Ogulin

Nga Wikipedia, enciklopedia e lirë
Jump to navigation Jump to search
Ogulin
—  Qytet  —
Pamje nga Ogulin

Administrimi
Shteti Kroacia Kroacia
Zhupania Karlovac
Statistika dhe Territori
Koordinatat 45.27°0′0″V 15.23°0′0″L / 45.27000°V 15.23000°L / 45.27000; 15.23000 (Ogulin)Koordinatat: 45.27°0′0″V 15.23°0′0″L / 45.27000°V 15.23000°L / 45.27000; 15.23000 (Ogulin)
Popullsia 8.164 banorë (2012[1])
Informacione të tjera
Zona Kohore ZKEQ UTC+1
Vendndodhja
Ogulin is located in Kroacia
Ogulin
Ogulin

Ogulin (në Kroatisht ) është një qytet në zhupaninë KarlovacKroaci.

Demografia[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Popullsia e qytetit sipas përllogaritjeve të vitit 2012 ishte 8164 banorë. Sipas regjistrimit të vitit 2011 8216 banorë ndërsa sipas regjistrimit të vitit 2001 8712 banorë. Popullsia ka ndryshuar me -0.63%[2].

Projekte të tjera[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

  •  Commons: Ogulin – Album me fotografi dhe/apo video dhe materiale multimediale

Referime[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

  1. ^ "Regjistrimi i popullsisë, familjeve dhe banesave 2011, Rezultatet e para sipas vendbanimeve" nga Byroja e statistikave të Kroacisë.
  2. ^ "Të dhëna nga www.world-gazetteer.com". Arkivuar nga origjinali më 5 dhjetor 2012. Marrë më 5 dhjetor 2012. Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)

Stampa:Zhupania Karlovac