Jump to content

Orhan Pamuk

Nga Wikipedia, enciklopedia e lirë
Orhan Pamuk
U lind më (1952-06-07) 7 qershor 1952 (72 vjeç)
Stamboll, Turqi
KombësiaTurk
Gjinitë letrareRomansier
Faqja zyrtare
http://www.orhanpamuk.net/

Ferit Orhan Pamuk (7 qershor 1952, Stamboll, Turqi), është shkrimtar turk. Fitues i Çmimit Nobel për letërsi për vitin 2006.

Orhan Pamuk ka lindur në Stamboll, në një familje e cila ishte, siç' thotë ai vet “me orientim euro-perendimor” (për ndryshim nga e vjetra osmane). Studioi arkitekturën dhe merret me pikturë, pastaj e braktis arkitekturën (pas tre vitesh) dhe fillon gazetarinë ku diplomon më 1976. Jetën e vet dhe mendimet detalisht i përshkruan në veprën autobiografike Stambolli: qytet i kujtimeve.

  • Çmimi Milliyet Press për romanin "Xhevdet-begu dhe djemtë e tij"
  • Çmimi Independent për letërsi të huaj 1990 (Independent Award for Foreign Fiction) për romanin "Kështjella e bardhë"
  • Çmimi letrar ndërkombëtar IMPAC Dublin 2000, për romanin "Unë jam e kuqja"
  • Peace Prize of the German Book Trade 2005, çmim letrar gjerman, si vlerësim pë opusin e tij letrar
  • Çmimi Nobel për Letërsi 2006.

Lidhje të jashtme

[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]