Jump to content

Përdoruesi diskutim:Rizvan

Page contents not supported in other languages.
Nga Wikipedia, enciklopedia e lirë
Kjo faqe këtu është vetëm për diskutim mbi përdoruesin Rizvan. Wikipedia nxit diskutimin mes vullnetarëve të saj dhe nuk do të censurojë komente bazuar në pikëpamjet ideologjike ose politike. Wikipedia nuk do t’i ndryshojë komentet. Ato ose do të publikohen, ose do të fshihen nëse nuk u binden rregullave kryesore.
Fillo një temë të re diskutimi.
Ju lutemi nënshkruani me: – ~~~~

Të gjitha komentet u nënshtrohen këtyre rregullave:

 • Përmbajuni temës!
 • Nuk lejohen: sharje, fyerje, fjalor i papërshtatshëm, gjuhë që përmban urrejtje, sulme personale, thirrje për dhunë apo çdo qëndrim tjetër jo i rregullt.
 • Një përshëndetje të gjithve.
 • U falmendrejomë atyre të parëve që u kanë munduar për të ardhmen tonë po ashtu edhe deri të fundmit të gjithve moderatorëve,ky falemenderim është për përparimin e të gjithë diturisë që ka mbrri sot të mundim të komunikojmë nëpërmjet intërnetit.! Po astu jemi të gëzuët,e të lumtur,edhe qofshi të lumtur me knaqsi e me bukuri!

--pun pun nat e dit për me pa pak drit 9 Maj 2008 15:04 (UTC)

Festat dhe gëzimet kërkojnë edhe bakllava të jet aty edhe at'her festohet me gjith zembër

2. Leku i Shqipërisë e ka vlerën e vet bile ka Lek edhe prej Ari !

Kjo fotografi e tregon bukurin natyrore te fshatit Verbjan

Xhamia Medine eshte Xhamia e Pejgamberit Muhamedit a.s. po ashtu edhe Qyteti quhet Medine e cila ashte ne Saudin Arabike --pun pun nat e dit për me pa pak drit 4 Mars 2008 12:24 (UTC)

Vallja Shqiptare po ashtu edhe me mveshjen popullore i ka hie topani (lodra)po kjo jau kalon gjith llojeve muzikore se pse është themelimi muzikor edhe as nji her nuk xhduket, kjo ashtë kënaqësia më e madhe edhe për darsëma,gëzime,festa të mdha të shum llojshme !

Vallet Popullore prejardhjen e kan nga gjyshërit dhe stërgjysherit tan prande un shum i vlersoj --pun pun nat e dit për me pa pak drit 16 Mars 2008 11:52 (UTC)

Historia e pejgamberëve[Redakto nëpërmjet kodit]

Pema

Pejgamberët e Zotit xh.sh.,të shkruar në kuran, janë 28, por tre sish nuk janë të përcaktuar saktësisht,prandaj dikush (nga dietarët) i merr për Pejgamberë, e dikush tjetër për të mbërrimë. Emrat e Pejgamberve të Zotit xh.sh.,të shkruar në kuran janë: Adem,Idris,Nuh,Hud,Salih, Ibrahim, Is'hak,Lut,Jakub,Jusuf,Ejub,Shuajb,Musa, Harun,Dhylkifël,Davud,Sulejman,Iljas,Eljesa, Junus,Zekrija,Jahja,Isa,Dhe Muhamed a.s. Ndërsa tre të tjerë, që nuk janë të përcaktuar saktësisht janë: Uzejri,Llukmani,dhe Dhulkarnejni a.s.

 • 1.Adem, jeta 1000 vjet, koha ?
 • 2.Idris, Jeta 83 vjet, koha ?
 • 3.Nuh, jeta 950 vjet, koha ?
 • 4.Hud, jeta 150 vjet, koha 2500 vjet p.e.
 • 5.Sali, jeta 58 vjet, koha 2000 vjet p.e.
 • 6.Ibrahim,jeta 175 vjet, koha 1686-1861 p.e.
 • 7.Lut, jeta 175 vjet, koha 1686-1861 p.e.
 • 8.Ismail, jeta 143 vjet, koha 1638-1781 p.e.
 • 9.Isak, jeta 180 vjet, koha 1581-1761 p.e.
 • 10.Jakub, jeta 147 vjet, koha 1653-1800 p.e.
 • 11.Jusuf, jeta 110 vjet, koha 1500-1610 p.e.
 • 12.Shuaib, jeta  ? Brenda 15,16,shekullit p.e.
 • 13.Ejub, jeta 92 vjet, brenda 15,16,shekullit p.e.
 • 14.Zylkifli,jeta 75 vjet, brenda 15,16,shekullit p.e.
 • 15.Musa, jeta 120 vjet, koha 1316-1436 p.e.-----------------------(Njerzit janë prej Ademit)
 • 16.Harun, jeta 122 vjet, koha 1317-1439 p.e.-----------------------(Ademi është prej trollit)
 • 17.Davud, jeta 70 vjet, koha 973-1043 p.e.
 • 18.Sulejman,jeta 53 vjet, koha 932- 985 p.e.
 • 19.Iljaz, jeta  ? koha nënd shekuj para Isait.
 • 20.Eljasa, jeta  ? Koha nënd shekuj para Isait.
 • 21.Junuz, jeta  ? koha tet shekuj para Isait.
 • 22.Zekirija,jeta 120 vjet koha  ?
 • 23.Jahja, jeta 30 vjet koha  ?
 • 24.Isa, jeta 33 vjet koha 1 - 33.
 • 25.Muhmedi,jeta 63 vjet koha Muhamedi a.s.lindi në Mekë Më 20 prill të vitit 571.

Ndërsa tre të tjerët që nuk janë të përcaktar saktësisht janë:Uzejri,Llukmani dhe Dhulkarrnejni.

Përshëndetje, Rizvan!
Anëtarët e Wikipedia-s shqip të urojnë mirëseardhjen.

Rizvan, kjo është faqja juaj personale (aktualisht gjendesh në faqen personale të diskutimeve). Mirë do të ishte që faqja personale të plotësohej me disa informacione për veten dhe për qëllimin tënd në Wikipedia-n shqip, nëse ke një të tillë. Kujdes! Faqet e përmendura më sipër nuk janë faqe për të vendosur tekst enciklopedik apo një mënyrë për të shkruar artikuj.

Mos harro që anëtarët e Wikipedia-s shqip janë punëtorë vullnetarë dhe ndihmojnë me gjithë dëshirë kështu që, mos ngurro të shtrosh pyetje.

Puna e mbarë!

If you don't understand Albanian, please ask for assistance here.Ke hyrë me të shpejt në këtë projekt. Të ndihmoft Zoti e duart tua, ta mbashë këtë tempo. Si do që të jetë po mundohem të të ndihmojë. Figura Figura:Fli.jpg është problem sepse ka një "vulë" mbi fotografi. Për licencim të saj mund të jepë përgjegje që të ndihmonë vetem pronari i saj.--Hipi Zhdripi 6 Prill 2008 21:48 (UTC)

Upss!! Dhe do të ishte një shenjë rrespekti ndaj të tjerëve nëse këtë fletë, ku jam duke shkruar ta lejoshë të përdoret për atë qëllim për të cilin është krijuar : Diskutime të përdoruesve. Shpresojë që vendimi ytë dotë jetë i till që tregonë se dëshiron të jeshë pjesë e këtij projekti.--Hipi Zhdripi 6 Prill 2008 21:53 (UTC)

Urime Festa e madhe Fitër Bajrami 2008 /1 Shevval 1429/ --pun pun nat e dit për me pa pak drit 30 Shtator 2008 09:57 (CEST)[Redakto nëpërmjet kodit]

Urime Festa e madhe e KurbanBajramit 2008 (10 DHULHIXHE 1429) --pun pun nat e dit për me pa pak drit 7 Dhjetor 2008 19:42 (CET)

E mbrrim edhe kët mirsi që të i afrohemi ditës madhe FitërBajramit Zoti e pranoft Ramazanin edhe gëzuët Bajramin, 2009 ( 1430 hixhri)--pun pun nat e dit për me pa pak drit 17 Shtator 2009 18:46 (CEST)

Urime, e për të mira.--Hipi Zhdripi 8 Dhjetor 2008 03:11 (CET) Urime Festat dhe lumturi në jet.--pun pun nat e dit për me pa pak drit 31 Dhjetor 2008 17:42 (CET)

 • Urime urime ishalla najban zoti kabullë. eselamunalejkum. 22 Gusht 2009 19:20 (CEST)
 • Gëzuar Festa e madhe Fitër Bajramin,edhe Zoti e Boft kabull Ramazanin.--pun pun nat e dit për me pa pak drit 19 Shtator 2009 15:05 (CEST)
 • Me fat Festat shëndet edhe lumturi.--pun pun nat e dit për me pa pak drit 27 Dhjetor 2009 20:07 (CET)
 • Urime Festa e madhe Me fat e lumturi Kurban Bajrami 16.11.2010 (10.dhulhixhe.1431)
 • E ngjefshemi për shum vjet mujin e Ramazanit,dhe Zoti e pranoft...--pun pun nat e dit për me pa pak drit 20 korrik 2012 14:35 (CEST)
 • Tëgjidhve ju uroj festën e madhe Kurban Bajramin për shum vjet, 24 shtator 2015. hixhri:10 Dhulhixhe 1436.

Përdoruesi:Rizvan/Test--Hipi Zhdripi 13 Shkurt 2009 15:16 (CET)

Kjo nuk e di a numrohet nga sistemi si përdorues. Sipas logjikës nuk duhej të numrohej, po ec e dije.--Hipi Zhdripi 13 Shkurt 2009 15:17 (CET)

Rizvan, unë nuk jam i mesengjerave. Nuk kamë kohë për biseda nga të cilat nuk nxjerri ndonjë mësim për vete dhe të tjerët. Çdo bisedë që ke dëshirë ta bëshë e bëjmë këtu në Wikipedia.--Hipi Zhdripi 17 Shkurt 2009 19:39 (CET)

Të lutem shumë, bile ti që je pak sa gjatë këtu mos na qitë probleme. Ti tani duhesh me ditë që hkrimet si këtu nuk tolerohen dhe nuk lejojen. Ti, askuj nuk i qetë telashe ma tepër se neve që kujdesemi për mirëmbajtje. Në paç njetë me shpreh diçka atëherë bone, nuk po thom mos e bon, po bone qysh i ka hije, qysh jonë rregullat e lojës në këtë projekt. --Hipi Zhdripi 31 Mars 2009 22:48 (CEST)

Ups! Ai u dekë, ska mo. Kush u konë i zoti ka fol për gjallë tij. Edhe unë e marr për tiranë, po kjo nuk d.m.th kurgjo për punën në këtë projekt. Tashti në paqë me qitë në dritë tiranit e tij qiti.--Hipi Zhdripi 31 Mars 2009 22:51 (CEST)

Po ashtu edhe un të lutem edhe ma shum edhe kërkoj falje se un nuk e kam pas qëllimin për tirani por ashtu pa kujdesi e shkrujta edhe nuk e mendova shum e shum se qonka e ndaluar po si do qoft un kerkoj falje edhe ai që i fal gabimet ashtë Trim, Përshëndetje.

Por un nuk jam ai që i kam shum të qarta punimet e Wikipedisë dhe prande ndodh edhe të gaboj !--pun pun nat e dit për me pa pak drit 2 Prill 2009 21:04 (CEST)Skruni diçka interesnte se un nuk po di çka me shkrujt !--pun pun nat e dit për me pa pak drit 29 Prill 2009 22:28 (CEST)

Tash mo kam frig me shkrujt diçka,se kam pranu kritika të rrepta.--79.125.169.89 1 Maj 2009 18:44 (CEST)

Hiç nuk mund ta kuptoj se pse u bon kto ndryshime.--79.125.169.89 1 Maj 2009 20:35 (CEST)

Fut.Perf. 2 Qershor 2009 11:01 (CEST)

 • Po un e mundova me e vu ket fotografi te faqja e ime por nuk munda se urdhërat jan shum të rëndë për mua, edhe mbet ashtu qëç osht në qoft se kini mundësi vinie kët fotografi te faqja e ime ! ju falimender.--pun pun nat e dit për me pa pak drit 3 Qershor 2009 21:56 (CEST)
 • Ju lutem mos e grisni kët Figur se kjo është Xhamia e shenjitë.
 • Pranoni një përshëndetje të gjith wikipedianët nga ana e ime.--pun pun nat e dit për me pa pak drit 6 Qershor 2009 17:57 (CEST)
 • Pranoni nji përshëndetje edhe nga unë të gjith Moderatorët e wikit.
I nderuar me ke pyte ne lidhje me foto per shkupin por une nuk di per qka eshte fjala, nuk di se kam gris ndonji foto . nuk ka te keqe me trego per qka eshte fjala. pershendetje. Planeti 3 Nëntor 2009 19:39 (CET)
Nukl dyshoj aspak, por te jesh i bindur po aq mos me shum i dua edhe un. aq sa mundem do te ndihmoj . Planeti 3 Nëntor 2009 20:36 (CET)
 • Urime Festa e madhe KurbanBajrami--pun pun nat e dit për me pa pak drit 27 Nëntor 2009 11:14 (CET)
 • Gëzuar Muajin e madhëruëshëm të Ramazanit (1 Ramazan 1431)= 11 Gusht 2010.
 • Gezuar Festen e madhe FiterBajrami,09-09-2010. 1. Shevval. 1431.
 • Më metë fati mu në duar

Këtë festë sot ty me ta uruar. Përherë e festofshim Ka do që jemi Shqiptar kem qenë Shqiptar do të mbesim--pun pun nat e dit për me pa pak drit 17 Nëntor 2010 12:40 (CET)

Përherë bajrami --Kurreshtja 9 Shtator 2010 05:50 (CEST)

Upsss!!! Urime, po më doket është gabim. Origjinal simas mendjes teme duhet PËRHERË, gjithmon e festofshim.--Kurreshtja 9 Shtator 2010 05:52 (CEST)

Më metë fati mu në duar
Këtë festë sot ty me ta uruar.
Përherë e festofshim
Ka do që jemi
Shqiptar kem qenë
Shqiptar do të mbesim.
 • Shum me pelqen qe me kini shkrujt ju falimender qofshi te lumtur gjth jeten tung.--77.28.239.253 10 Shtator 2010 19:00 (CEST)
 • I deleted a line than I wrote earlier,if it have any error please can u do it right.thanks.

