Jump to content

Opera e Dubait

Nga Wikipedia, enciklopedia e lirë
Shri Narendra Modi në Operën e Dubait

Opera e Dubait është një qendër arti multifunksionale, me 2,000 vende, e cila ndodhet në Qendrën e Dubait . Ajo u ndërtua me qëllim të organizimit të një larmie shfaqjesh dhe ngjarjesh duke përfshirë teatër, opera, balet, koncerte, konferenca dhe ekspozita. Planet e saj u njoftuan nga Sheik Mohammed bin Rashid Al Maktoum në Mars 2012 dhe u përfundua në 2016. [1] Ajo u hap më 31 gusht 2016 me një performancë nga Plácido Domingo. [2] Sezoni i parë paraqiti operën Bizet The Pearl Fishers [3] dhe gjithashtu tenorin legjendar José Carreras . [4]

Dubai Opera ka një kapacitet të sheshtë prej 1,800 m [5] Ky kat mund të shfrytëzohet eddhe për dasma, darka gala, shfaqje të modës dhe ekspozita. [5]

Dubai Opera është pjesë e Qarkut të Operës brenda Qendrës së Dubait . Qendra e arteve skenike me 1901 vende u projektua nga Janus Rostock nga Atkins. [6] Teatri u konceptua nga Konsulentët e Projekteve të Teatrit, [7] dhe mund të shndërrohet në një teatër tradicional, sallë koncertesh, sallë banketesh ose hapësire ekspozite. Përdorimi i ashensorëve hidraulikë dhe vagonëve të ulëseve për të zhvendosur 900 nga 2,000 vendet, bën që hapësira të mund të përdoret për ngjarje të tjera ndërsa ulëset shtesë ruhen në garazhet poshtë teatrit. [8]

Opera e Dubait është projektuar që të ngjajë me një anije tradicionale me vela, në të cilën 'harku' i strukturës strehon skenën kryesore të operës, orkestrën dhe ulëset, ndërsa pjesa e zgjatur ka zona pritjeje, zona për largimin e taksive dhe parkim. [9] [10] Ai gjithashtu ka edhe një restorant në tavanë me pamje nga Burj Khalifa.

Në Janar 2015, Emaar emëroi Jasper Hope si Shefin Ekzekutiv të Operës së Dubait. Hope ishte COO i Royal Albert Hall në Londër. [11] Consolidated Contractors Company (CCC) ishte kontraktori kryesor për zhvillimin, pasi kishte punuar me Emaar në ndërtimin e Dubai Mall . [12]

Një propozim i mëparshëm për të ndërtuar një qendër kulturore në një ishull në përroin e Dubait i projektuar nga arkitektja Zaha Hadid u njoftua në 2008. [13] Ky vend, i vendosur në Lagunat, do të kishte akomoduar një shtëpi opere me një kapacitet prej 2.500 vendesh, një sallë lojërash me 800 vende, një galeri arti 5000 metra katrorë (54,000 sq ft), një shkollë të arteve skenike dhe një hotel me 6 yje. [14] Ka një parkim falas dhe parkim të paguar për vizitorët e Operës së Dubait. Parkimi me Pagesë njihet si Parkim i Gjelbër.

Këngëtari i parë emiratas që u shfaq në Dubai Opera ishte Hussain Al Jassmi më 10 Tetor 2016. [15]

Menjëherë pas kësaj, muzikali hit fitues i çmimeve Les Misérables u hodh në skenë për një program tre-javor. [16]

Në vitin 2017 vendi i ngjarjes zhvilloi inaugurimin e BBC Proms Dubai - duke qenë vetëm hera e dytë që seria kryesore e muzikës klasike të Mbretërisë së Bashkuar mbajti ngjarje jashtë vendit në historinë e saj 112-vjeçare. [17]

Shfaqja më e gjatë në Dubai Opera ishte Phantom of Opera në fund të vitit 2019. [18]

Në pak më pak se 4 vjet operim, Dubai Opera ka fituar një numër çmimesh duke përfshirë 'Performancën më të mirë teatrale' në Timeout Dubai Nightlife Awards 2017 për Les Misérables, [19] 'Shfaqja e Preferuar' në Dubai What's On Awards 2017 për Les Misérables, [20] dhe 'Performanca më e mirë Teatrale' në Timeout Dubai Music and Nightlife Awards 2019 për Othello . Njohja iu dha gjithashtu në Timeout Dubai Music and Nightlife Awards 2019 Shefit Ekzekutiv të Operës Dubai Jasper Hope, ku ai u prezantua me çmimin shumë prestigjioz 'Kontributi i Shquar'. [21]

