomm dhe kompani të përshpejtuesve të AI si Graphcore.

GPU-të e Nvidia përdoren për informatikë nga skaji në re dhe superkompjuterët. Nvidia zgjeroi praninë e saj në industrinë e lojrave me konzolat e saj të lojërave në dorë, Shield Portable, Shield Tablet dhe Shield TV dhe shërbimin e saj të lojërave cloud GeForce Now.

Nvidia njoftoi planet në 13 shtator 2020, për të blerë Arm nga SoftBank, në pritje të miratimit rregullator, për një vlerë prej 40 miliardë dollarësh në aksione dhe para në dorë, që do të ishte blerja më e madhe e gjysmëpërçuesve deri më sot. SoftBank Group do të blejë pak më pak se 10% të aksioneve në Nvidia dhe Arm do të mbajë selinë e saj në Kembrixh.

Më 7 shkurt 2022, duke u përballur me pengesa të shtuara rregullatore, Nvidia sinjalizoi se po hiqte dorë nga blerja e Armit. Marrëveshja, e cila do të ishte më e madhja ndonjëherë në sektorin e çipave, u vlerësua në 66 miliardë dollarë në kohën e rënies së saj.

Shiko edhe[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Referime[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]