Deletion of content[Redakto nëpërmjet kodit]

Why deleting a lot of content on Enver_Hoxha ? -- Quentinv57 1 Nëntor 2010 20:15 (CET)

 • Une e fshina një rresht shkrimi që e kisha shkrujt vet më par,Por se di a është n'rregull,n'qoft se ka gabim ju lutem përmirsonie gabimin...--pun pun nat e dit për me pa pak drit 1 Nëntor 2010 20:37 (CET)
It's very hard for me to understand albanese, even with a translator. Is it possible for you to speak english, please ? -- Quentinv57 1 Nëntor 2010 21:19 (CET)

I deleted a sentence that I wrote earlier but I don't know if it's OK.If there's any error please can you make it right.thanks.--pun pun nat e dit për me pa pak drit 4 Nëntor 2010 19:37 (CET)

Please see this link : it shows that you deleted many paragraphs from the page. It seems to be an error, so. Have a good week-end ! -- Quentinv57 6 Nëntor 2010 20:46 (CET)

Përherë.--Kurreshtja 18 Nëntor 2010 00:00 (CET)

 • Ju falimenderë,Githashtu Përherë të jini mir e të kini lumturi Gjith jetën.Përgjegjja e juaj ishte sum shkurtimisht sigurisht Për shkak të kohës.Tung.--pun pun nat e dit për me pa pak drit 18 Nëntor 2010 12:10 (CET)
 • Më metë fati mu në duar
  Këtë festë sot ty me ta uruar.
  Përherë e festofshim
  Ka do që jemi
  Shqiptar kem qenë
  Shqiptar do të mbesim. --pun pun nat e dit për me pa pak drit 30 gusht 2011 18:30 (CEST)
 • Urime një qind vjetori i pavarsis Shqipëri..--pun pun nat e dit për me pa pak drit 23 nëntor 2012 21:52 (CET)
   Ju boj me dit, se në kët jet nevojitet pun pun nat e dit për me pa pakës drit! Po po për me pa shum drit !
              Gruaja në Europë
      Në perendimin kapitalist i vetmi zot është paraja dhe përfitimi. Me në krye demokracinë që nuk e heqin fare nga goja, të drejtat e njeriut,të drejtat e njeriut,tëdrejtat e grues e gjëra të tjera si këto janë vetëm sa për paraqitje. Në perendim që keqpërdoret mëshum është tema e gruas... duke u fshehur pas mbrojtjes së të drejtat e gruas,metë vërtetë janë ato që u bon të keqen më të madhe atyre. Por i hedhin ksaj një mbules aq të bukur përsipër sa që as vet grat nuk e kuptojnë dot tiraninë nën të cilën ndodhen... Shikonie se si u drejtohet grave muslimane poetesha e njoihur franceze Madam Mardirous:"Dijani mirë vlerën të mirave nëtë cilat jetoni!...ju nuk mund t'i dini tërturat që u bëhen grave nën emrin Liri. Ah sikur ta dinin numrin e vajzave që kan qarë me dënesë në shpatullat mija... Është e vërtetë,të futesh nënjë ballo me drita dhe me lule duket diçka e bukur.Duket si një e drejtë që u jepet grave.por në të vërtetë kto janë vendet ku përfitohet nga gratë,janë vendet ku ato përdoren për të përmbushur epshet e meshkujve.Po u bëj thirrje meshkujve muslimane:Tregojani kto gjëra grave dhe vajzave tuaja!Që të mos mendojnë kurrë që këto të drejta se u jepen grave janë për të mirën e tyre!Të mos kenë zili këto gjëra!Disa fjalë të urta në lidhje me gratë të marra nga libri"Proverbesurles femes"të shkrimtarit frances Quitard: Gruja është një marimangë që i fut burrat në grackë.Atë që nuk e bën shejtani e bënë gruja.Koka mbi trupin e femërës është koka e shejtanit."ai që ka grua një lloj si të ketë bletë,se ajo e pickon vazhdimisht" Gruaja është si kalendari,të hunë në punë vetëm një vit"Gruas edhe po t'i pritet gjuha,nuk pushon"një grua e mirë do tëthotë një grua pa tru"Gruaja rrihet por nuk vritet"

Disa fjalë të Pejgamberit "sal-lsll-llahu alejhi ue sel-lem"

"Në ahiret do të jem unë ai i cili do të kërkoj të drejten e gruas qështë rahur nga burri" "Më i miri prej muslimanëve është ai i cili është më i mirë për gruan e tij" "Mos i mundoni gratë ! Ato janë amaneti i All-llahut.Tregohuni te butë dhe silleni mirë me to ! " Xhenneti është nën këmben e nënave "

Deri në vitet 1790 në Angli shitja e gruas ose më sakte shitja e gruas nga burri i saj ishte një ngjarje e zakonshme që ndodhet cdo ditë.Në gazeta gjeje lajme të tilla ne lidhje me këto shitje:"Rast i mirë,rast që nuk duhet ta humbasni"etj...Gratë e heshtura ndiqnin burrat e tyre që u kishin hedhur nga një litar në qafë dhe i çonin në pazar.Në pazar qëndronin bashkë me lopët,viçat dhe delet dhe shiteshin duke bërë pazar njëlloj si kafshët.Shitësit e demostronin dhe e lavdronin mallin e tyre deri në imtësitë më të vogla.Mbi të gjitha edhe shteti mirte taksa nga këto shitje.Shitjet që bëheshin pa dieninë e shtetit quheshin të pa vlefshme në shitje gjindeshin të gatshëm nënpunësit e shtetit të cilet pregadisnin ta pinëne në lidhje me shitjen.Ishte e detyrueshme që gratë të çoheshin ne pazar duke u tërhequr nga një litar që u hidhej në qafë.

     KUSHTIM

Këtë përkthim ua kushtoj lexuesve shqiptarë të cilët e çmojnë lart urtësinë,arsimin dhe diturinë,studentëve,profesorve,shkencëtarëve dhe intelektualëve të tjerë të sotëm dhe të ardhshëm duke mbajtur parasysh gjithnjë porosinë e Zotit të Gjithësisë nga Kur'ani famëlartë: "Pasha kohën! Nuk ka dyshim se njeriu është në një humje të sigurt. Me përjashtim të atyre që besuan, që bënë vepra të mira, që porositën njëri-tjetrin t'i përmbahen të vërtetës dhe që këshilluan njëri-tjetrin të jenë të durueshëm". (el-Asr,1-3)

     REÇETA E LUMTURIS

Përdor makin të lir por blej shtëpin ma të mir që mundesh!

Zgjidhe mir bashkshorten! se pse ajo zgjedhje është 90% e lumturisë ose e fatkeqsisë.Vepro të paktën 30 minuta në dit !Falimendero para dhe pas çdo ushqimi që han !Mos harro të pish 6 gota ujë në ditë !Mbroji gjithmonë nevojtarët dhe ata që të duan ! Mba gjithmonë stilograf dhe bllok shënimesh me vete !Kohën dhe fjalët mos i harxho kot !Mëso si jepet ndihma e parë dhe ato dituri të mjeksisë se janë të nevojshme !Mbaj gjithmonë gjëra të bukura para syve !Mundohu ti kuptojsh fëmijët dhe jo ti gjykosh ato !Friksohu nga ato njerëz që nuk kan çfar të humbin !Kur do ti kritikojsh pjestarët e tjerë të familjes , kafsho buzet !Mendohu 2 herë para se të tregojsh sekretin e dikujt !Mos e nënvleftëso kurrë ndikimin që mund të bëjë fjala e mirë !Mos mendo gjërat e këqija që kan bërë njerzit , por ato që mund të bëjnë në të ardhmen !Fshehtësin tënde mos ja trego askujt!Bëju i duruëshëm, i qënduëshëm dhe me edukatë të mirë!Të jesh gjithmon i gatshëm për faljen e namazit!Ushqeje tjetrin! * Vizito edhe ata që të vizitojnë, edhe ata që nuk të vizitojnë! * Edhe atij që të bën keq përgjigju me të mirë! *Braktisi gjërat që nuk të sjellin dobi as në kët bot as në ahiret! *Braktis çdo gjë që të mundonë! *Ki shumë kujdes që të respektosh të drejtën dhe drejtësinë! *Vizito vëllanë tënd besimtar që është i sëmurë! *Mos i ndërprit lidhjet që i ka ndërprer me ty, ti shko tek ai! *Ndero atë që të viziton ty ! *Fale atë që ka bërë keq! *Ndaj atij që ka bërë keq për ty, ti fol mirë!*Shko në ngushllime te ai që e ka goditur ndonjë fatkeqsi! *Ndihmo atë që kërkon ndihmë nga ti!Imam Azami(699-767) është themeluës i medhhebit Hanefi që është një ndër katër medhhebeve të vërteta,sipas të cilave sot muslimanët i bëjnë ibadetet. Jetën e ka kaluar në Kufe dhe në Bagdat,ku ka ndrruar jetë.Oo ti as nji her mos le dhimbje edhe e qajtme si qyqja!Oo mos le prej shpirtit jyt të kçia!se ti vjen edhe shkon,ata qerit vin edhe shkojn,edhe as nji her mo nuk ke mundësi nji dhurat të japësh ose të pranojshë. Lee kët bot,Kshtu je nji zotri i ksaj bote,shkoti vetëm ashtu sëç ka urdhru Zoti,ka për ty nji drejtim,mos e shtrembo,se duhet të shkojsh te nji vend i caktuar shpejt rritesh si gruni në fush por bohu kajl met mira,se dot piqesh si buka në furr,por lëshoe kët bot me gëzim edhe bohu si ylli në qiëll çi bon drit.Koha ,ajo nuk hec,po rri e qet,na hecim edhe e kalojm,ajoasht si nji "karavan seri" na jemi që i takojm asaj.

     DISA NGA PEJGAMBERET

Ademi : Njeriu i parë dhe pejngamberi i parë.Dauti : Babai i Sulejmanit ka patur zë shumë të bukur.Eljesa : Përhapi fenë e Musait tek bijtë e izraelit.Ejjubi : Eshtë injohur medurimin që ka treguar ndaj mundimeve.Haruni : Vëllai i madh i Musait.Hidri (Hizri) : Eshtë veli ose Pejngamber ndihmon ata që kan nevojë.Hud : Pejngamberi i fisit AD në Jemen.Ibrahim : E hodhen në zjarr por nuk e dogj.Idris : Ndodhet në qiellin e katërt.Eshtë nga pasardhësit e Shitit.Iljaz : Pejngamber i Izraelit është nga pasardhësit e Harunit.Isa : Eshtë pejngamberi që ka lindur pa baba.Ishak : Djali i Ibrahimit ka jetuar në rrethinat e Palestinës.Ismail : Djali i Ibrahimit do të bëhej kurban por nuk e preu thika.Ishmol : Përhapi fenë e Musait tek Izraelitët.Lokman : Eshtë veli ose pejngamberë.Lut : Ka jetuar mes Jordanisë dhe Palestinës.Musa : Ka folur me All-llahun në malin Tur.

Nuh : Eshtë i njohur me anien që ndërtoj për të shpëtuar nga Tufani.Salih : I është dërguar fisit të Thenudit.Sulejman : Dinte gjuhen e të gjithë kafshëve.Shem'un : Pejngamberë i Izraelit.Shit : Djali i Ademit.Shuaib : Vjeri i Musait.Uzeir :Eshtë veli ose pejngamberë.Jahja : Djali i Zekerias.Jakup : Emri tjetër i tij është Izrael , Babai i Jusufit.Junuz : Qëndroi 40 ditë në bark të peshkut. Josuf : U shit si Skllav , bëri durim dhe u bë Sulltan.Jusha : Nipi i hazreti Musait , pasardhes i Josufit.Zekerijah : I ati i Jahjait.Dhulkarnejn : Eshtë veli ose pejngamberë.Dhulkifl : Pejngamberë i Izraelit.

Lumturia e përhershme

Djali i Imam Rrabbanit, i ndruari Muhammad Masum në një libër të tij ka shkruar: Allahu te ala nuk i ka lënë njerzit të shkretë në këtë botë.Nuk i ka dhënë atyre lejen të bëjnë të gjtha gjërat që dëshirojnë.Nuk dëshiron t'i binden dëshirave të nefsit e kshtu të fundosen në fatkeqësi. I ka urdhëruar ata të veprojnë gjëra me vlerë të cilat të bënë të jetojshë një jtë të rehatshme,të qetë edhe të bëjnë të fitojsh lumturinë e përhershme.I ka ndaluar gjërat e dëmshme. Ai që dëshiron të arrijë lumturinë e përhershme , është i detyruar të ngjekë rrugën e fesë. Nuk duhet ti bindet nefsit në kryerjen e gjërave që të largojnë nga feja. Nqs. nuk e ndjek fenë meriton dënimin e krijuësit. Ai njeri që ndjek fenë është i lumtur dhe i qetë. Kjo bot është vend bujqësie.Ai që nuk e mbjell farën dhe ushqehet me farën se pse nuk dëshiron të punojë,dotë ngelë i uritur në të ardhmen se pse nuk do të ketë as një herë çfar të korrë,po kshtu edhe ai njeri që nuk ndjek rrugën e fesë,por i bindet nefsit për një qejf të momentit,për diçka kalimtare, ka humbur të mirat e përhershme . kjo nuk është një gjë e pranueshme nga një njeri i mençur. Asnjëherë nuk preferohen gjërat kalimtare përpara të mirave të përhershme dhe të pafunshme.Për të ndjekur rrugën e fesë në fillim duhet të kemi një besim sëç e shpjegojnë dietarët e ehli synnetit,Kurani Kerimit dhe hadithit sherif,pas kësaj të mësojmë gjërat haram dhe të ndaluara e të largohemi prej tyre,nëfund duhet të mësojmë gjërat farz dhe të urdhëruëra e të mundohemi ti bëjmë.Këta quhen ibadete.Të largohesh nga haramet quhet Takva."Të përmbysësh një mal me një gjilpërë më lehtë se sa tëlargosh mendjemadhësinë nga zemra""NJë njeri i cili nuk është i mirë për veten e tij,nuk mud të jetë i mir për askëndë" [1] | [2] | [3]"N.q.s dëshiron që të të ecin punët mbarë,mos vepro si pas mendjes tënde. Këshillohu me më të mençurit" "Mençuria është e mira më e madhe ,është nderi më i madh i ksaj bote dhe i ahiretit. N.q.s. dëshiron të ndreqësh dikë, në fillim ndreq veten tënde.