 1. ^ "Dubai Opera House builder eyes 2016 completion date". Elan Magazine. 11 qershor 2014. Marrë më 16 mars 2015. {{cite web}}: Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)
 2. ^ "Placido Domingo opens Dubai Opera". Arkivuar nga origjinali më 19 maj 2021. Marrë më 17 korrik 2021. {{cite web}}: Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)
 3. ^ "Dubai Opera announces launch programme - full details". Time Out Dubai (në anglisht). Marrë më 2020-03-30.
 4. ^ "Review: José Carreras gives a strong finish at Dubai Opera". The National (në anglisht). Marrë më 2020-03-30.
 5. ^ a b "Social and Corporate Events - Dubai Opera". Dubai Opera (në anglishte amerikane). Arkivuar nga origjinali më 24 korrik 2019. Marrë më 2018-11-08.
 6. ^ </ "Top 40 most powerful architects in the Middle East". Arabian Business Magazine. Marrë më 24 prill 2016. {{cite web}}: Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)
 7. ^ "Projects - Theatre Projects". theatreprojects.com. Arkivuar nga origjinali më 19 shtator 2016. Marrë më 2016-08-26. {{cite web}}: Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)
 8. ^ Lucy Barnard (10 tetor 2013). "Emaar's opera house project in Dubai will be a multi-purpose facility". The National. Marrë më 16 mars 2015. {{cite web}}: Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)
 9. ^ Aarti Nagraj (18 mars 2014). "Emaar Reveals Details About 2,000-Seat Opera House In Dubai". Gulf Business. Arkivuar nga origjinali më 19 gusht 2015. Marrë më 16 mars 2015. {{cite web}}: Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)
 10. ^ "Dubai to get 2,000-seat opera house in The Opera District". Khaleej Times. 19 mars 2014. Arkivuar nga origjinali më 2 prill 2015. Marrë më 16 mars 2015. {{cite news}}: Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)
 11. ^ "Emaar names Jasper Hope CEO of Dubai Opera". Emirates 24/7. 11 shkurt 2015. Marrë më 16 mars 2015. {{cite web}}: Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)
 12. ^ James Henderson (10 qershor 2014). "Dubai Opera House to be finished in two years". Construction Week Online. Marrë më 16 mars 2015. {{cite web}}: Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)
 13. ^ Lucy Barnard (10 tetor 2013). "Emaar's opera house project in Dubai will be a multi-purpose facility". The National. Marrë më 16 mars 2015. {{cite web}}: Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)Lucy Barnard (October 10, 2013). "Emaar's opera house project in Dubai will be a multi-purpose facility". The National. Retrieved March 16, 2015.
 14. ^ "Dubai Opera House by Zaha Hadid". Dezeen.com. 2008-06-06. Marrë më 2015-04-17. {{cite web}}: Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)
 15. ^ "World-class singer Hussain Al Jassmi to perform at Dubai Opera". What's On (në anglishte amerikane). 2016-07-03. Marrë më 2020-03-30.
 16. ^ "Meet Dubai's Les Miserables cast". gulfnews.com (në anglisht). Marrë më 2020-03-30.
 17. ^ "BBC Proms Dubai: First Night of the Proms". BBC Music Events (në anglisht). Marrë më 2020-03-30.
 18. ^ "Review: A triumphant opening night for The Phantom Of The Opera". What's On (në anglishte amerikane). 2019-10-17. Marrë më 2020-03-31.
 19. ^ "Time Out Nightlife Awards 2017 winners". Time Out Dubai (në anglisht). Marrë më 2020-03-31.
 20. ^ "What's On Awards 2017 Dubai: Here are the 53 winners..." What's On (në anglishte amerikane). 2017-11-09. Marrë më 2020-03-31.
 21. ^ "Time Out Dubai Music & Nightlife Awards 2019: Winners and Highly Commended". Time Out Dubai (në anglisht). Marrë më 2020-03-31.

Lidhje të jashtme

[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]