Jump to content

Shatërvani i Dubait

Nga Wikipedia, enciklopedia e lirë
Fontana e Dubait

Fontana e Dubait (Shatërvani i Dubait) është një sistem i burimeve ujore koreografike që shtrihen në një sipërfaqe prej 12 hektarësh te Liqenit Burj Khalifa, në qendër të Downtown Dubai në Dubai, Emiratet e Bashkuara Arabe. Ai është dizenjuar nga WET Design, një kompani me bazë në Kalifornia, gjithashtu përgjegjëse për burimet në Liqenin e Hotelit Bellagio në Las Vegas . Ndriçuar nga 6,600 drita dhe 50 [1] projektorë me ngjyra, është 275 metres (902 ft) e gjatë dhe lëshon ujë deri në 500 feet (152.4 m) në ajër i shoqëruar nga një muzike klasike në atë bashkëkohore arabe dhe botërore. [2] Ajo është ndërtuar me një kosto prej AED 800 million ( USD $ 218 milion).

Përmbledhje[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Fontana
Fontana

Emri i shatërvanit u zgjodh pas një konkursi të organizuar nga zhvilluesi Emaar Properties, rezultati i së cilës u njoftua më 26 tetor 2008. [3] Testimi i shatërvanit filloi në shkurt 2009, [4] dhe shatërvani u përurua zyrtarisht në 8 maj 2009 së bashku me ceremoninë zyrtare të hapjes së Dubai Mall .

Fontana e Dubait mund të spërkasë 22,000 gallons (83,000 litra) ujë në ajër në çdo moment. Më shumë se 6,600 drita dhe 25 projektorë me ngjyra janë instaluar. Shatërvani përmban pesë harqe me madhësi të ndryshme dhe dy harqe. Gjatë fundit të vitit 2010, një burim i ri u shtua në fontanë, zjarri, i cili përshkruante burimet. Zjarri ishte i përkohshëm për festën e Vitit të Ri 2011. [5] Burimet e Dubait projektojnë ujë në ajër në shumë kombinime dhe modele të ndryshme. Rrezja e dritës nga burimi mund të shihet nga mbi 20 milje larg. [6]

Shatërvani i Dubait përbëhet nga shumë burime me presion të lartë të krijuar nga WET, duke përfshirë Shooters, Oarsmen dhe robotë uji. Robotët e ujit e bëjnë ujin të duket sikur kërcejnë ndërsa WET Shooters gjuajnë ujë lart; Super gjuajtës, të cilët gjuajnë ujë nën më shumë presion deri në 73 m (240 këmbë) në ajër, dhe qitës ekstremë, të cilët mund të gjuajnë ujë nën presionin më të madh deri në 500 feet (152.4 m) në ajër. Këta Shooters WET krijojnë një zhurmë të fortë "bum" pasi të nxirret uji. Shooters Extreme përdoren më së paku gjatë secilës shfaqje, sepse duhet shumë kohë për të krijuar presion dhe energji të mjaftueshme për të qëlluar ujë aq lart në ajër. [7] [8]

Galeria[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Shih edhe[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Referime[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

  1. ^ "The Dubai Fountain | Burj Khalifa". burjkhalifa.ae. Arkivuar nga origjinali më 26 tetor 2018. Marrë më 2018-10-08. {{cite web}}: Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)
  2. ^ "Emaar brings world-class water, light and music spectacle to Burj Dubai Lake". Emaar Properties. 9 qershor 2008. Marrë më 13 qershor 2008. {{cite news}}: Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)
  3. ^ "'Dubai Fountain' is winning name of Emaar's water spectacle in Downtown Burj Dubai". Emaar Properties. 26 tetor 2008. Marrë më 26 tetor 2008. {{cite news}}: Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)
  4. ^ Video of the testing process dead link as of 3-24-2013
  5. ^ FAQs, Dubai. "Dubai Fountain". dubaifaqs.com. Marrë më 2018-05-28. {{cite web}}: Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)
  6. ^ https://web.archive.org/web/20090515003741/http://www.thedubaimall.com/en/entertainment/entertainment-section/the-dubai-fountain.html
  7. ^ https://www.youtube.com/watch?v=2_wyVXO1iWs DHL Video
  8. ^ "Dubai Fountain: The stories behind the music". The National (në anglisht). Marrë më 2018-10-08.