     SEKRETET E VOGLA TE JETES

Buzëqesh shum! Koston e ka zero ndërsa vlerën shum të madhe!Bëhu trim! Edhe po nuk qe sillu si i tillë! Thrriti njerzit me emrat e tyre të vërtetë!Mos i vëre shumë detajet!Mos i beso as një herë pamjes së parë! Kur t'i japësh borxh shokëve, tregohu largpamës!Mund t'i humbasësh që tëdy! Qëndro larg atyre personave që nuk kan çfarë të humbasin! Mos i shkëput lidhjet me asnjë njeri! Flit fjalë të madhe ,por mbaje atë! Mos prit nga jeta që të jetë gjithmon e mëshirshme! Bëhu i sjellshëm! Falimenderoj sta që të bëjnë një të mirë! Kohën dhe fjalët përdori me kujdes!Nuk kthehen mbrapsht! Vishu bukur! Njerzit përshtypjen e parë e lejnë me veshjen e tyre! Mos vepro nryshe nga këshillat që u jep të tjerve! Përfundoje çdo punë që nis! Mos ja ndërprit fjalën asnjeriu! Prite në këmbë ata që të vinë për vizit! Përpara se tëvdesësh, siguroji vetes vendin e varrit dhe shko shpesh atje! Dysho tek ata persona që thonë shpesh "Un jam njeri i drejtë"!

Asnjëherë mos e kryj komplet pagesën përpara se të ketë përfunduar puna! Asnjëher mos dil të bësh pazar kur je i urityr! Për veç vdekjes as gjë nuk është aq e rëndësishme sa duket! Gjëja për tëcilën kan më shumë nevojë njerzit është ta kuptojnë se i vlerësojnë! As një her mos jep dorheqjen nga një punë pa gjetur më parë një punë tjetër! Mëso të dëgjosh! Disa raste të volitshme e trokasin vet derën!N'qoft se nuk u vjen bezdi pranoni nji pershendetje edhe nga un te gjit wikipedianet!

      KURIOZITETE

Në tokë egzistojnë 4 oqeane dhe 56 detëra që së bashku e formojnë "Detin Botëror" I cili përfshin 71% të sipërfaqes së përgjithshme të tokës (316 mil.km2)Oqeani më i madh është oqeani i paqësor,pastaj oqeani Atlantik,oqeani Indian dhe oqeani i ngrirë i veriut. Lumi Amazona është i vetmi lum që nuk ka të ndërtuar asnjë urë mbi të.Në evropë patatja është sjellë nga Amerika në vitin 1536.Në fillim e mbillnin për shkak të lules së bukur që ka,kurse më vonë filluan ta përdoren për ushqim. Gjethet më të mëdha i ka një lloj palme e quajtur."Rafia",rritet në brigjet e lumit Amazon.gjethet e saj të blerta arrin gjatësi deri 22 metra dhe gerësi afër 12 metra,kurse bishtin e gjethes e ka 5 metra të gjat.Një gjethe e tillë mund të strehoj 10 njerëz. Në brazil gjatë shek.xx-të është vrarë gjarpëri më i madh në botë,Anakonda,gjatësi e të cilit arrinte 35 metra.Për ta vrarë këtë gjigant u desh që të goditej me 500 plumba. Druri i cili e mban rekordin e trashësisë në bot është "Baobabi",icili gjendet në Tranganike me mosh rreth 30 shekuj.Ky dru perimetrin e trungut e ka 47m,lartesinë 22 metra,ndërsa perimetrin e kurorës 145 metra. Më 1560 kirurgu francez Ambruaz Pare i pari bëri gjymtyrë artificiale të njeriut. Më 1590 holandezi Zaharijaz Janez që merej me optikë , konstruktoj mikroskopin. Më vitin 1790 në Amerikë është shpikur turiela e parë për shpuarjen e dhëmbëve. Lumi më i gjatë në botë është Nili me gjatësi 6.671 km. që gjendet në Afrikë. Kina është shteti më i madh në botë me 1.221,692,000 banorë.Në Mesjetë quhej Katai. Gjarpëri i ujit që jeton në veri-perëndim të Australisë reth shkëmbinjeve të ujit është shtaza më helmuese në botë.Helmi i tij është 100 herë më i fortë se helmi i gjarpërit Austrlian në tokë i quajtur " Tapana e Shkrëtirës " e që konsiderohet gjarpëri më helmues tokësorë. Rusia është shteti më i madh për nga sipërfaqja me 17.075,000Km2. Malet më të larta në Ballkan janë Alpet Shqiptare dhe kanë 13 maja me mbi 2.500 metra lartësi dhe sipërfaqe 2.240km2. rruga më e vjetër në Ballkan ka qenë "rruga Egnatia". Njeriu më i gjatë në botë ka qenë 2.72 metra. Në trupin e njeriut ka rreth 656 muskuj.Disa prej tyre janë 38cm,e disa mezi arrinë njëmm. Maja më e lartë në botë është Everesti me 8882 m,gjendet në Nepal. Më 1592 Galileu Galileo zbuloj termo metrin e par. Më 1628 Shkenctari V.Harvej nga Anglia i pari dha shpjegimin mbi qarkullimin e gjakut në trupin e njeriut.Ujëvara më e madhe në Botë është "engjëll" e lumit Karao (Venecuela).Lartësia nga e cila bie uji është 1000m.kjo ujvar është vetëm një nga shumë ujvara të larta në këto anë të Venecuelës. Ujvara e dytë ështe në Republikën Jugafrikane me lartësi 414m. Ujvara e tretë është "kukenani"në venecuelë me 610m.lartësi. Helmi i Meduzës mund ta mbys njeriun nëse është në sasi të madhe,ndër sa shkenctarët prej ti po përpiqen të nxjerrin ilaçin për shërimin e smundjes së zemrës. Tomas Jang,Fizikant i shekullit 18-të fliste dymbëdhjetë gjuh kur ishte vetëm 8 vjeç. Gjatë ndërtimit tëkanalit të Panamasë kan humbur jetën më tepë se 25 mijë njerëz. Masa e virusit ndaj msë së njeriut mesatar është proporcionale me masën e njeriut ndsj masë së Tokës. Xhirafa është e vetmja kafshë e cila mund tëdalloje ngjyrat, sepse syri i saj është përafërsisht i njejtë me syrin e njeriut. Breshka mund të ecë me 10km në orë. Milingonat e ndjejnë tërmetin që më parë dhe dalin nga foletë.

     GOSTIVARI

Rreth Gostivarit dhe për Gostivarin janë thurrur shumë legjenda me versione të ndryshme bazuar nga pushtuesit e periudhave të ndryshme. Sipas dokumentit të vetëm nga epoka antike tek historiani Tit Livi (59 p.e.s – 17p. e.s) thuhet se mbreti i fundit i Maqedonisë Pasai (179 – 163) me 10.000 ushtarë pas pushtimit të Uskanës (Kërcovës) pushton qytezën DrauDAK që më pas të pushtohej Oneji (Tetova). Nga këto të dhëna mund të kuptohet se qyteti i vjetër DrauDAK i cili ka pasur rëndësi të madhe, është gjindur në mes të Kërcovës dhe Tetovës, d.m.th. Gostivari i tanishëm. Qyteti i Gostivarit gjindet nëpër anale historike nga historianë në zë të cilët japin të dhëna të rëndësishme për ekzistencën, strukturën, etj. që vërehet edhe në dhënat statistikore që i jep etnologu bullgar Vasil Kincev, sipas të cilit në Gostivar në fund të shekullit XIX ka pasur 3735 banorë, 3180 shqiptarë, 310 të krishterë (maqedon, sërb) 200 romë (cergë), 20 turq dhe 25 vlleh. Në vitin 1850 gjeologu dhe balkanologu Ami Beu në përshkrimet për Tetovën në mes tjerave në një pjesë thotë sE në Pollog gindet “fshati I madh” Gostivari, ndërsa si qytet Gostivari për herë të parë është përmendur në dy shkrimet e shekullit XIX. Sipas tyre ky vendbanim i Pollogut ka formuar çarshinë e vet (qendrën) kurse e marta ka qenë ditë pazari. Në vitin 1874 qyteti ka pasur 400 shtëpi, rreth 2000 banorë, ndërsa në fund të shekullit të njëjtë 3500 banorë. Bazuar në shkrimet e Abdylhaqim Doganit, Gostivari merr emrin nga vajza e ardhur nga Tivari që për venbanim ka zgjedhur këtë qytet. Në gjuhën lokale vajza është gocë edhe atë nga Tivari, prandaj del emri Gostivar nga goca e Tivarit. Një krenari e madhe për Gostivarin është edhe heroi i madh Xhem Gostivari. Po ka edhe heroi të tjer siç është inxhinieri me i njohur ne Jugosllavin e atëhershme Një hero i madh i Fshatit Koritë Bilall Selimi i cili është zhdukur nga njerez të panjohur, Fshati Koritë mund të krenohet edhe me Malik Azizi i cili kishte një vizion shum përparimtar për popullin shqiptar ky hero është vrar nga njerzit që në atë koh bashkpunonin me shërbimin e fsheht sllav UDB.

Gjysma e popullsisë së botës fiton vetëm rreth 5% të pasurisë në botë. Në 1750 në botë jetonjin rreth 800 miljon njerëz, në 1850 një miljardë më tepër dhe në 1950 edhe një tjetër miljard më tepër. Pastaj u deshën vetëm 50 vjet përtu dyfishuar dmth. 6 miliardë. Në vendet e zhvilluara përqindja të rriturve që martohen ka rënë nga 72% në 1970 në 60 % në 1996. Mundësia për divorcim në martesën e parë u rrit nga 50% në 67%. Shërbimi postar i SHBA dërgon rreth 43 % të postës botrore, ndjeksi më afërt është japonia me 6 %. Nëperendim njerzit ndërrojnë shtëpi mesatarisht 1 herë në 7 vjet.--pun pun nat e dit për me pa pak drit 3 Tetor 2009 21:15 (CEST) Shkon një herë, bëhen gjurma; dy tri herë bëhet udhë. Fjala eshte e dobishme kur eshte e matur dhe thuhet ne koh dhe ne vend te duhur..!!!Emri i mirë fitohet me shumë të mira e punë dhe humbet me një të ligë.

       MJALTI

Eshtë ushqimi më i kompletuar. *Futet drejt e në gjak. *Për anemikët është depo gjaku. *Ndihmon në zhvullimin e kockave. *është ushqimi më natyral. *Përmban me shumicë B.B6 dhe c. *I bën shum mir zemrës. *Shpejton zhvillimin e fëmijëve. *Ngordh mikrobet. *Përmban të gjitha kripërat minerale. *Lehtëson tretjen e ushqimeve.*Ndikon nërregullimin e funkconit të mëlçisë së zezë dhe e shëron atë. *Pastron gjakun. *Forcon kujtesën dhe zgjuarësin. *Ul tesionin. *Ndikon në shërimin e reumatizmës. *Shëron çdo sëmundje. *Ndikon në shërimin e ulçerës. *Riparon aparatin tretës. *Po tëlyejsh me mjaltë vendet që të dhembin të pushon dhimbjet. *Po të pihet me ujë të nxehtë ndërpret diarrenë. *Po të pihet me qumsht heq tenjat. *Nuk lejon forcimin e damarve. *Qetëson sistemin nervor. *Nuk prishet për 3000 vjet. *Po tëlyëjsh lëkurën me mjaltë e zbukuron atë. *Mjaltit i kan bërë dua 70 Pejgamberë.

      VESET E MIRA

S'do mend se veset e mira - virtytet që e karakterizojnë njeriun,janë të shumta,por ne po përmendim nga më kryesore: Dordhenia-bujaria, *Te turperuesit, *Rujtja e nderit, *Largimi nga haramet, *Te mbash fjalen e dhene, *Mosmallkimi, *Te vizitojsh te afermit, *Te vizitojsh te semuret, *Te jesh ftyrqeshur, *Te bejsh teube, *Te nenshtruarit, *Te mbeshtetesh tek Allahu per gjithçka, *Te jesh modest, *Te bejsh durim, *Te jesh i besueshem, *Te jesh i ndershem, *Kur dikush kerkon ndjese ta falish, *Te falimenderojshe ata qe te bejne nder, *te ndihmojsh te varfurit, *te mos genjejshe, *te bejsh ibadet...

