Oakville (Ontario)

Nga Wikipedia, enciklopedia e lirë
Shko te: navigacion, kërko
Disambig.svg Për përdorime të tjera shiko: Oakville (kthjellim).


Oakville
Oakville, Ontario
—  qytezë (town)  —
Pamje nga Oakville (Ontario)
Administrimi
Shteti Flag of Canada.svg Kanadaja
Provinca Ontario – stema Ontario
Ndarja statistikore Parametri i kërkuar mungon ndarja_adm_shkalla_2 mungon (dok)
Kryebashkiaku Rob Burton
Statistika dhe Territori
Koordinatat 43°27′V 79°41′P / 43.450°V 79.683°P / 43.450; -79.683 (Oakville)Koordinatat: 43°27′V 79°41′P / 43.450°V 79.683°P / 43.450; -79.683 (Oakville)
Lartësia 173 m (m.n.d)
Sipërfaqja 138,51 km2
Popullsia 165.613 banorë 2006
Dendësia 1.195,68 banorë/km2
Informacione të tjera
Zona Kohore UTC-5
Prefiksi 905 - 289
Kodi Postar L6(H,J,K,L,M)
Vendndodhja
Oakville is located in Kanadaja
Oakville
Oakville
Oakville – harta_foto
www.oakville.ca/

Oakville është një qytezë (town) në Provincën Ontario, Kanada. Komuna ka një sipërfaqe 138.51 km² dhe popullsi 165613 banorë[1].

Referenca[redakto | redakto tekstin burimor]

  1. ^ "Population and dwelling counts, for Canada, provinces and territories, and census subdivisions (municipalities), 2011 and 2006 censuses (Ontario)". Statistics Canada. 8. 2. 2012. Marrë më 22. 10. 2012..  Check date values in: |access-date=, |date= (help)

Projekte të tjera[redakto | redakto tekstin burimor]

  •  Commons: Oakville – Album me fotografi dhe/apo video dhe materiale multimediale

Lidhje të jashtme[redakto | redakto tekstin burimor]

Stampa:Ndarja administrative në Ontario