Ollga e Kievit

Nga Wikipedia, enciklopedia e lirë
Shën Ollga
Princesha e Madhe e Kievit, E barabartë me apostujt
Shën Olga nga Mikhail Nesterov
Mbretërimi945–960
ParaardhësIgor I
PasardhësSviatoslav I
BashkëshortIgor I
FëmijëSviatoslav I
DinastiaDinastia Rurik (me martesë)
U lindc. 890–925
Pskov
Vdiq969
Kiev

Shën Ollga (Sllavishte kishtare: Ольга, Norvegjishte e vjetër: Helga; lindur c. 890–925, në Pskov[1] - vdiq 969 pas Krishtit në Kiev) ishte një regjente i Kievan Rus për djalin e saj Svyatoslav nga 945 deri më 960. Për shkak të transliterimi të papërsosur midis sllavishtes së Lindjes së Vjetër dhe gjuhës angleze, emri Olga është sinonim i Olha. Për shkak të origjinës së saj Varangiane, ajo gjithashtu njihet në Norvegjishte të vjetër si Shën Helga.[2] Ajo është e njohur për shkatërrimin e saj të Drevlians, një fis që kishte vrarë burrin e saj Igor të Kievit. Edhe pse do të ishte nipi i saj Vladimir I, i cili do ta shndërronte tërë kombin në krishterim, për shkak të përpjekjeve të saj për të përhapur krishterimin përmes Rusit, Olga nderohet si shenjtoreKishën Ortodokse Lindore me epitetin "E barabartë me Apostujt" dhe dita e festës e saj është 11 korriku.[3]

Jeta[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Ndërsa ditëlindja e Olgës është e panjohur, ajo mund të jetë sa më 890 pas Krishtit dhe deri në 925 pas Krishtit.[4][5] Sipas Kronikës së Parë, Olga ishte me origjinë Viking dhe lindi në Pskov. Dihet pak për jetën e saj para martesës së saj me Princin Igor I të Kievit dhe lindjen e djalit të tyre, Svyatoslav.[6] Igor ishte djali dhe trashëgimtari i Rurikut, themeluesi i dinastisë Rurik. Pas vdekjes së babait të tij Igor ishte nën kujdestarinë e Oleg, i cili kishte konsoliduar pushtetin në rajon, duke pushtuar fiset fqinje dhe duke krijuar një kryeqytet në Kiev.[7][8] Kjo federatë e fisme e lirshme u bë e njohur si Kievan Rus', një territor që përfshin pjesë të Rusisë, Ukrainës dhe Bjellorusisë.

Vdekja[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Sipas Kronikës së Parë, Olga vdiq nga sëmundja më 969, menjëherë pas rrethimit të qytetit Pechenegs.[9] Kur Svyatoslav njoftoi planet për të transferuar fronin e tij në rajonin e Danubit, Olga e sëmurë e bindi atë të qëndronte me të gjatë ditëve të saj të fundit. Vetëm tri ditë më vonë, ajo ndërroi jetë dhe familja e saj dhe e gjithë Kievan Rus' qanë.

Megjithëse nuk e pranoi traditën e krishterë të nënës së tij, Svyatoslav i kushtoi vëmendje kërkesës së Olgës që prifti i saj, Gregori, të zhvillojë një varrosje të krishterë pa festën e varrimit pagan.[10] Varri i saj mbeti në Kiev për më shumë se dy shekuj, por u shkatërrua nga ushtritë mongolo-tatare të Batu Khan më 1240.

Trashëgimi[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Më 1547, gati 600 vjet pas vdekjes së saj 969, Kisha Ortodokse Ruse e quajti Olgën një shenjtore.[11] Për shkak të ndikimit të saj proselizues, Kisha Ortodokse Lindore, Kisha Katolike Greke Rutheniane dhe Kisha Katolike Greke e Ukrainës e quajnë Shën Olga nga Isapóstolos i nderuar, "I barabartë me Apostujt". Ajo është gjithashtu një shenjt në Kishën Katolike Romake. Dita e festës së Olgës është 11 korriku, data e vdekjes së saj.[12] Në përputhje me biografinë e saj, ajo është mbrojtëse e të vejave dhe të konvertuarave.[13]

Galeri[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]


Referime[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

 • Vernadsky, George (1948). Kievan Russia (në anglisht). Yale University Press.

Lidhje të jashtme[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Referime[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

 1. ^ Vernadsky 1948.
 2. ^ "Saint Olga | Biography, Facts, & Patron Saint of". Encyclopedia Britannica (në anglisht). Marrë më 2019-05-01.
 3. ^ "Святая княгиня Ольга". Русская вера (në rusisht). Marrë më 2019-08-08.
 4. ^ Michael S. Flier, "St Olga," in The Oxford Dictionary of the Middle Ages, ed. Robert E. Bjork (Oxford: Oxford University Press, 2010).
 5. ^ "Princess Olga of Kiev," Russiapedia, https://russiapedia.rt.com/prominent-russians/history-and-mythology/princess-olga-of-kiev/.
 6. ^ Addison Nugent, "Meet the Murderous Viking Princess Who Brought the Faith to Eastern Europe," OZY, January 22, 2018, https://www.ozy.com/flashback/meet-the-murderous-viking-princess-who-brought-the-faith-to-eastern-europe/83251.
 7. ^ Thomas J. Craughwell, Saints Behaving Badly: The Cutthroats, Crooks, Trollops, Con Men, and Devil-Worshippers Who Became Saints (New York: Doubleday, 2006), 83.
 8. ^ Thomas Noonan, "European Russia, C. 500–c. 1050," in The New Cambridge Medieval History, ed. Timothy Reuter (Cambridge: Cambridge University Press, 2008), 508.
 9. ^ Ciaran Conliffe, "Saint Olga, Queen of Kiev," HeadStuff, May 10, 2016,, https://www.headstuff.org/culture/history/saint-olga-queen-of-kiev/.
 10. ^ "Olga (c. 890–969)," Women in World History: A Biographical Encyclopedia, 2002, https://www.encyclopedia.com/women/encyclopedias-almanacs-transcripts-and-maps/olga-c-890-969.
 11. ^ Addison Nugent, "Meet the Murderous Viking Princess Who Brought the Faith to Eastern Europe."
 12. ^ Michael S. Flier, "St Olga," in The Oxford Dictionary of the Middle Ages, ed. Robert E. Bjork (Oxford: Oxford University Press, 2010).
 13. ^ The Editors of Encyclopaedia Britannica, "St. Olga," Encyclopædia Britannica, January 01, 2019, https://www.britannica.com/biography/Saint-Olga.
Parardhësi 
Igor of Kiev
Princesha e Kievit
si Sundimtare

945–960s
Pasardhësi 
Sviatoslav the Brave