      DISA NGA VESET E KQIJA

besimtari gjithmone duhet te kujdeset qe te mos karakterizohet nga vese te kçia, disa prej te cilave po i permendim: *Te genjejshe, *te urresh, *Te shpifjesh, *te bejsh vjedhje,*Te mbash inat, *Te bejshe bidate, *Ti duesh kafiret, *Te demonstrosh, *Te kerkojsh bela, *Te nervozohesh, *te mos pendohesh, *te betohesh shume, *te bejshe padrejtesi, *te kerkojshe dhurata, *Te jesh mendje madh, *Te shikojshe haramin, *te mos e mbashe fjalen e dhene, *Te mos frikezohesh nga allahu, *Te ngulish kembe ne injorance, *Te lakmojshe pasuri dhe pozite, *Ti perhapesh gjerat e vshehta, *Te tallurit me te metat e tjeterkujt, *Te flasish fshehte ne prani te tjetrit, *Te mos e mbash fjalen e dhene, *Te mos e presesh perfundimin e atij qe flet, *Te perdorish pasurine e tjterkujt pa leje, *Te shprehesh qarte se nuk e ke pelqyer ate qe eshts folur, *T'i thuesh folsit se e di ate gje per te cilin ai po flet,*T'u bejsh armiqesi dietarv, *Te pelqesh tete lavderojne, *Te flasish prapa kraheve, *Te mos e mbash sekretin, *T'i thyesh zemren tjetrit, *Te flasesh fjal te kqia, *te flasesh me ze te larte, *t'i perçajshe muslimanet, *Te mos i kryejsh farzet, *T'i shqetsojshe te tjeret, *Te flasesh pa kontroll, *Te flasesh per veten, *te kritikojshe pa vende, *te behesh xhelozosh, *Te mallkojshe te tjeret, *Te tregojshe diçka duke i lavdruet te kçiat, *Ti marresh pervete pjeset ma te mira te ushqimit, *Te diskutojshe gjera te pa nevojshme, *Te mos e japish borxhin ne kohe te caktuar, *Ti nderpresh fjalen atij qe flet, *Ti perhapish fshehtesite qe i di, *Te jesh mendje madh dhe fodull, *Te zgjedhesh dhe te ulesh ne vendin ma te mire, *Ta konsiderojsh veten gjithnje si te drejte, *Ti tregojsh te metat e dikujt haptas, *te mos turperohesh kur e vonon dike, *Ti shikojsh te tjeret vrazhde, *Te kembengulesh ne rrugen e inatit

      KESHILLA TE ARTA

Një njeri i madh thotë: *T jesh i buzëqeshur është shenjë e besimit. *Të ankohesh për çdo njeri të bën mendje madh. *buzqeshja dhe fjala e mirë janë armët e këtij shekulli. *Ndihmesa bëhet me të dhënë jo me të marrë. *Arsyeja e çdo halli janë gjynahet. * Ndihma e vërtet është buzqeshja dhe fjala e mirë. * Po bëre mirë do të gjesh mirë. * Të lexojsh një libër prfiton sa gjysma e asaj që mund të përfitojshënga një bisedë. Trupin që ushqehet me hram e djeg zjarri. * Mende madhin nuk e do as Allahu e as njerzit. * Ai i cili nuk ka frig se mund tëvdesë pa besim, vdes pa besim. * N.q.s ti fal edhe Zoti yt të fal ty. * Ç gjë që nu ka vlerë për ahiretin i përket kësaj bote. * Dy gjëra e zbukurojnë njeriun,veset e mira dhe modestia. * Ai që ka sadopak mendjemadhësi në zemër nuk futet në Xhennet. * Në ahiret çd njeri do pytet për çdo punë të tij. Vesi i mirë është tëshohësh gjithmonë tëmetat edhe gabimet tek vetja jote. * Allahu teala n.q.s nuk donte të jepte , nuk dota kishte krjuar ndjenjën e të kërkuarit. * Mendoje çdo dit si ditën e fundit dhe çdo namaz si namazin e fundit. * Ai që e mendon vdekjen 20 herë vdes si shehid. * Ai që i thot një harami sa e bukur ,largqoft bëhet Kafir. * Nderi i një njeriu është i pa ndarë nga dituria dhe veset e mira. * Ai që është modest as nuk ankohet për të tjerët e as të tjerët nuk ankohen për të. * Vesi i mirë është diçka shum e bukur, Kush e ka pëlqehet nga të tjerët. * Fytyra e prishur dhe vetullat e ngrysura janë shenj e jobesimtarit. * Arsyeja e të arritjes së shumë tëmirave është duaja e prindërve. * Ku ka ndonji hall ose mosmarrveshtje është nga mosndjekja e rrugës së islamit. * Besimtar është ai nga dora dhe fjala e tëcilit nuk i vjen ndonji e keqe askujt. * Kush bëhet modest si toka i arrinë tëgjitha të mirat * Ka një ves që e shkatërron Njeriun, ky është tëdhënit urdhëra.

       NE MES TUAJ KAM QENDRUAR. E jam duke përvëluar, Që t'u ap pakëzë dritë, Natënë t'ua bënj ditë. Do të tretem, të kullohem, Të digjem, të përvëlohem, Që t'u ndrinj mir' e të shihni, Njëri-tjatërin të njihni. Për ju do të rri të tretem, Asnjë çikë të mos mbetem, Të digjem e të qanj me lot, Se dëshirën s'e duronj dot. Unë zjarrit nuk i druhem Dhe kurrë s'dua të shuhem, Po të digjem me dëshirë, Sa të munt t'u ndrinj më mirë. Kur më shihni se jam tretur, Mos pandehni se kam vdekur; jam i gjall' e jam ndë jetë jam në dritët të vërtetë, Unë jam në shpirtin tuaj, Mos më kini për të huaj, M'është falurë durimi, Andaj po digjem si trimi, Se ma k'ënda t'u bënj mirë, Të mos mbeti n'errësirë. Jakëni[2] rreth meje rrini, Flisni, qeshni, hani, pini, Në shpirt kam dashurinë, Pa digjem për njerëzinë, Lemëni të përvëlohem, nukë dua më të ftohem, Dua ta djek trupn' e kretë Për atë zotn' e vërtetë. Me zjarr ta djek mushkërinë E të tretem për njerinë, Bashkë me gëzimt të tija të vete te perëndia. Unë dua njerëzinë, Mirësin' e urtësinë. Në bëhi shokë me mua, Në më doni si u dua, Njëri-tjetërin në doni, Të paudhë mos punoni. O zëmëra fluturake, Qasju pakë kësaj flake! Mase krahët t'i përvëlon, Po dhe shpirtin ta shënjtëron. Unë duke përvëluar, Njerëzit i kam ndrituar. Kam qënë mik me njerinë, Andaj i di e më dinë. Gjithë tuajt' i kam parë, Mëm' e at' e fis e farë, Si tani gjithë i kam ndër mënt, Që rrininë më këtë vënt. Edhe sot nër ju ata shoh, Se shpirtin e tyre ua njoh, Dhe unë si ju jam ndruar E jam përzjer' e ndryshuar, Pa jam bërë shumë herë Zjar e uj' e balt' e erë. Jam një shkëndijë pej qielli dhe një drudhëzë pej dielli. Edhe ndër qiej fluturonj, Edhe brënda në det qëndronj, Shumë herë fle në baltë, Diku ndodhem dhe në mjaltë Bënem qëngj e kec i pirë, Lul' e bar e gjeth i mbirë. Dua shumë fjalë t'u them, Po trëmbem mos i bënj ujem. E ku shkruhenë në kartë Fjalët' e gjuhësë zjarrtë?
     KAM KERKUAR LUMTURINE NE ÇDO GJE E NUK E KAM GJETUR. Kam veshur rrobat më të bukura nga shtëpitë më me emër të modës, duke menduar se lumturia është kur filania dëfton e flet për rrobat e tua, kur shoqet të lavdërojnë apo kur më ndjekin vështrimet e habitura të ndonjë tjetre, por shumë shpejt zbulova një të vërtetë të dhembshme. Ajo ishte thjesht lumturi gënjeshtare dhe imagjinare, nuk jeton veçse një orë apo më pak e më pas ai fustan i ri në të cilin mendoja se ishte lumturia bëhej sikur tërë veshjet e tjera të vjetra. Përsëri më kthehej hidhtësia dhe brenga në shpirt dhe ndieja një boshllëk dhe vetmi që më rrethonin nga çdo anë, edhe sikur rreth meje të kisha qindra shoqe. Mendoja se lumturia ishte tek udhëtimet nga një vend në tjetrin. Udhëtoja shpesh me babain dhe familjen e në pushime i binim qark botës, por pas çdo udhëtimi që kthehesha, brenga në vetvete më shtohej. Me të shtohej edhe trishtimi, të cilin e ndieja të më përshkonte qenien time. Mendoja se lumturia ishte tek këngët dhe muzika, kështu që blija tërë albumet me këngë që dilnin në dyqane dhe kaloja orë të tëra në dhomën time duke i dëgjuar e kërcyer me shpresë të shijoja lumturinë e vërtetë dhe me dëshirën të ngopja urinë shpirtërore që ndieja gjithnjë, duke menduar se lumturia ndodhej pikërisht tek kënga e muzika, por zbulova se ajo është lumturi e rreme që nuk jeton veçse minuta, aq sa zgjat edhe kënga e pas mbarimit të saj, përsëri më rikthehej brenga që ndizte një zjarr të huaj brenda meje e që merrte flakë gjithnjë e më shumë. Iu sula tërë kasetave e i dogja, ndoshta kjo do të më shuante sadopak zjarrin që kisha përbrenda. Mendoja se lumturia ishte në shikimin e telenovelave dhe filmave. Kaloja orë të tëra duke kontrolluar stacione të ndryshme televizive dhe përqendrohesha tek telenovelat dhe komeditë, duke menduar se lumturia është tek e qeshura dhe argëtimi dhe me të vërtetë qeshja shumë kur i shihja dhe kaloja nga një kanal në një tjetër, por në të vërtetë unë qeshja me gojë, ndërsa përbrenda, në thellësi të zemrës, ndieja dhembje. Sa herë që qeshja, aq më shumë më rritej boshllëku në shpirt. Më zmadhoheshin plagët përbrenda, brengat dhe dhembjet shpirtërore më rrethonin. Nga disa shoqe dëgjova se lumturia është të lidhesh me një djalë të pashëm, të shkëmbesh fjalë dashurie, të m’i këndojë bukurisë sime. Ndoqa këtë rrugë dhe fillova të kaloj nga një djalë në një tjetër në kërkim të lumturisë dhe qetësisë shpirtërore. Megjithëkëtë nuk e gjeta shijen e lumturisë së vërtetë, madje, përkundrazi, me mbarimin e çdo takimi apo telefonate ndieja shqetësim dhe konfuzion që më sundonte nga përbrenda, ndieja zjarrin e mëkatit të më ndizej përbrenda dhe hyja në një mendim të gjatë dhe një pavëmendësi të përhershme. Ndieja frikë prej së ardhmes së panjohur që më mbushte qenien e sikur unë në të vërtetë ia kisha mbathur nga një ferr në një tjetër më i tmerrshëm se i pari.” Vajza heshti pak, pastaj vazhdoi: -”Prandaj, duhet të kuptoni e të njihni psikologjinë dhe shtytësit e këtyre vajzave të cilat qëndrojnë nëpër dyqane e rrugë e që ekspozojnë vetet dhe bukuritë e tyre ujqërve të uritur. Ato në të vërtetë janë viktima e jo kriminele, ato janë të vrara e jo vrasëse, ato janë viktimat e padrejtësisë familjare, ato janë pjella e vrazhdësisë dhe inidferencës së prindërve, janë pjellë e çthurjes familjare dhe thatësisë së besimit. Secila prej tyre bart në vetvete një fatkeqësi të dhimbshme. Kjo e ka shtyrë atë të bëjë këto veprime të paarsyeshme, këto e kanë udhëhequr të ekspozojë veten ujqërve grabitqarë që mbushin rrugët. Instikti epshor seksual i vetëm nuk mund të jetë shkaku që një vajzë të ekspozojë veten e saj, të shesë nderin e saj duke hipur në makinë me filanin apo të hedhë tej nderin e saj duke u prehur tek një tjetër.”

Bota e Kafshëve

     A E DINI SE: *Gjarpërinjtë nuk dëgjojnë. * Zhirafat nuk dinë të notojnë. * Milingonat nuk flejnë. * Iriqët nuk zhyten në ujë. * Arinjtë polarë janë mëngjarashë. * Mizat kan 5 sy. * Xhirafat nuk kanë korda zanore. * Delfinët flejnë me sy hapët. * Devetë kanë tre pal vetulla. * Spejtësia e një mize është 8 km. në orë. * Gjuha e xhirafës është 35 cm.e gjatë. * Gjaku i oktapodëve është ngjyr blu. * Fluturat shijen e marrin me an të këbëve. * Elefanti është i vetmi Gjitar që nuk mud të hidhet. * Lopa ka 4 stomakë. * Kangurët nuk ecin dot mbrapsht. * Macat nuke dallojn dot shijen e sheqerit. * Kuajt mund të qëndrojnë në këmbë deri në nji muaj. * Krokodili nuk mund ta nxjerri gjuhën jashtë. * Zebrat i kan ngjyrat e zeza të vendosura mbi fushë të baredhë. * Bufi është i vetmi zog që arrin ta shohi ngjyrën blu. * Egzistojnë 2600 lloje të ndryshme bretkosash. * Një ari i rritur mund të vrapojë po aq shpejt që sa edhe kali. * Gjarpri më helmues në botë është kobra detare.
    Në qoftë se heshtja është ar, fjala është platin. Ajo përhap diturinë, zhduk injorancën, shpreh ankesat, stimullon kureshtjen, gëzon shpirtin dhe zhduk vetminë e thellë të njeriut. Tre gjëra e vdesin zemrën: Të flasësh shumë, të flesh shumë, dhe të hash shumë. Varfëria, është të falenderojsh për gjendjen nëtë cilën gjendesh dhe ti fshehish nevojat pa iu ankuar njeriu.
             Këshilla të arta
    Të jesh buzqeshur është shenjë e besimit. * Të ankohesh për çdo njeri të bën mendjemadh. * Buzqeshja dhe fjala e mirë janë armët e këtij shekulli. * Ndihmesa bëhet me të dhënë jo me të marrë. * Arsyeja e çdo halli janë gjynahet. * Ndihma e vërtetë është buzqeshja dhe fjala e mirë. * Po bëre mirë do të gjejesh mirë. * Të lexojsh një libër përfiton sa gjysma e asaj që mund të përfitojsh nga një bisedë. * Trupin që ushqehet me haram e djeg zjarri. * Mendjemadhin nuk e do as Allahu e as njerzit. * Ai i cili nuk ka frigë se mund të vdese pa besim, vdes pa besim. * N.q.s.ti fal edhe Zoti të fal ty. * Çdo gjë që nuk ka vlerë për ahiretin i përket ksaj bote. * Dy gjëra e zbukurojnë njeriun, veset e mira dhe modestia. * Ai që ka sado pak mendje madhësi në zemër nuk fytet në xhennet. * Në ahiret çdo njeri do të pytet për çdo pun të tij. * Vesi i mirë është të shohësh gjithmonë të metat dhe gabimet tek vetja jote. * Allahu te ala n.q.s. nuk donte të jepte, nuk dota kishte krijuar ndjenjën e të kërkuarit. * Mendoje çdo dit si ditën e fundit dhe çdo namaz si namazin e fundit. * ai që e mendon vdekjen 20 herë në ditë vdes si shehid. * Ai që i thot një harami sa e bukur, larg qoft bëhet kafir. * Nderi i nj njeriu është i pa ndarë nga dituria. * Ai që është modest as nuk ankohet për të tjerë e as të tjerët nuk ankohen për të. * Vesi i mirë është diçka shum e bukur, kush e ka, pëlqehet nga të tjerët.                                            


 • Fytyra e prishur dhe vetullat e ngrysura janë shenjat e jobesimtarit. * Arsyeja e arritjes së shumë të mirave është duaja e prindërve. * ku ka ndonjë hall ose mosmarrveshtje është nga mosndjekja e rrugës së Islamit. * Besimtar është ai nga dora dhe fjala e të cilit nuk i vjen ndonjë e keqe askujt. * Kush bëhet modest si toka i arrin tëgjitha të mirat. * Ka një ves që e shkatrron njeriun, ky është të dhënit urdhëra.

