Oleh Protasov

Nga Wikipedia, enciklopedia e lirë
Jump to navigation Jump to search
Oleh Protasov
Të dhënat personale
Emri i plotëOleh Protasov
Data e lindjes (1964-02-04) 4 Shkurt, 1964 (57 vjeç)
Vendi i lindjesDnipropetrovsk, Ukraina
PozicioniSulmues
Karriera profesioniste*
VitetKlubiNdesh.(Gls)
1982-1987Dnipro Dnipropetrovsk
1988-1990Dynamo Kyiv
1990-1993Olympiacos
1994-1995Gamba Osaka
1996-1998Veria
1998-1999Proodeftiki
Ekipi kombëtar
1984–1991Flag of the Soviet Union.svg Bashkimi Sovjetik68(29)
1994Flag of Ukraine.svg Ukraina1(0)
* Ndeshjet dhe golat në nivelin profesionist, vetëm në ligën vendase .
† Ndeshje (Gola).

Oleh Protasov (lindur më 4 Shkurt 1964) është një ish-futbollist ukrainas.

Kombëtarja[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Për reprezentacionin sovjetike, reprezentacionin ukrainas ka luajtur 69 ndeshje.

Statistikat[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Flag of the Soviet Union.svg Bashkimi Sovjetik
Vite Ndeshje Gola
1984 5 2
1985 12 8
1986 3 0
1987 9 2
1988 18 10
1989 8 3
1990 11 3
1991 2 1
Gjithsej 68 29
Flag of Ukraine.svg Ukraina
Vite Ndeshje Gola
1994 1 0
Gjithsej 1 0

Lidhje të jashtme[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]