Palabra de mujer

Nga Wikipedia, enciklopedia e lirë

Palabra de mujer (shqip: Fjale Gruaje) është një telenovelë meksikane e vitit 2007 e prodhuar nga Televisa. Protagoniste është Edith González, Ludwika Paleta, Yadhira Carrillo dhe Lidia Ávila. Telenovela, ka si regjisor José Alberto Castro, dhe filloi të transmetohet më 22 tetor të vitit 2007 dhe mbaroi më 9 maj të vitit 2008. Kjo telenovelë është transmetuar në shqipëri te kanali Vizion Plus.

Palabra de mujer është një version i punuar i telenovelës prej 3 herësh El amor tiene cara de mujer (Dashuria ka fytyre gruaje) e vitit 1964, e cila u emetua përsëri në vitet 1971 dhe 1973, 2 herë në versionin argjentinas El amor tiene cara de mujer në vitin 1974 dhe 1994, dhe Principessa përsëri prodhim meksikan i vitit 1984. Tashmë ajo vjen më moderne, ku këto gra punojnë si producentë në televizion, ndërsa në versionet e mëparshme punonin në një sallon bukurie.

Kolona zanore e këtij filmi këndohet nga këngëtarja spanjolle BEBE, e cila këndon këngen "Ella" (Ajo), dhe ka shkruar vet vargjet dhe muzikën.

Aktorët dhe rolet[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

 • Edith González .... Vanesa Noriega de Medina
 • Yadhira Carrillo .... Fernanda Ortiz de Gil
 • Juan Soler .... Martín Castellanos
 • Ludwika Paleta .... Paulina Álvarez y Junco
 • Cynthia Klitbo .... Delia Ibarra
 • Osvaldo León ..... Ariel Castellanos
 • Alberich .... Emiliano Medina
 • Lidia Avila .... Matilde Solano de Landeta
 • Victor Noriega .... Emmanuel San Román
 • Dalilah Polanco ..... Irma López
 • Lisardo Guarinos .... Hernán Gil
 • Agustín Arana .... Julián Medina
 • Margarita Isabel .... Consuelo Vda. de Ibarra
 • Alejandro de la Madrid .... Adrián Vallejo
 • Irma Lozano .... Carlota Álvarez y Junco
 • Salvador Sánchez .... Don Lupe Lozano
 • Otto Sirgo .... Mariano Álvarez y Junco
 • Yula Pozo .... Doña Rosa de Solano
 • Roberto Ballesteros .... Genaro Arreola
 • Amairani .... Sonia de San Román
 • Julio Bracho .... Germán Mondragón
 • Jacqueline Voltaire .... Flora Navarro
 • Eugenio Cobo .... Sr. Longoria
 • Monserrat Oliver .... Monserrat
 • Dolores Salomón "Bodokito" .... Benita
 • Miguel Loyo .... Ismael Solano
 • Rafael Puente .... Roberto Landeta
 • Antonio de la Vega .... Saúl
 • Carolina Jaramillo .... Tamara Fuentes
 • Claudia Godinez .... Gina San Román
 • Jessica Coch .... María Inés Castrejón
 • Kendra ..... Clara Medina
 • Natalia Téllez ..... Bety Ortiz
 • Jessica Más .... Mireya Aranda
 • Daniel Berlanga .... Jorge 'Danny' Medina Noriega