"Ajo që mendon, u përket të gjithëve; vetëm ajo që ndien është e jotja." - paramendo çka ndien një shqiptar i kohës teme, kalaj me konë najsan tjeter - hahahha!!!

     ATO QE E PASHE NE HAPSIRE

Astronauti john i tregon kështu kujtimet e tij në hapsirë:

"Siç dihet drita ecën me nji shpejtësi 300 000 km/h pra për një sekundë arrin të përshkojë 7 herë botën. Po ti hedhim një sy masave të gjithësisë , habija do të na shtohet akoma më shumë. Se pse rrezja e galaktikës tonë është 30 000 vjet dritë dhe rrotullohet rreth vetes në 200 miljon vjet dritë . Nuk e di a arrini ta imagjinoni dot se çfar renditje të pësosur ka sistemi diellor.të kësaj galaktike gjenden me miljona galaktika të tjera. Tëgjitha rrotullohen me nji shpejtësi marramendëse sikur i shmangen njëra-tjetrës. N.q.s do të shohim me teleskop nga të katër anët për të u munduër të përcaktojmë madhësinë e gjithësisë mund të themi se është tëpaktën 2 miljard vjet drite gjatë. Të shikojmë edhe përbërjen e atomit që cilësohet si elementi më i vogël: Këto grimca të imëta tregojnë se janë të ngjashëm me sistemin diellor dhe se janë krijuar po nga e njejta forcë.Rrotullohen reth bërthamës së tyre pikërisht si yjet dhe tregojnë se për atë fuqi nuk ka dallim, i madh apo i vogël.Ne që e besojmë që egziston një forcë, e cila na lejon ne të komandojmë raketat nga largësia, si ka mundësi të mohojmë egzistenzen e një force që komandon yjet në qiell dhe atomet brenda qelizës dhe i bën ata të rrotullohen si helikë në boshllok. Kur e shohim se ndonjë herë nuk arrimë dot të komandojmë një raketë të vogël si mund ta quajmë rastësi udhëtimin që kryejnë yjet me masë dhe shpejtësi maramendëse pa as më të vogëlin gabim? Unë për vete do të mjaftojhen duke thënë vetëm keto " Pasi dola në hapësirë dhe pashë atë gjë madhështore kam turp ta them me goje fjalen Rastesi ".Kshtu jan punet or Dashamoir...

        Gjatë një ore mësimi, profesori pyet nxënësit: - A ishte Zoti ai që krijoi gjithçka që ekziston? Një nxënës përgjigjet me guxim: - Po, ai e krijoi! - Vërtet mendoni që Zoti krijoi gjithçka që ekziston? - pyeti përsëri profesori. - Po. - përgjigjet nxënësi.  - Në qoftë se Zoti ka krijuar gjithçka që ekziston, atëherë Ai ka krijuar edhe të keqen meqenëse edhe ajo egziston. Atëherë i bie që Zoti është i keq! - tha profesori krenar qe kishte provuar edhe një herë se besimi ishte vetem një mit.  Atëherë nxënësi thotë: - Mund t'ju bëj një pyetje?  - Sigurisht! - përgjigjet profesori.  Nxenesi u ngrit ne këmbë dhe e pyeti: - A ekziston i ftohti?  - Çfarë pyetje është kjo? Sigurisht që ekziston! Apo nuk e ke ndjerë ndonjëherë të ftohtin? - ja ktheu profesori i habitur.  - Realisht profesor, të ftohtit nuk ekziston! Sipas ligjeve të fizikës, ajo që ne quajmë të ftohtë në të vërtetë është mungesa e ngrohtësisë. Çdo trup mund të studiohet nëse zoteron                                                                                                              ose rrezaton energji. Zero absolute është mungesa totale e ngrohtësisë, por të ftohtit nuk ekziston. Ne përdorim këtë term për të përshkruar si ndihemi kur nuk ka ngrohtësi. Më thoni, a ekziston erresira? - vazhdoi nxënësi. - Ekziston djalosh! -pergjigjet profesori.  - As errësira nuk ekziston! Në të vërtetë ajo është mungesa e dritës. Dritën mund ta studjojmë, erresirën jo. Nëpërmjet eksperimenteve fizike mund të shpërbëjmë dritën e bardhë në disa ngjyra të ndryshme që e përbëjnë atë në varësi të ndryshimit të gjatësisë të valëve të dritës, ndersa erresirën jo! Si mund ta përcaktojmë shkallën e errësirës në një vend? Duke u bazuar te drita qe ndodhet në atë vend. Errësira është vetem një term i përdorur nga njeriu për të përshkruar gjendjen kur nuk ka dritë.  Dhe për ta mbyllur i riu e pyet profesorin per herë të fundit: - Profesor, a ekziston e keqja?  Dhe profesori pergjigjet: - Siç të thashë në fillim, në bote jemi deshmitarë të krimeve, dhunës, shkatërrimit. Këto janë e keqja! Studenti pergjigjet: - E keqja nuk ekziston, profesor! E keqja është mungesa e se mires. Si në rastet e mëparshme, e keqja është një term që njeriu e perdor për të pershkruar mungesën e Zotit. Zoti nuk e krijoi te keqen! E keqja vjen si rezultat i mungesës së Zotit në zemrat e njerëzve, njesoj si nuk ekziston të ftohtit, apo errësira kur nuk ka dritë! I riu, mori duartrokitje nga të gjithë studentët e tjerë.  Rektori i universitetit që ishte prezent në orën e mësimit e pyet: - Si e ke emrin?  - Ai u pergjigj: Albert Ajnshtajn!  Zoti është një realitet i paprekshëm, por jeton në zemren tonë!
     Ashtu si pika që e grryën gurin duke i rënë pa pushim, po ashtu bëhesh i ditur veç me mësim.  *KUJDES mendimeve tuaja, sepse ato bëhen fjalë  KUJDES fjalëve tuaja, sepse ato bëhen vepra  KUJDES veprave tuaja, sepse ato bëhen zakone  KUJDES zakoneve tuaja, sepse ato bëhen Karakteri yt  KUJDES karakterit tënd, sepse ai bëhet "FATI" yt!
  10 PARASHIKIME PER SHEKULLIN E XXI
  Në revistën Ameriksne "World Future Society" janë botuër 10 parashikime për shekullin e xxi.
 1-Numri i personave mbi 100 vjeç që sot është 135000, në vitin 2050 dotë arrijë në 2.2 milion.  2-Në vitin 2020 njerzit do të ken mundësi të msojnë gjithçka rrëth shëndetit të tyre duke përdorur një aparat me madhësinë e orës së dorës.  3-Njerzit dotë shtojnë aktivitetet e tyre sportive.  4-Me an të një aparati të vogël të vendosur në dorë njerzit do të ken mindsi tëkomandojnë dritat e shtëpisë, nxehtësinë e ambientit... gjithashtu kto aparate dotë përdoren edhe si çelës, kartë krediti, pasaportë etj . 5-deri në vitin 2100 do të zhduken 90% e 6000 gjuhëve që fliten sot në botë.  6-Deri në vitin 2025 problemi i ujit të pijshëm dote ndikoje 1 miliard njerëz.  7- që nga viti 2035 dote zhduket problemi i ndotjes së ambijentit dhe dotë shtohet shum numri i kafshëve shtëpiake.  8- Fshatarët do të bëhen inxhinierë gjënëtikë dhge do të prodhojnë po aqë ilaçe sa edhe perime.                                      9-deri në vitin 2050 dotë dyfishohet konzumi i mishit.  10-do tëpakësohen lindjet. Stereliteti tek meshkujt do të përhapet shumë në Amerikë dhe në Evropë.

                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                74 Maksimat e Roshefukosë udhërrëfyes të rëndësishëm.  1. Edhe njeriun me largpamës pasioni shpesh e verbon, kurse njeriut të verbër shpesh ia hap sytë. 2. Në zemrën njerëzore ka një zjarr të pashuar pasionesh: shuarja e njërit shërben pothuaj gjithmonë për ndezjen e tjetrit. 3. Ne jemi gjithmonë aq të fortë sa për të përballuar të keqen që i bie tjetërkujt mbi krye.  4. Për ti bërë ballë fatit të mirë duhen vyrtyte më të larta sesa për ti përballuar fatit të keq.  5. Shpesh, edhe me pasionet tona më kriminale, ne mburemi; mirëpo cmira është një pasion aq i turpshëm e i ulët saqë askush nuk guxon ta zërë në gojë.  6. E keqja që bëjmë na shkakton më pak persekutime e urrejtje se vetitë tona të mira.  7. Interesi flet gjithfarë gjuhësh e luan gjithfarë personazhesh, madje edhe të interesuarin.  8. Interesi disave ua merr dritën e syve kurse disa të tjerëve ua jep.  9. Ata që meren më tepër se duhet me gjëra të vogla zakonisht nuk janë të zotët për gjëra të mëdha.  10. Kurrë nuk mundemi me qenë as aq të lumtur as aq fatkeqë sa na e merr mendja.  11. Filozofët e lashtë e përbuznin pasurinë nisur nga dëshira e fshehtë për tu hakmarrë ndaj fatit të padrejtë,i cili nuk u kishte dhënë çka meritonin, pikërisht duke mos i përfillë ato të mira që priten prej tij; për ata, ky ishte sekreti me të cilin i shpëtonin gjendjes poshtëruese ku e hedh mjerimi njeriun; kjo ishte për ta udha e tërthortë për të aritur në atë shkallë të lartë konsiderate të cilën nuk e fitonin dot me ane të pasurisë.  12. Për ti hapë vetes rrugë në shoqëri mjafton të krijojmë përshtypjen se i kemi të gjithë rrugët e hapura.  13. E vërteta nuk sjell në botë aq të mira sa që sjellin të këqija dukjet e saj.  14. Hijeshia është për trupin si zgjuarsija për mendjen.  15. Dashuria nuk mund të mshefet për një kohë të gjatë atje ku ajo është, e as të simulohet atje ku ajo nuk është.  16. Ka gra që nuk kanë shikuar kurrë ti pëlqejnë ndonjërit, por rrallë ka gra që kanë shikuar ti pëlqejnë vetëm njërit.  17. Ka vetëm një lloj dashurie por kopje të saj të ndryshme ka me mijëra.  18. Me dashurinë e vërtetë ndodhë njilloj si me shfaqjen e fantazmave; gjithkush flet për te, por pak e kanë parëpërnjimend.19. Në emër të dashurisë bëhen një numër i pafund punësh në të cilat ajo vetë nuk ka më tepër hise sesa Doxha në punët e Venedikut. 20. Shumica e njerëzve e duan drejtësinë sepse kanë frikë mos bien pre e ndonjë padrejtësie.  21. Pajtimi me atë që e quajnë armik nuk është tjetër përpos dëshirë për të përmirësuar gjendjen tonë, është përtesë për luftë të mëtejshme e një lloj frike se na ngjet ndonjë e papritur.  22. Më burrë është ai që mashtrohet prej shokëve të vet sesa ai që ruhet prej shokëve të vet.
                                                                                                                                23. Shpesh i mbushim mendjen vehtes se i duam ata qe jane mbi ne; porse eshte vetem interesi ai qe na ben me i dashte.Nuk biem cope per te miren qe duam tu   bejme, por per te mirat qe presim te perfitojme prej tyre.  24. Dyshimi qe ne kemi per te tjeret mjafton per te justifikuar mashtrimin qe na bejne.  25. Njerezit nuk do te mund te jetonin gjate ne shoqeri nese do ia dinin gjithe hilet njeri tjetrit.  26. Gjithkush ankohet per kujtesen, kurse per mendte askush.  27. Tia ndryshosh idene per vetveten nje njeriu qe pandeh se ka shume merita, d.m.th. se i ke punuar nje rreng po aq te keq sa qe ia punuan atij budalles se Ahines i cili besonte se gjithe anijet qe mberinin ne port qene te tijat.  28. Pleqve ua ka endja me dhene keshillen e mire, si ngushellim qe vete nuk jane ne gjendje me ndjeke keshillen e keqe.  29. Emri i madh, ne vend me i ngrite i ul ata qe nuk dijne me e mbajte.  30. Çka na defton se nje njeri ka merite te jashtezakonshme eshte fakti se bash ata qe ia kane lakmi me teper jane te shtrenguar ta lavderojne.  31. Njerezit sikurse gjerat kane piken e vete te perspektives.Ka sish qe duhet ti shohim prej afer per ti gjukuar sakte, e asish qe kurre nuk mund ti gjykosh me mire se sa kur ndodhesh larg.  32. Për ti dite gjerat mire duhet me i njohte me detaj; e meqe detajet nuk kane pothuaj kure te sosur, dijet tona jane gjithmone te siperfaqshme e te papersosura.  33. Asgje nuk jepet me me zemer te gjere sesa keshillat.  34. Defektet e trurit shtohen bashke me moshen sikurse ato te fytyres.  35. Njeriut i vjen me plase kur e tradheton miku o kur ia hedh armiku; kur kete pune ia ben vehtes, njeriu shpesh ndihet i kenaqur.  36. Eshte po aq e lehte t;ia hedhesh vehtes tende pa e pikase sa c;eshte e veshtire t;ua hedhesh te tjereve pa te pikase(hetuar).  37. Njeriu nuk ka si ta mashtroje vehten me rende sesa kur mendon se i ka mshtruar te tjeret.  38. Qellimi per te mos mashtruar kerkend na rrezikon te mashtrohemi prej gjithkujt.  39. Aq shume jemi mesuar tu fshihemi te tjereve, saqe tek e vona nisim me iu fshehe edhe vetes.  40. Nese ne u bejme balle pasioneve tona, kjo sepse ato jane te dobeta e jo ne te forte.  41. Menyra me e mire per te mashtruar vehten eshte te besosh se je me i menqmi nder te tjere.  42. Njeriu e ka me te lehte te duket i dijshem para te tjereve sesa para vehtes.  43. Te vetmet kopje te mira jane ato qe na bejne te shohim anen qesharake te origjinaleve te keqinj.  44. Nganjehere jemi po aq te ndryshem prej vehtes sone sa cjemi prej te tjereve.  45. Ka njerez qe kure nuk do te kishin rene ne dashuri nese nuk do te kishin degjuar te flitej per dashurine.  46. Nje bure i menqur shpesh do te kishte ndjere vehten ngushte duke mos pase permbrapa kopene e budallejnve.                                   47. Mendjet e medha thone shume gjera per me pak fjale, mendjet e vogla kane dhuntine                                                                                                                                        te flasin shume pa thene kurrgje.                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                   48.Pak njerez jane aq te zgjuar sa per te pelqyer me shume te sharat qe u sjellin dobi kundrejt levdatave qe sjelin dem.  49. Kush thote se nuk i ka qejf levdatat, domethene se ka deshire te lavderohet dy here.  50. Nese nuk do ta lavderonim vetvehten, levdatat e te tjereve nuk do te na demtonin.  51. Vetite e mira te dikujt na ngrene nervat, kurse na kenaqin shpirtin te metat e dikujt tjeter.  52. Ka njerez merita e te cileve eshte te thone e te bejne marrina, e qe do te na merzisnin po te silleshin ndryshe.  53. Lavdia e njerezve te medhenje duhet mate gjithmone me mjetet qe kane perdore per ta fituar ate.  54. Arti qe kane disa me nxjere ne pah cilesite e veta mediokre shpesh keqvleresohet e u jep atyre emer me te madh se sa njerezve me merita te verteta.  55. Ka nje numer te pafun sjelljesh qe duken qesharake, por qe nxiten prej arsyesh shume te menqme e shume te qendrueshme.  56. Me lehte eshte te dukesh i denje per funksione qe nuk i ke, sesa per ato qe i kryen perdite.  57. Bota me shpesh shperblen meriten qe duket sesa meriten qe vlen.  58. Shpresa, sado qe eshte shake genjeshtare, sherben tek e mbramja, per te na cuar deri ne fund te jetes permjet rrugesh te kendshme.  59. Ka lloje te ndryshme te kureshtjes: njera per interes, qe na ben te mesojme ate cka per ne eshte e dobishme, tjetra per mendjemadhesi, qe na ben te mesojme ate qe te tjeret nuk e dine.  60. Ka dy lloje besnikerishe ne dashuri: njera vlen prej faktit se ne personin qe duam gjejme gjithnje gjera te reja per ti dashte, kurse tjetra prej faktit se e quajme per nder me qene besnik.  61.Cka na ben te lidhemi me shoke te rinj nuk eshte merzia prej te vjeterve, apo deshira per te nderruar, sa qeshte bezdia mos me qene i vleresuar sa duhet prej atyre qe na njohin teper, e shpresa qe te vleresohemi me shume prej atyre qe ende nuk na njohin plotesisht.  62. Veset hyjne ne perberjen e vyrtyteve sikunder hyjne helmet ne perberjen e ilaqeve.Njeriu i urte perfton perberjen e duhur e cila i nevoitet per te perballuar furtunat e jetes.     63. Fatkeqesia me e madhe per njeriun eshte ajo qe i vjen mbas nje krimi qe ka bere.  64. Njerezit e zhytur ne vese nuk jane te perbuzshem, te perbuzshem jane ata njerez qe nuk kane kurrnje vyrtyt.    65. Shendeti i shpirtit nuk eshte me i siguruar sesa shendeti i trupit; e sado qe tu qendrojme larg pasioneve, jemi po aq ne rrezik te behemi pre e tyre sa cjemi ne rrezik te zeme shtratin bash atehere kur ndihemi shendosh e mire.  66. Duket se natyra i ka percaktuar cdo njeriut qysh ne lindje caqe per vyrtytet e per veset.


