Jump to content

Dubai Mall

Nga Wikipedia, enciklopedia e lirë
Galeria Dubai Mall
Pjesa e brendshme e Rainforest Cafe në Qendrën Tregtare Dubai Mall.
Akuariumi në Dubai Mall dhe Kopshti Zoologjik Nënujor
Tuneli i Akuariumit dhe Kopshti Zoologjik Nënujor

Dubai Mall është një qendër tregtare në Dubai dhe konsiderohet të jetë qendra më e madhe në botë për nga sipërfaqja totale e tokës dhe qendra e 26-të më e madhe tregtare në botë sipas sipërfaqes bruto të qirasë, duke u lidhur me West Edmonton Mall dhe Fashion Island (Tajlandë) - që të dyja janë më të vjetra se ajo. Ka një sipërfaqe totale të dyshemes me pakicë prej 502,000 metra katrorë (5,400,000) katrore ft). Duke qenë se ndodhet në Dubai, Emiratet e Bashkuara Arabe, është pjesë e kompleksit 20 miliard dollarë Downtown (i quajtur Downtown Dubai ) ngjitur me ikonën Burj Khalifa, dhe përfshin mbi 1,200 dyqane. [1] [2] [3] Në vitin 2011, ajo ishte ndërtesa më e vizituar në planet, duke tërhequr mbi 54 milion vizitorë çdo vit. [4] Hyrja në qendër tregtare sigurohet përmes Rrugës së Doha, e rindërtuar si një rrugë me dysheme në Prill 2009. [5]

Përmbledhje[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Dubai Mall u hap më 4 nëntor 2008, me rreth 1000 shitësit me pakicë, duke shënuar hapjen e dytë në botë me të madhe në histori të shitjeve me pakicë në historinë e shitjeve me pakicë pas West Edmonton Mall . Sidoqoftë, ai nuk ka hapësirën më të madhe të qirasë bruto dhe tejkalohet në atë kategori nga nëntëmbëdhjetë qendra tregtare duke përfshirë qendrën tregtare New South China Mall, e cila është qendra e dytë më e madhe në botë, Golden Resources Mall, SM City North Edsa dhe SM Mall of Asia .

Me mbi 13 milion metra katrorë (me madhësi ekuivalente me më shumë se 50 fusha futbolli ), Dubai Mall ka një sipërfaqe totale të brendshme prej 5.9 milion metra katrorë (55 ha) dhe hapësira me qira prej 3.77 milion metra katrorë (35 ha), afërsisht njësoj si West Edmonton Mall . [6]

Ai gjithashtu ka një hotel luksoz me 250 dhoma, 22 ekranet e kinemasë plus 120 restorante dhe kafene. Dubai Mall ka mbi 14,000 hapësira parkimi nëpër 3 parkime makinash, me shërbime shërbëtorësh dhe një sistem biletash për lokatorin e makinave. [7] Qendra tregtare ka fituar pesë çmime - dy çmime në Retail Future Project Awards në Mapic, Cannes, në 2004, për Skemën më të Mirë të Zhvillimit të Shitjes me Pakicë (Large) dhe Përdorimin më të Mirë të Ndriçimit në një Ambient me Pakicë dhe broshura Dubai Mall fitoi tre çmime në Summit Creative Awards 2005 në Portland, Oregon - çmimi i Artë për: Regjia më e mirë artistike / Dizajni Grafik, Çmimi i Argjendtë për Broshurën më të Mirë 4-ngjyra B2B dhe një çmim të Gjyqtarëve për Njohje Speciale.

Dubai Mall gjithashtu përmban Sheshin e Akullit Dubai me madhësi Olimpike për patinazh rekreativ dhe për të parë lojërat e Emirates League Hockey Ice [8] dhe Emirates A380 Experience, një imitues avioni A380 [9] dhe Experience do t'ju lejojë të kontrolloni avionët më të mëdhenj të pasagjerëve në botë përreth skenave të qytetit dhe monumenteve të famshme. Ju mund të largoheni, të uleni, të ngjiteni dhe të bëni gjithçka që dëshironi me ndihmën e një traineri. [10]

Akuariumi dhe Kopshti Zoologjik Nënujor i Dubait u krijua nga Peddle Thorp dhe menaxhohet nga Emaar Entertainment. Akuariumi, i vendosur në Dubai Mall, ka një kapacitet prej më shumë se 300 specie të kafshëve detare, përfshirë peshkaqenët dhe rraxhat.

Drejtuar nga Emaar Entertainment, ai u vlerësua me 'Certifikatën e Ekselencës' dhe fitoi 'Imazhet Shitësi me i Admiruar i Vitit - Leisure & Argëtim' në Images RetailME Awards 2012. [11] [12]

Galeria[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Shih edhe[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Referime[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

 1. ^ "The Dubai Mall". Emaar.com. Marrë më 2014-02-25. {{cite web}}: Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)
 2. ^ "Dubai Mall: A milestone harks back to humble origins". Gulfnews.com. 2008-11-04. Arkivuar nga origjinali më 2009-01-09. Marrë më 2014-02-25. {{cite news}}: Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)
 3. ^ Lonsway, Brian. "Mall: Very Large. Center of Now. Fast." In The Dubai Mall. Singapore: DP Architects 2012.
 4. ^ Collin Anderson (2012). Evolution of a Retail Streetscape: DP Architects on Orchard Road. Images Publishing. fq. 14. ISBN 978-1-86470-462-4. {{cite book}}: Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)
 5. ^ Ahmed, Ashfaq (19 prill 2009). "Double-decker roads will be open by month's end". Gulf News (në anglisht). fq. 2. Arkivuar nga origjinali më 20 prill 2009. Marrë më 28 prill 2009.
 6. ^ "Dubai Mall set for August 28 opening". GulfNews.com. 9 prill 2008. Arkivuar nga origjinali më 15 tetor 2008. Marrë më 2014-02-25. {{cite news}}: Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)
 7. ^ "The Dubai Mall opens with 600 retailers" (në anglisht). Tradearabia.com. 2008-11-04. Arkivuar nga origjinali më 17 korrik 2021. Marrë më 2014-02-25.
 8. ^ "Dubai Mall | Biggest Mall in Dubai | Visit Dubai". www.visitdubai.com (në anglisht).
 9. ^ "Top 10 Things to do in Dubai Mall apart from Shopping - MyBayut". A blog about homes, trends, tips & life in the UAE | MyBayut (në anglisht).
 10. ^ "15 Things To Do In Dubai Mall". www.adameshandbook.com (në anglisht). 3 mars 2020.
 11. ^ "www.albawaba.com, Dubai Aquarium & Discovery Centre Sets Guinness Record for 'World's Largest Acrylic Panel' at The Dubai Mall". Arkivuar nga origjinali më 9 nëntor 2008. {{cite web}}: Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)
 12. ^ "zawya.com, Aquarium at The Dubai Mall scoops world record" (në anglisht). Zawya.com. Arkivuar nga origjinali më 17 qershor 2011. Marrë më 2014-02-25.