Office Open XML

Nga Wikipedia, enciklopedia e lirë
Ikona e Dokumentit OOXML, siç shfaqet në shërbimin në internet të Microsoft OneDrive.

Office Open XML (i njohur gjithashtu joformalisht si OOXML)[1] është një format skedari i bazuar në zip, i bazuar në XML, i zhvilluar nga Microsoft për përfaqësimin e fletëllogaritjeve, grafikëve, prezantimeve dhe dokumenteve të përpunimit të tekstit. Ecma International standardizoi versionin fillestar si ECMA-376. ISO dhe IEC standardizuan versionet e mëvonshme si ISO/IEC 29500.

Microsoft Office 2010 ofron mbështetje për leximin për ECMA-376, mbështetje të plotë për ISO/IEC 29500 Transitional dhe mbështetje për leximin për ISO/IEC 29500 Strict.[2] Microsoft Office 2013 dhe më vonë mbështesin plotësisht ISO/IEC 29500 Strict,[3] por mos e përdorni atë si formatin e parazgjedhur të skedarit për shkak të shqetësimeve të përputhshmërisë së prapambetur.[4]

Shiko edhe[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Referime[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

  1. ^ "The Document Foundation, LibreOffice and OOXML". The Document Foundation. Marrë më 2016-03-22. {{cite web}}: Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)
  2. ^ "Overview of the XML file formats in Office 2010". Office 2010 Resource Kit. Microsoft. 5 gusht 2011. {{cite web}}: Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)
  3. ^ "XML file name extension reference for Office 2013". Office 2013 Resource Kit. Microsoft. 26 dhjetor 2016. {{cite web}}: Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)
  4. ^ "XLSX Strict (Office Open XML), ISO 29500-1:2008-2016". Library of Congress. Marrë më 2018-09-09. {{cite web}}: Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)