67. Mund te thuhet se ne rruge te jetes veset na presin me dere hapur, sikur ta hanxhinje ku na duhet me gjete strehe me radhe; dhe nuk kam fort besim se pervoja do te na mesonte ti shmangeshim deres se tyre po te na lejohej te benim dy here te njejten rruge. 68. Ligesite e shpirtit jane si ligesite e trupit: sado kujdes qe tregojme per tu sheruar prej tyre, gjurmet mbeten pergjithmone e ato rrezikojne me u rishfaqe. 69.çka na pengon te jemi mbas nje vesi te vetem eshte se kemi aq shume vese sa nuk dime nga tia mbajme me pare. 70. Ne i harojme menjehere ato gabime tonat qe nuk i di kush tjeter pos nesh. 71. Ka njerez te atille per te cilet nuk na shkon kurre mendja se jane te keqinje; por nuk ka asi njerezish qe na cudisin kur marrim vesh se jane te keqinj. 72. Kush mendon se nuk ka nevoje per kend, gabohet rende; por ai qe mendon se kane nevoje per te gabohet edhe me rende. 73. Ndershmeria e grave shpesh ka te beje me deshiren per te ruajtur emrin e mire e per te mos i nxjerre telashe vehtes. 74. Ka prej atyre njerëzve naivë që e njohin vehten e që nxjerin përfitim prej kësaj.

 • Detit i ka hije Vala.... Burrit i ka hije Fjala.... Gruas i ka hije Shala !!! ...*Shkova te shtepia Dolit... Doli mami Dolit... -Po ku eshte Doli ?... - Doli sapo doli... - Pse Doli isht ai qe doli ?... *:- Doktor kam thyer kemben ne 2 vende... Doktori:- Mire mos shko me ne ato vende... * Gjirokastriti kritikon te Birin... "Nuk thuhet Di por Dy, more Kokeqip..." * Ne Radio jepet Ora.... Ora 18 e 30 per Intelektualet... 6 e Gjysem per Njerezit e Thjeshte... Te Dy Akrepat te 6 per Policet... Një njeri i cili parashikon hakmarrje , ka gjithmone njè plagè tè hapur qè pikon.. ' Miqësia është një lule e rallë që shumë persona duke mos ditur ta mbajnë e lënë të vyshket... *Bleta që në gojë ka mjaltin, mos harro se në bisht ka thumbin ! * Si diëlli që nuk bëhet Hënë, ashtu edhe mvjerra nuk bëhet Nënë ! * E vërteta në zemër, le të jetë si të jetë . . është ilaçi më i mirë, për një gjumë të qetë . .” Ti tregosh dicka injorantit, është njëlloj sikur ti tregosh ngjyrat te verbërit . * Një fjalë e mirë, të ngroh edhe atëherë kur jashtë ka ngrirë... * Në jetë gjithmonë tentojmë të arrijmë më të mirën dhe gjithmonë harrojmë që më e mira për ne është ajo që kemi. - Këtë e kuptojmë gjithmonë kur na iken prej duarsh..! 10/8/2011...Koha i sheron plagët por shenjat mbeten ” * Eshtë e mrekullueshme kur dy të panjohur bëhen miq të mirë, por është e dhimbshme kur dy miq të mirë bëhen të panjohur.” * Bukuria është `diçka` por mençuria është `gjithçka`....dikush si askush me tha dikur … nese ne zemer s'ke dashuri ... nuk ke vlere si njeri...


     KESHILLA NGA HAZRETI ALIU
 • Edukata e njeriut ka vlerë më të madhe se floriri (pasuria). * Jep këtë Bot , merr Ahiretin , kështu del i fituar. *Zgjohu herët , bëhesh i lumtur. * Stomaku është armiku i njeriut. * dembelizmi që tregon njeriu nëfaljen e namazit vjen nga besimi i dobët. * Ka tre gjëra që e shkatrrojn njeriun: Pëlqimi i vetvetes, koprracëria dhe kënaqësitë e nefsit. * Bukuria e njeriut qëndron tek selljet e tij të buta. * Shoku i keq është shejtan. * Frikësohu nga Allahu, kshtu je i sigurt nga të tjerët. * Mos ju bind nefsit, në mënyr që të gjejsh rehati. * Pamja e jashtme e besimtarit, tregon gjendjen e tij të brendshme * Allahu te ala është garantuës për rriskun e tëgjithve. * Njeriu më i keq është ai prej të cilit të tjerët kan frigë (nga e keqjaqë mund tu bëj ai). *Rrisku tëkërkon ty , ashtu si edhe ti ekërkon ti atë. * Plaga e fjalës është mëe rëndë se plaga e shpatës. * Ai që është i shtrmbër , edhe hien e ka të strembër. * Armiku i zgjuër është ma i mir se miku i paditur. * Mundimet e varrit janë nga mbartja e fjalëve. * Pas çdo nate ka një ditë. * Ai që flet shumë , turpërohet shumë. * e mira e pa vend është mizori.
 • Vetmia e njeriut është më mirë se shoku i keq. * Është më e vështirë të fshehësh injorancën, sesa të tregosh mençurinë..! * Një thikë mund të të vrasë vetëm nga afër.. ndërsa një fjalë nga çdo lloj distance...! *Nuk u mërzita se pse më tradhëtove, por sepse nuk do mundem më kurrë të kem besim tek ty..!


   I NDERUARI AKSHEMSEDDIN
 Pushtuesi shpirtror i Stambollit, dijetar i madh,mësues i fesë,mjek dhe evlija. Lindi në vitin 1390 në Sham. Me an të zgjuarësisë dhe të edhuntive që kishte në njëkohë të shkurtër mësoj shum shkenca të ndryshme përfshi ktu edhe atë të mjeksisë. Ka qen mësuesi i fesë i sulltan Fatih Mehmedit (sulltan i cili pushtoj Stambollin

). Me vetit e tij si evlia arriti tëgjente varrin e As-habit tënjohur Halid bin Zejd Ebu ejjubi Ensari "radiallahu anh" i cili ra shehid në një nga rrethimet eshumta të Stambollit. Sulltan Fatih Mehmeti nëkët vend ndërtoj një Xhami dhe një Tyrbe. I nderuari Akshemseddin është i pari që ka zbuluar mikrobet. Vdiq në viti 1459 në Goinuk dhe u varros po në këtë vend. Kjo që dotë lexoni mëposhtë është një nga pjesa e amanetit të cilin i nderuari Akshemsedin ua la fëmijëve dhe nxënësve të tij:

 • Për të mirën falendero, ndaj të keqes bëj durim ! * Gjumi i tepërt e pakson fitimin ! * Bëj durim ndaj mundimeve që ke në jetë ! * Mos i mundo dhëmbët me gjëra të forta ! * Mos shaj dhe mos hidh poshtë as njeri * Çdo pun filloje me Bismil-lah ! *Bëhu i edukuar,modest dhe zemërgjërë! * Mos e harro për as nji moment Allahun te ala ! * Mos i lër të tjerët të të lavdërojnë ! * Mos i prit thonjtë me dhëmbë ! * mos fli i vetëm në një shtëpi ! * Mos u nis vetëm për rrugë ! * Të flesh vdeshur hap rrugën e varfërisë ! mcohu të bësh gjithmonë mirë ! * Mos i qep rrobat veshur ! * Mos e shiko një grua që është në moshë për martesë ! * Moja thyej zemrën njeriu ! * Jepi shumë rëndësi namazit ! * Mos i mburr të mirat e kësaj bote ! * Mos u bëj dembel ! * Mos u zemëro me askënd , mos mundo njeri ! * Rri gjthmonëi pastër ! Kur ju duhesh, edhe në terr të shohin... Kur nuk ju duhesh, as në dritë nuk të njohin... • Muslimani, gënjeshtra dhe një prilli “ Me të vërtetë sinqeriteti (drejtësia) udhëzon në vepra të mira, ndërsa veprat e mira udhëzojnë në xhenet. Njeriu me siguri do të vazhdojë duke vepruar drejt, derisa të regjistrohet te Zoti njeri i sinqertë. Ndërsa me të vërtetë gënjeshtra udhëzon në vepra të këqija, kurse veprat e këqija udhëzojnë në xhehenem. Njeriu me siguri do të vazhdojë duke gënjyer deri sa të regjistrohet edhe te Zoti njeri gënjeshtar.” (Transmeton Buhariu) Allahu i Madhërishëm ka veçuar kohë të caktuara, në të cilat besimtarët duhet të përkushtohen me adhurime të caktuara, sepse vlera e tyre është mjaft e madhe. Shembuj të tillë janë të shumtë, si: agjërimi i ditës së Arafatit, ditës së Ashurasë, gjashtë ditëve të shevalit, ditëve të bardha të çdo muaji, ditëve të hëna dhe të enjte, pastaj, veçimi i netëve të fundit të ramazanit për ibadet, veçimi i muajit të ramazanit, veçimi i ditës së xhuma etj.

