Ludwika Paleta

Nga Wikipedia, enciklopedia e lirë

Micka Paletowna Pacioreck është një aktore polake-meksikane, e lindur në Cracovia, Polonia, me 29 nëntor 1978.

Babai i saj ishte violinist, Zbigniew Paleta, dhe mamaja ishte mësuese arti, Barbara Paciorek Paleta, motra e saj është aktore Dominika Paleta, dhe ka një gjysëm vëlla Facundo Paleta Stevens. Kur babait te saj ju dha mundesia per nje pune ne Meksiko, familja e saj u transferua atje. Ka qen e martuar me Plutarco Haza ne 11 prill 1997, por ndahet ne 2008. Ka nje femije Nicolas, i cili ka lindur me 11 nentor 1999.

Rolin e pare e mori kur motra e saj e coi për një audicion për telenovelen Carrusel, duke interpretuar vajzë të vogël (Maria Joaquina Villaseñor) të keqe, egoíste, raciste dhe mizore, me te cilën dashurohet një djalë zezak, Cirilo, që ishte shumë i pafajshëm.

Flet, spanjisht, polonisht dhe anglisht.

Filmografia[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]