Teodosi I

Nga Wikipedia, enciklopedia e lirë
Teodosi I
Fytyra e Teodosit në monedhën Solidus
Perandori romak
Agustus19 janar 379 – 17 janar 395
ParaardhësValensi
PasardhësArcadius (Lindja)
Honorius (Perëndimi)
BashkëshortAelia Flaccilla (376–386)
Galla (387–394)
FëmijëArcadius
Honorius
Pulcheria
Galla Placidia
Emri i plotë
Flavius Theodosius
Emri i mbretërimit
Dominus Noster Flavius Theodosius Augustus[1]
Emri postum
Divus Theodosius[2]
DinastiaTeodosiane
I atiFlavius Teodosi
E ëmaThermantia
U lind11 janar 347
Cauca (Coca, Spanjë)
Vdiq17 janar 395 (48 vjet)
Mediolanum (Milan, Itali)
VarrimiKisha e Apostujve të Shenjtë, Kostandinopojë (Stamboll)

Teodosi I. (Greqisht: Θεοδόσιος, Theodósios; 11 janar 347 - 17 janar 395), dhe si Teodosi i Madh ishte perandor romak nga viti 379 deri në vitin 395. Mbretërimi i tij përshpejtoi krishtërimin e Perandorisë Romake, arriti suksese ushtarake kur kufijtë e perandorisë u kërcënuan nga luftërat e Periudhës së Migrimit dhe mundi dy perandorë rivalë në luftërat civile të njëpasnjëshme. Ai ishte perandori i parë i Dinastisë Teodosiane. Dekretet e tij e bënë krishterimin Nicene kishën shtetërore e Perandorisë Romake dhe dënuan paganizmin romak, fenë Heleniste dhe Arianizmin.

Pas një karriere ushtarake dhe një guvernator nën babanë e tij Teodos Plaku, ai u bë magister equitum dhe më pas u ngrit në gradën perandorake të augustus nga perandori Gratian. Ai zëvendësoi xhaxhain dhe augustusin e vjetër të këtij të fundit Valensin, i cili ishte vrarë në Betejën e Adrianopojës. Teodosi u martua me gjysëm motrën e Gratian Galla, vajza e Valentinianit të Madh dhe mundi rebelimin e Magnus Maximus në emër të kunatit të tij të ri, Valentiniani II. Kur Valentiniani II vdiq, Teodosi u bë perandori i vjetër, pasi tashmë e kishte bërë djalin e tij të madh Arcadius bashkë-augustin e tij. Teodosi pastaj mundi uzurpatorin Eugenius.

Teodosi vuante nga një sëmundje që përfshinte edemë të rëndë, në Milano. Sipas Consularia Constantinopolitana, Teodosi vdiq në Mediolanum më 17 janar 395.

Referime[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

  1. ^ Cooley, Alison E. (2012). The Cambridge Manual of Latin Epigraphy (në anglisht). Cambridge University Press. fq. 506. ISBN 978-0-521-84026-2.
  2. ^ Kienast, Dietmar (2017) [1990]. "Theodosius". Römische Kaisertabelle: Grundzüge einer römischen Kaiserchronologie (në gjermanisht). WBG. fq. 323–329. ISBN 978-3-534-26724-8.