Jump to content

Pështyrja

Nga Wikipedia, enciklopedia e lirë
Një karikaturë e Charlie Chaplin duke pështyrë në tokë.

Pështyrja është akti i nxjerrjes me forcë të pështymës ose substancave të tjera nga goja. Akti shpesh bëhet për të hequr qafe substancat e padëshiruara ose me shije të keqe në gojë, ose për të hequr qafe grumbullimin e madh të mukusit. Pështyma e pikave të vogla të pështymës mund të ndodhë edhe pa dashje gjatë të folurit, veçanërisht kur artikulohen bashkëtingëllore ejektive dhe implosive.

Pështyrja në publik konsiderohet e vrazhdë dhe një tabu sociale në shumë pjesë të botës duke përfshirë Perëndimin, ndërsa në disa pjesë të tjera të botës konsiderohet më e pranueshme nga ana sociale.

Pështyrja mbi një person tjetër, veçanërisht në fytyrë, është një shenjë globale zemërimi, urrejtjeje, mosrespektimi ose përbuzjeje. Mund të përfaqësojë një "regurgitim simbolik" ose një akt kontaminimi të qëllimshëm.[1]

Shiko edhe[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Referime[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

  1. ^ Civic Sense. Excel Books India. fq. 116–. ISBN 978-93-5062-032-8. {{cite book}}: Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)