Obelisku i Teodosit

Nga Wikipedia, enciklopedia e lirë
Obelisku i Teodosit IStamboll

Obelisku i Teodosit (turqisht: Dikilitaş) është obelisk i lashtë egjiptian i faraonit Thutmose III i ringritur në Hipodromin e Kostandinopojës (i njohur sot si At Meydanı ose Sultanahmet Meydanı, në qytetin modern të Stambollit, Turqi) nga perandori romak Teodosi I në shekullin e 4 e.r.

Historia[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Obelisku u ngrit gjatë Dinastisë së 18-të nga Faraoni Thutmose III (1479–1425 p.e.r) në jug të shtyllës së shtatë të tempullit të madh të Karnakut. Perandori romak Kostandini II (337–361 e.r) e bëri atë dhe një obelisk tjetër u transportua përgjatë lumit NilAleksandri për të përkujtuar ventenalinë e tij ose 20 vjet në fron në vitin 357. Obelisku tjetër u ngrit në spina të Circus Maximus në Romë në vjeshtën e atij viti dhe tani njihet si Obelisku Lateran. Obelisku që do të bëhej obelisk i Teodosit mbeti në Aleksandri deri në vitin 390; kur Teodosi I (379–395 e.r) e transportoi atë në Kostandinopojë dhe e vendosi në shtyllën kurrizore të Hipodromit atje.[1]

Referimet[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

  1. ^ Labib Habachi, The Obelisks of Egypt, skyscrapers of the past, American University in Cairo Press, 1985, p.145-151.