Mirëpo, Allahu xh.sh., asnjëherë nuk ka caktuar ditë, apo momente, në të cilat lejohen mëkatet.Krijuesi kërkon prej njeriut që gjithherë të jetë i drejtë, të dëshmojë të vërtetën. Muhamedi a.s. ka qenë njeri i drejtë dhe i sinqertë. Gënjeshtra nuk ka qenë cilësi e tij asnjëherë, as para shpalljes e as pas saj. Në kohën para shpalljes, populli i Mekës i dhanë epitetin “El-Emin” që don të thotë: “Besniku – i Sinqerti”. Për këtë arsye, Herakliu, mbreti i Romës, kur e pyeti Ebu Sufjanin disa gjëra në lidhje me Muhamedin a.s., ndër të tjera i tha: “A e keni akuzuar atë ndonjëherë me gënjeshtër para se ta thotë atë që thotë tani (se është i dërguar i Allahut)? Ebu Sufjani tha: Jo. Atëherë Herakliu tha: “Nuk ka mundësi që ai të mos gënjejë për njerëzit e pastaj të gënjejë për Allahun.” Muhamedi a.s. na njofton se gënjeshtra është njëra nga shenjat e hipokritit (munafikut), duke thënë: “Shenjat e munafikut janë tre vepra: kur të flet të gënjen, kur të premton ta thyen premtimin dhe kur t’i besosh të tradhton”. (Transmetojnë Buhariu dhe Muslimi). Ndërkaq, poqëse hulumtojmë në fjalorët e gjuhës shqipe, gjejmë se gënjeshtra definohet si: fjalë a pohim që fsheh me qëllim të vërtetën. (Fjalor i gjuhës shqipe, Tiranë, 2006, faqe 312). Pra, na del se është një cilësi, që njeriu duke u pajisur me të, arrin ta degradojë vetveten dhe të rreshtohet në radhën e hipokritëve. Muhamedi a.s. në mënyrë kategorike ishte i vendosur në luftimin e kësaj dukurie të ligë e qyqare. Transmetohet prej Aishes r.a., nënës së besimtarëve, e cila thotë: “Asnjë veti nuk ka qenë më e urrej­tur për Pejgamberin a.s., sesa gë­njeshtra; sa e merrte vesh se dikush posedon diç prej saj, e nxirr­te prej zemre, derisa e merrte vesh se ishte penduar.” (Transmeton Ahmedi). Njëherë Pejgamberi a.s. është pyetur: “A mund të jetë besimtari frikacak?” Tha: “Po!” I thanë: “A mund të jetë besimtari koprrac?” Tha: “Po!” I thanë: “A mund të jetë besimtari gënjeshtar?” Tha: “Jo!” (Transmeton Maliku). Në pyetjet e shtruara, se besimtari a mund të jetë frikacak apo koprrac, Muhamedi a.s. e pohoi, sepse njeriu mund të ndikohet nga rrethana të caktuara dhe të pajiset me këto veti, mirëpo besimtari pavarësisht rrethanave, asnjëherë nuk e lejon veten që të gënjejë. Në anën tjetër, Muhamedi a.s. ishte mjaft vigjilentë në njoftimin e shokëve të tij, në lidhje me gjërat nga të cilat duhet larguar. Transmetohet prej Abdullah bin Amirit, i cili thotë: “Më thirri një ditë nëna ime, ndërkaq Pejgamberi ishte ulur në shtëpinë tonë, dhe më tha: “Eja të të jap diçka.” Pej­gamberi a.s. i tha: “Çka deshe t’i japësh?” Tha: “Desha t’i jap hurme.” Pejgamberi a.s. i tha: “Sikur mos t’i kishe dhënë asgjë, do të shkruhej një gënjeshtër!” (Transmeton Ebu Davudi). Njëkohësisht, apelonte për ndërprerjen e gënjeshtrës, qoftë edhe gjatë shakasë. I përgëzonte ata që ndërpresin gënjeshtrën gjatë shakasë, dukë thënë: “Unë ia garantoj një shtëpi në mes të Xhenetit atij që edhe në shaka e lë rrenën.” (Transmeton Bejhe­kiu). Ndërkaq në lidhje me pasojat që tërheq pas vete gënjeshtra, Muhamedi a.s. paralajmëronte se në zemrën e besimtarit, njëkohësisht imani dhe gënjeshtra nuk mund të zënë vend. Muhamedi a.s thotë: “Nuk do ta ketë njeriu besi­min e plotë, derisa nuk e lë rrenën në shaka dhe në zënka, edhe nëse është korrekt.” (Transmeton Ahmedi). Gjithashtu thotë: ”Rrena e njeriut e largon nga ai melekun një milje, nga qelbësia e asaj që ka bërë.” (Transmeton Tirmidhiu). Muhamedi a.s. paralajmëroi Umetin e tij për katastrofën që mund ta shkaktojë gënjeshtra. Ai bëri një ndërlidhje mes gënjeshtrës, punëve të liga dhe xhehenemit. Në këtë kontekst thotë: “…me të vërtetë gënjeshtra udhëzon në vepra të këqija, kurse veprat e këqija udhëzojnë në xhehenem…” (Trans­meton Buhariu). Prejardhja e një prillit Ekzistojnë supozime të ndryshme lidhur me origjinën e kësaj dite. Disa thonë se ajo ka lidhje me kohërat e lashta. Disa të tjerë thonë se fillimi i saj është në Francë në vitin 1564 kur u bë ndërrimi i kalendarit të ri. Deri në atë kohë, muaji i parë i vitit ishte Prilli. Kur u bë ndërrimi i kalendarit, ata të cilët e kundërshtonin një gjë të tillë binin pre e gënjeshtrave dhe talljeve të ndryshme.

Disa e quajnë këtë ditë: “Mashtrimi i Prillit” dhe ky emërtim ka një histori:

Në kohën kur muslimanët sundonin Spanjën, ata ishin një superfuqi që nuk thyhej dot. Krishterët evropianë mundoheshin ta zhduknin Islamin nga faqja e dheut. U munduan të ndalin zgjerimin islam në Spanjë por kot, provuan disa herë por nuk patën sukses. Atëherë, ata dërguan spiunë që të zbulojnë sekretin e kësaj fuqie të pathyeshme. Ata vërejtën se praktikimi i mirë i fesë ishte sekreti i fuqisë së tyre. Pasi zbuluan këtë sekret, filluan të mendojnë rreth një strategjie, e cila do të thyente këtë forcë, andaj dërguan në Spanjë alkool falas. Kjo strategji dha rezultatet e saj. Imani i muslimanëve filloi të dobësohej, e sidomos në mesin e të rinjve. Si rezultat i kësaj, katolikët nënshtruan tërë Spanjën duke i dhënë fund kështu sundimit të muslimanëve në këtë vend. Më datën 1 Prill ra Granada – fortifikata e fundit e muslimanëve, ata e quajtën këtë ditë: “Mashtrimi i Prillit” dhe vazhdojnë ta festojnë atë ditë prej asaj kohe. Sipas mendimeve të lartcekura, origjina e kësaj dite del të jetë e panjohur, dhe si e tillë nuk ka vend te muslimanët, e aq më tepër besimtari nuk duhet ta kultivojë një traditë, e cila bie ndesh me parimet e mirëfillta islame.

Bicikleta eshte nje mjet shume i mire per te ecur ne trafik.Me biciklete ne mund te shkojme ne shkolle,pune,ose tek ndonje vend i aferm.         KURIOZITETE
 • Shteti më i madh është Rusia me sipërfaqe 10.610.083 km. * Shteti më i vogel është Vatikani me sipërfaqe 0,272 km. * Tre shtetet më të pasur janë Kanadaja, Norvegjia dhe Sh.B.A'ja. Tre shtetet mëtë varfër janë Sierra Leone, Nigeri dhe etiopia. * Shteti që kufuzohet me më shum shtete të tjerë, është kina e cila kufizohet me gjashtë shtete. * Kufiri më i gjatë dhe i pandërprerë është ai midis SHBA'së dhe Kanada'së.Qyteti më i populluar në botë është Tokijo i Japonisë me 26.5 banor
 • Vendbanimi më i naltë në botë është krahina Webzhuan e kinës e cila ndodhet 5090 m mbi nivelin e detit. * Vendbanimi më i ulët në botë është qyteti calipatria që ndodhet në kaliforni dhe është 54 m nën nivelin e ditit. * Vendbanimi më në veri të botës është qyteti Ny alesond në Norvegisë. * vendbanimi më në jug të të botës është qyteti Puerto Wiliams në Kili. * Vendi më pak i banueshëm është ishulli tristan Cunha, ku nuk banon as njnjë njeri. * Vendi ku fliten më shumë gjuhë të ndryshme është guinea e re, aty fliten 869 gjuhë të dialekteve të ndryshme. * Shkretëtira më e madhe në botë është shkretëtira e saharasë që ndodhet n'Afrik, sipërfaa e saj është 8.600.000 km. * Ishulli më i madh në botë është Groenlanda me sipërfaqe 2,175.600 km. * Kontinenti më i madh i botës ësht ai i Azisë me sipërfaqe 44.493.000 km. * Mali më i natë në botë është mili i Everestit në Nepal, i cili është i lartë 8850 m.* Ujvara më e lartë në botë është ujvara Angel në Venecuelë, me lartësi 807 m. * Spella më e thellë në botë është shpella J.Bernard në Francë e cila është 1494 m e thellë. * lumi më i gjatë në botëNili i cili është 6690 m. * Tuneli më i gjatë në botë është tuneli aki nëjaponi i cili është 12.8 km i gjhatë. * Ura më e madhe në botë është ura AkashiKaikyo në Japoni e cila është 1990 m e gjatë. * Vendi më i nxsht në botë është El-Azizja në libi me temperaturë 58. * Vendi më i ftohtë në botë është antarktida me n temperaturë -89. * Vendi më i thatë në botë është Arca -Antofogas me reshje mesatare vjetore 0.1 mm * Vendi me reshje më të mdha në botë është në Indi me rshje mesatare vjetore 861 mm. * Temeti më i fuqishëm në botë ka ndodhur në 22/05/1960 në kili,tërmeti ishte në shkallën 9.5
   Ora bon tik tak tik tak, kohen kot nuk e con tik tak tik tak…
   Meka Keble per gjith Boten…

Një nxënës i klasës së gjashtë i thotë Mesueses: - Mendoj se jam tepër i mençur për të qëndruar në këtë klasë. Do të kisha dashur të shkoj direkt në gjimnaz! Mesuesja e njofton drejtorin për kërkesën e tij dhe ata vendosin ta testojnë. Nxënësi pranon menjëherë. Drejtori: Sa bëjnë 3×4? Nxënësi: 12. Drejtori: E 6×6? Nxënësi: 36. Drejtori: Cili është kryeqyteti i Austrisë? Nxënësi: Vjena.

Vazhdojnë pyetjet e drejtorit, ndërsa nxënësi secilës i përgjigjet pa asnjë gabim të vetëm. Drejtori përfundon pyetësorin. Mesuesja kërkon të bëjë disa pyetje dhe nxënësi pranon.

Mesuesja: Lopa ka katër, ndërsa unë kam dy. Çfarë janë? Nxënësi: Këmbë. Mesuesja: Saktë. Çfarë ke ti në pantallona që unë nuk kam? Nxënësi: Xhepa. Mesuesja: Ku i kanë femrat qimet më të përdredhura? Nxënësi: Femrat në Afrikë, Mesuese. Mesuesja: Çfarë është njëherë i butë, ndërsa në duart e femrave forcohet? Nxënësi: Llaku për thonj. Mesuesja: Çfarë kanë meshkujt dhe femrat në mes të këmbëve? Nxënësi: Gjunjë, arsimtare. Mesuesja: Çfarë ka femra e martuar më të gjerë sesa femra e pamartuar? Nxënësi: Krevatin. Mesuesja: Cila pjesë e trupit tim është më e lagësht? Nxënësi: Gjuha juaj, mesuese. Mesuesja: Cila fjalë fillon me ‘p’, ndërsa nënkupton diçka që mund të jetë e njomë ose e thatë dhe meshkujve u pëlqen shumë që ta shohin. Nxënësi: Paraja, mesuese.

Drejtori i mbetur pa frymë dhe krejt djersë, vendos ta ndërpresë testin dhe bërtet: - Drejt në fakultet do të dërgoj! Edhe unë do t’u përgjigjesha gabim të gjitha atyre pyetjeve…


1. Mos e urrej askënd sado që gabon ndaj teje 2. Mos u shqetëso kurrë 3. Jeto i thjesht sado që je i ngritur 4. Shpreso të mirën sado e keqe që të godet 5. Jep shumë edhe nëse privohesh 6. Buzëqesh edhe nëse zemra të pikon gjak 7. Mos e ndërpre lutjen për vëllain tënd pas shpine


Të diturit në mesin e të paditurve janë si mjekët në mesin e të sëmurëve.


Vaji i fares se zeze-Vaji Habe Seude Manuali i vajit Habe Seude {kokrra e zezë} {E shoqërisë Dallah} Ilaç për shum smundje !


Vërtet pas lotit ke buzëqeshjen, pas frikës ke paqen dhe sigurinë, e pas drejtimit tënd nga Krijuesi të vjen qetësimi.


Nëse goma mbaron para lapsit, do të thotë që gabimet kanë qenë të shumta... nëse një dashuri përfundon para vdekjes, do të thotë se ndjenjat kanë qenë të pakta..


Dallimi midis premtimeve dhe kujtimeve: Ne i thyejmë premtimet, ndërsa kujtimet na thyejnë ne...

www.living.a

Duhet të ecësh me kujdes në fillim të dashurisë; vrapi drejt krahëve të të dashurit mund të vijë më vonë, atëherë kur je i sigurt se të tjerët nuk do të qeshin me gabimin tënd. Jonathan Carrol

Mos e formo karakterin tënd si një rrugë ku mund të kalojë çdokush ... formoje si qielli ... që çdokush përpiqet t'a arrijë...

“Kur ke ndërmend të bësh diçka, mos pyet për pasojat, se përndryshe nuk do e bësh kurrë.”

Peshku thotë: "Nuk i shikoj dot lotët e mi sepse jam në ujë".. Deti thotë: "Unë i ndjej lotët e tu sepse ti je në zemrën time" !

Për të bërë armiq nuk ka nevojë të shpallesh luftë, mjafton të thuash të vërtetën.

Nje doktor dhe nje inxhinier kishin rene ne dashuri me te njejten vajze. Doktori i dergonte vajzes cdo dite nga nje trendafil, ndersa inxhinieri i dergonte nga nje molle, dhe nje dite behet kurioz doktori dhe e pyet inxhinierin, - ore ti pse i dergon cdo dite nga nje molle ? Inxhinieri: Sepse nje molle ne dite te mban larg nga doktori !!!


Kur i beson dikujt verbërisht, mund të përfitosh: Ose një mik për gjithë jetën ose një mësim për gjithë jetën...

Nuk ka mbetur dashuri në botë. Dashuria nuk është më në modë. Poetët e kanë vrarë atë. Shkruan aq shumë për të, sa askush nuk i besoi dhe nuk çuditem aspak. Dashuria e vërtet vuan dhe është e heshtur.


