Oligofrenopedagogjia

Nga Wikipedia, enciklopedia e lirë
Jump to navigation Jump to search

Oligofrenopedagogjia është subdisiplinë e pedagogjisë speciale e cila merret me edukimin, arsimimin dhe rehabilitimin e fëmijëve me të meta në zhvillimin mental. Këta fëmijë, sipas shkallës dhe klasifikimit mental, mund dhe duhet të arsimohen në shkolla të rregullta, shkolla speciale si dhe paralele speciale.

Shih edhe[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]