Jump to content

One Time

Nga Wikipedia, enciklopedia e lirë
"One Time"
Skeda:Justin Bieber - One Time.jpg
Këngë nga Justin Bieber
nga albumi My World (EP)
Publikimi18 maj, 2009
FormatiCD Single, Shkarkim Digjital
Regjistrimi2009
ZhanriPop, R&B
Gjatësia3:36 (Kryesore)
CilësiaRBMG, Island
TekstshkruesChristopher "Tricky" Stewart, Terius "The-Dream" Nash, James Bunton, Corron Cole, Thabiso Nkhereanye
ProducerChristopher "Tricky" Stewart, Kuk Harrell, James Bunton, Corron Cole, Thabiso Nkhereanye
Kronologjia e këngëve
- "One Time"
(2009)
"One Less Lonely Girl"
(2009)

One Time (Një kohë) është këngë nga Justin Bieber, dhe një ndër këngët e albumit My World. Kënga ka qenë shumë e sukseshme nëpër ShBA, Kanadë dhe shumë shtete tjera, duke bërë #1 në shumë top lista. Kënga është shkruar nga Christopher "Tricky" Stewart, Terius "The-Dream" Nash, James Bunton, Corron Cole, Thabiso Nkhereanye, ndërsa kompozuar nga Christopher "Tricky" Stewart, Kuk Harrell, James Bunton, Corron Cole dhe Thabiso Nkhereanye. Kënga është regjistruar në RBMG dhe Island në vitin 2009 ndërsa është publikuar më 18 maj (ShBA), 17 qershor (Kanadë) 2009. One Time është e gjatë rreth 3:36, versioni kryesorë dhe ka format të këngës CD dhe Shkarkim Digjital. Ndërsa video klipi është udhëhequr nga Vashtie Kola [1], një regjisore e famshme Amerikane, në video klip shfaqet Usher dhe shoku i tij i ngusht Ryan Butler.[2].Kënga ka qenë edhe hit nëpër shumë shtete si Australi[3], Austri, Belgjikë (Flamë dhe Walloni)[4], Irlandë[5], Britani e Madhe[6], Kanadë (TL Anderson, CRIA)[7] It was certified Platinum by the RIAA in the United States in January 2010, selling over a million copies.[8], YearEnd/ShBA[9] etj.

Top Lista[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Pozitat nëpër Top-Lista
Chart (2009–2010) Pozicioni
positio
ARIA Charts[3] 27
Austrian Singles Chart[10] 30
Belgian Singles Chart (Flanders)[4] 12
Belgian Singles Chart (Wallonia)[4] 4
Canadian Hot 100[11] 12
Dutch Singles Chart[12] 74
European Hot 100[13] 29
Syndicat National de l'Édition Phonographique[14] 13
Media Control Charts[10] 14
Irish Singles Chart[5] 31
Recording Industry Association of New Zealand[5] 6
UK Singles Chart[6] 11
ShBA Billboard Hot 100[15] 17
ShBA Billboard Pop Songs[16] 14

| style="width: 50%;text-align: left; vertical-align: top; " |

Shitjet che çartifikatat[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Regjioni Firma Çartifikata
Australi ARIA Gold[17]
Kanadë CRIA Platinum[7]
Zelanda e Re RIANZ Gold[18]
ShBA RIAA Platinum[8]

Pozitat vitore[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Pozita (2009) Pozita
Canadian Hot 100[9] 81
US Billboard Hot 100[9] 89

Referime[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

 1. ^ Va$htie Kola, regjisore e video-klipit "One Time".
 2. ^ "Pjesmarrësit në Video Klip!". Arkivuar nga origjinali më 21 janar 2015. Marrë më 3 prill 2010. {{cite web}}: Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)
 3. ^ a b "Australia Singles Top 50". Australian Recording Industry Association. (acharts.us). 15 shkurt 2010. Marrë më 2010-02-14. {{cite web}}: Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)
 4. ^ a b c "JUSTIN BIEBER - ONE TIME (NUMMER)". Ultratop. Marrë më 2009-12-17. {{cite web}}: Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!); Nuk lejohet formatim teksti në: |publisher= (Ndihmë!)
 5. ^ a b c "GFK Chart-Track". GFK. Arkivuar nga origjinali më 5 shtator 2015. Marrë më 2010-01-02. {{cite web}}: Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!); Nuk lejohet formatim teksti në: |publisher= (Ndihmë!)
 6. ^ a b "UK Singles Top 75". The Official Charts Company. (acharts.us). 17 janar 2009. Marrë më 2010-01-18. {{cite web}}: Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)
 7. ^ a b Gabim referencash: Etiketë <ref> e pavlefshme; asnjë tekst nuk u dha për refs e quajtura anderson
 8. ^ a b "Justin Bieber RIAA Singles Certification". RIAA. Arkivuar nga origjinali më 5 prill 2013. Marrë më 2010-01-10. {{cite web}}: Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)
 9. ^ a b c "Billboard Year-End Singles Chart". Billboard. Marrë më 2009-12-31. {{cite magazine}}: Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)
 10. ^ a b "Justin Bieber - One Time - Music Charts". acharts.us. Marrë më 2009-09-23. {{cite web}}: Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)
 11. ^ "Canadian Hot 100". Billboard. acharts.us. 25 korrik 2009. Marrë më 2009-07-31. {{cite web}}: Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)
 12. ^ "JUSTIN BIEBER - ONE TIME (NUMMER) at Dutchcharts". Dutchcharts.nl. Marrë më 2009-12-23. {{cite web}}: Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)
 13. ^ "European Hot 100, week of September 26, 2009". Billboard. Nielsen Business Media, Inc. 26 shtator 2009. Marrë më 2009-12-31. {{cite web}}: Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)
 14. ^ ""Tops : Christophe Maé est de retour côté singles et les Black Eyed Peas en tête des albums"". Chartsinfrance. Marrë më 2010-02-02. {{cite web}}: Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)
 15. ^ Pietroluongo, Silvio (2009-10-15). "Britney Spears, Justin Bieber Score Top Hot 100 Debuts". Billboard. Marrë më 2009-12-31. {{cite web}}: Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)
 16. ^ Justin Bieber "One Time" chart history retrieved 2010-03-13.
 17. ^ "Justin Bieber AIRA Singles Certification". ARIA. Marrë më 2010-03-30. {{cite web}}: Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)
 18. ^ "Justin Bieber RIANZ Singles Certification week commencing Monday March 29, 2010". RIANZ. Arkivuar nga origjinali më 21 qershor 2007. Marrë më 2010-03-31. {{cite web}}: Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)