Ruaju prej 5 Njerëzve: Prej fisnikut kur ta nënçmosh, prej te mençurit kur ta lëndosh, prej të poshtrit kur ta nderosh, prej të marrit kur të bësh shaka me të, dhe prej të prishurit kur të jetosh me të! Thenie te mençura

Para se te ofendosh nje femer mbaj men 4 gjera... 1- Nje FEMER ti e therret Nene .. 2- Nje FEMER ti e ke moter .. 3- Nje FEMER ti e ke te dashur .. 4- Nje FEMER nje dit ty do te te therras Baba ..! Respect !!


Në këtë botë urrejtja nuk mund t’i japi fund urrejtjes . Vetëm dashuria është e aftë ta shuajë atë. Ky është Ligji i Përjetshëm!

Enderrojme sepse pa endrrat nuk do te mund ta duronim te verteten. Njeriu nuk genjehet vetem nga endrrat. Njeriu genjehet edhe me te verteten. Kjo eshte nje enderr akoma me e rrezikshme.. Erich Maria Remarque

E degjova sot dhe me pelqeu: "Me dashurine dhe me parane mos luaj, se nuk te kthehen me'"

Në këtë botë nuk ka njerëz me dhimbje dhe pa dhimbje, por ka njerëz që durojnë dhe që nuk durojnë... www.living.al Po ju miq si mendoni?


Merzitja eshte humbje e madhe kohe dhe ne fund nuk ndryshon asgje.... Ajo te vjedh lumturine dhe te pengon te vazhdosh perpara.!


Kurrë mos i detyro të tjerët të të bëjnë vend në jetën e tyre, sepse në qoftë se i njohin me të vërtetë vlerat e tua, ata do të krijojnë vetë një hapësirë për ty.


Populli shqiptar as ka kryer krime e as ka faje për të larë përpara botës. Ndonëse ka dy mijë vjet që ekziston në këtë botë, ai as ka sulmuar kënd, as ka zhdukur kënd e as ka pjellë doktrina për zhdukjen e të tjerëve.

Si organizmi që kërkon jetën e vet natyrale, kombi shqiptar kërkon normalizimin e vet trupor e shpirtëror. Pengimi i tij është thjesht një krim. Ndihma që mund t'i jepet është detyrë humane dhe historike.

Kombi shqiptar, pavarësisht nga imazhi i shpërfytyruar që jep, ka shumë rezerva dashurie e sinqeriteti në brendësinë e vet. Europa e sotme, sado e kompletuar të duket, ka gjithmonë nevojë për dashurinë e popujve të vegjël, shpesh të harruar.

KOMBI SHQIPTAR NË PRAG TË MIJËVJEÇARIT TË TRET


TOKA E PROJEKTUAR NE MENYR TE MREKULLUESHME

Toka me atmosferën e saj mbrojtse është një vendbanim i jashtëzakonshëm i projektuar për ne nga nji Zot i kujdesshëm.

Sa mëshum që shkncëtarët e studjojnë tokën,aq mëshum kuptojnë se ajo ashtë projektuër në mënyr të mrekulluëshme për të shërbyër si banes për njerzit .Gjendet pikërisht në largësin e duhur nga diëlli ,për të marrë sasinë e përshtatshme të dritës dhe të nxehtësisë.Një her në vit ajo rrotullohet rreth diëllit, me këndin e saktë të animit, duke bërë të mundur formimin e stinëve në shum pjes të tokës. Gjithashtu çdo 24 orë toka rretulloher rrëth boshtit të vet,duke përcaktuër periudhë të rregullta dritë dhe errsirë. Ka nji atmosferë me përzierjen e përshtatshme të gazrave, në mënyr që të mundet të kryjmë procesin e frymmarrjes dhe të mbrohemi nga ndikimi i dëmshëm i rrezatimit që vjen nga hapsira. Ka gjithashtu ujin e domozdoshëm për jetën dhe tokë të domosdoshme për prodhimin e ushqimit. Pa gjitha kta faktor dhe të tjerë akoma nuk do të ishte e mundur jeta. Mendo edhe për numrin e madh të gjërave që e bëjnë jetën më të këndshme. Shiko pafundësinë e shumllojshmërinë së luleve të ngjyrosura bukur dhe aromën e tyre të këndshme që i knaq njerzit. Më pas vjen shumllojshmëria e madhe e ushqimeve kaq të këndshme për shien tonë .Ka pyje male liqene dhe vepra tjera krijime mjaftë të këdshme për syrin. Toka pra ,siguron shum knaqsi të çuditshme jo apsullutisht të domosdoshme për të jetuar.Të gjitha kto tregojnë se toka është projektar me kujdes të madh,duke pasur në mendje njrzit,që ata jo vetëm të jetojnë ,por edhe ta gëzojn jetën. Prandaj pëfundimi i arsyëshëm është të njohim Dhuruësin e gjth ktyre gjërave !

  Qeliza e gjallë mahnitse

Ç’mund të themi qeniet e gjalla ? A nuk kërkojn edhe ato nji krijuës? Mendo për shembull , mbi disa nga veçuritë mahnitse të një qelize të gjallë. Dentohet edhe deklarohet:

<< Edhe sistemet e gjalla më të thjeshta sot ne tokë, qelizat bakteriale janë objekte jashtëzakonisht të komplikuara. Megjithëse qelizat bakteriale më të vogla janë në mënyrë të pa besueshme të vogla... secila në fakt është tamam një fabrikë e vërtetë e mikrominimizuar që përmban mijëra pjesë të projektuara në mënyrë të përkryer edhe mekanizma të ndërlikuar molekulare... shumë më të komplikuara se çdo makinë e ndërtuar prej njeriut dhe apsolutisht pa barazvlerës në botën inorganike.>>

 Në lidhje me kodin gjenetik të çdo qelize deklarohet: aftesia sot për të grumbulluar informacione e tejkalon në masë të madhe atë të çdo sistemi tjetër; kjo është aq efektive, sa që gjithë informacioni i duhur për të përcaktuar një organizëm kaq të ndërlikuar sa njeriu, peshon më pak se 100 miljonata e gramit... në krahasim me nivelin e aftësisë krijuese, edhe ndërlikimit të shfaqur nga mekanizmi molekular i jetës, (prodhimet) tona më të përparuara duken trashanike. Para gjithë kësaj dukemi të pa vlevshëm.
 Dentohet shtohet: kompleksiteti i llojit më të thjeshtë të qelizës që njohim është aq i madhë, sa që është e pa mundur të pranojmë se një objekt i tillë mundë të vijë pa pritmas si rrjedhojë e një ngjarjeje tekanjoze, tërësisht të pa mundshme. Dikush duhet ta ketë projektuar dhe krijuar.
     Truri ynë i Çuditshëm
 Më pas shkenctari thotë : (Në kushtet e ktij kompleksiteti ,nji qelizë e vetme nuk ashtë asgjë,nëse krahasohet me nji qelizë e vetme nuk ashtë asgjë,nëse krahasohet me një sistem tëtillë si truri i gjithave . Truri njerzor përmban rrëth 10 miljarde qelizanervore.çdo qeliz nervore prodhon nga 10 mijë deri në 100 mijë fije lidhëse me an të cilave ato lidhen me qelizat e tjera nervore. Numri i përgjithshëm i lidhjeve në trurin njerzor ashtë rrëth...mijëra miljarda.)
 Denton vazhdon:edhe sikur vetëm 100 prej ktyre lidhjeve të trurit të organizoheshin në mënyrë të veçantë,nji gjo e tillë dotë paraqiste përsëri nji sistem që përmban nji numër shum ma t’math lidhë lidhjesh specifike, se sa në mbar rrjetin e komunikacionit në tokë.)Kshtu bëhet pytje : A do të mund të kishte montuër ndonji herë nji sistem të tillë,Çdo lloj procesi krejt i rastit?) Qartë përgjegjja ashtë jo truri duhet të ketë pasë një projektuës dhe krijuës të kujdeshëm.
  Truri njerzor bë që edhe kompjuterët ma të avancuar të duken primitivë. Ani thuhet edhe ashtë: Kujtesa e jonë ,aktive mbanë disa miljarda herë ma shum informacion,se sa nji kompjuter i madh bashkë kohor kërkimesh,)) Kështu përfundojnë, neurokirurgët:(Nuk kemi zgjedhje qetër për veç se të pranojmë egzistencën e nji intelekti Superior,përgjegjes për projektimin dhe Zhvillimin e lidhjes së pa besuëshme diçka që ështe përtej aftësisë njerzore për të u kuptuër... edhe asht besojmë se gjith kjo ka njëfillim intelegjent, që dikush e bëni që të ndodh, për veç ksaj,duhej të ishte dikush që t”kujdesej.


            Sistemi i pa krahasuëshëm i qarkullimit tëgjakut

Mendo gjithashtu edhe për sistsmin e pa krahasuëhëm të qarkullimit të gjakut që transporton lëndë ushqyese oksigjen dhe na mbron kundër çdo infekcioni. Nëlidhje me rruzat e kuqe të gjakut,nji element kryesor i ktij sistemi,Dietarët deklarojn se:nji pik e vetme gjaku përmban ma shum se 250 miljon rruza gjaku të veçuara ...Trupi përmban ndoshta 25 mijë miljard prej tyre,që mjftojnë për të mbuluër katër fusha tenisi… çdo sekundë prodhohen tre miljon qeliza të reja.Lidhun me qelizat e bardha të gjakut,nji pjes qetër e sistemit të pa krahasuëshm të gjakut , po ky burim thotë: ndër sa egziston vetëm nji lloj rruzash të kuqe, rruzat e bardha të gjakut janë të shumllojshme ,çdo lloj I aftë pë të luftuar betejat e trupit në mënyra të ndryshme.nji lloj për shembull, shkatërron qelizat e vdekura. Lloje të tjera prodhojnë anti trupa kundër viruseve, eliminojnë lëndët e huja, ose fjal për fjal hanë dhe tresin bakteriet. Çsistem i mahitshëm dhe I organizuar mjaftë mire!Sigurisht çdo gjo që ashtë e organizuar kaq mirë dhe që siguron nji mbrojtje kaq të efektshme,duhet të ket patur nji organizuës shum Intelegent dhe të kujdesshëm –Zoti. Në trupin e njeriut ka edhe shum mrekulli të tjera. Nji prej tyre është syri, projektuar në mënyrë aq të mrekulluëshme ! është e dukshme se sytë janë projektuar; as nji projektuës teleskopesh nuk mund ti bëjë ma mire.’—Një astronom.

Ju keni ngarkuar figura që nuk janë përdorur në asnjë faqe. Mund ti fshini ose të gjeni artikujt e përshtatshëm ku mund të përdoren --OlsiBot (diskutimet) 16 shtator 2015 05:22 (CEST)[përgjigjuni]

Pershendetje Rizvan[Redakto nëpërmjet kodit]

Ne faqjen tuaj ka shume te bukur foto nga rajoni tend Reka e Eperme dhe fshati Verbjan. Une ne Wikipedia anglisht shkruaj nje faqe per Reken e Eperme quajtur en:Upper Reka por nuk mund te ve fotot juaj atije. Kjo eshte sepse kur u vune fotot ne vitet perpara, ato nuk ishin ne Wikicommons (http://commons.wikimedia.org/wiki/Main_Page) por vecem ne Wikipedia shqip. Tani Wikipedia shqip eshte e lidhur me Wikicommons dhe fotot prej vitit 2014 jane per kudo. Kur do kesh kohe, a mund ti tranferosh te gjitha fotot ne Wikicommons qe i qe nga Reka e Eperme ? Te fala Resnjari (diskutimet) 10 tetor 2015 11:49 (CEST)[përgjigjuni]


Ri përshëndetje[Redakto nëpërmjet kodit]

Po met vërtet kam fotografi t'Rekës Epërme edhe t' Fshatit Vërbjan un mendoj se është e lejuër mundet kush të don me i marr fotografit... po un i kam Fotografit edhe në Facebook. me emnin Rizvan alili. mundni ma leht ti mirrni , U falimenderoj që u kini iteresuar. Përshëndetje... Përdoruesi:Rizvan

Pershendetje Rizvan. Falimenderit shume per te gjithat. Fotot i transferova dhe kam vene ne Wikimedia commons, nje webfaqja te Wikipedia's qe mund fotot te perdoret nga kush do. E kam vene emrin tuaj qe je autori i fotot. Shiko keto ne kete faqje per fotot, dhe kliko me ato: https://commons.wikimedia.org/wiki/Category:Vrbjani . Rizvan une shkruaj ne artikull ne Wikipedia anglisht per Reken e Eperme. Lexoje vall eshte i sakte (en:Upper Reka). Edhe kam per te shkruar. Te fala.Resnjari (diskutimet) 29 tetor 2015 15:18 (CET)[përgjigjuni]
 • Shum bukur e kie bo tëlumt,ju falimender edhe nga ana e ime për përgjegjen ... Përdoruesi Rizvan

Pyetje per emrat te fshatrave rajonale ne formen shqip[Redakto nëpërmjet kodit]

Tungjatjeta Rizvan dhe Gezuar vitin i ri 2016!

Kam disa pyetje per fshatra ne komunen jote ku banon. Cfare jane emrat shqip te ketyre fshatra (sic i thoni vendas Rekalinjte)?

 • Adžievci/
 • Bituše/
 • Boletin/
 • Cerovo/
 • Galičnik/
 • Janče/
 • Lazaropole/
 • Leunovo/
 • Mavrovi Anovi/
 • Mavrovo/
 • Prisojnica/
 • Ribnica/
 • Rosoki/
 • Rostuša/
 • Selce/
 • Skudrinje/
 • Sretkovo/
 • Sušica/
 • Trebište/
 • Tresonče/
 • Velebrdo/
 • Viduše/
 • Žirovnica/
 • Nikiforovo/
 • Krakornica/

Te fala.Resnjari (diskutimet) 5 janar 2016 04:41 (CET)[përgjigjuni]

 • RePërshëndetje. Po mir keni pytje por un nuk mund me i përkthy në shqip  ! Përdoruesi:Rizvan Të fala
Pershendetje Rizvan ! Kam perkthyer nje artikull qe do jesh interesuar. Kur do kesh kohe, shih Reka e Epërme. Ajo ka disa gabime gramatikisht. Se je Rekali, dua te di nga ane tend vall ajo artikull eshte mire ose duhet me teper pune. Te fala.Resnjari (diskutimet) 14 qershor 2016 21:30 (CEST)[përgjigjuni]