Pag (qytet)

Nga Wikipedia, enciklopedia e lirë
Jump to navigation Jump to search
Pag
Pago
—  Qytet  —
Pamje nga Pag (qytet)

Administrimi
Shteti Kroacia Kroacia
Zhupania Zadar
Statistika dhe Territori
Koordinatat 44.44°0′0″V 15.05°0′0″L / 44.44000°V 15.05000°L / 44.44000; 15.05000 (Pag)Koordinatat: 44.44°0′0″V 15.05°0′0″L / 44.44000°V 15.05000°L / 44.44000; 15.05000 (Pag)
Popullsia 2.966 banorë (2012[1])
Informacione të tjera
Zona Kohore ZKEQ UTC+1
Vendndodhja
Pag is located in Kroacia
Pag
Pag

Pag (në Kroatisht Pago) është një qytet në zhupaninë ZadarKroaci.

Demografia[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Popullsia e qytetit sipas përllogaritjeve të vitit 2012 ishte 2966 banorë. Sipas regjistrimit të vitit 2011 2942 banorë ndërsa sipas regjistrimit të vitit 2001 2701 banorë. Popullsia ka ndryshuar me 0.82%[2].

Projekte të tjera[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

  •  Commons: Pag – Album me fotografi dhe/apo video dhe materiale multimediale

Referime[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

  1. ^ "Regjistrimi i popullsisë, familjeve dhe banesave 2011, Rezultatet e para sipas vendbanimeve" nga Byroja e statistikave të Kroacisë.
  2. ^ "Të dhëna nga www.world-gazetteer.com". Arkivuar nga origjinali më 5 dhjetor 2012. Marrë më 27 tetor 2012. |archiveurl= dhe |archive-url= është specifikuar më shumë se një herë (Ndihmë!); |archivedate= dhe |archive-date= është specifikuar më shumë se një herë (Ndihmë!); |accessdate= dhe |access-date= është specifikuar më shumë se një herë (Ndihmë!); Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)

Stampa:Zhupania Zadar