Palatine

Nga Wikipedia, enciklopedia e lirë
Jump to navigation Jump to search

Një palatine ose palatinus (më poshtë) është një zyrtar i nivelit të lartë i bashkangjitur në gjykatat perandorake ose mbretërore në Evropë që nga koha romake.[1] Termi palatinus u përdor për herë të parë në Romën e lashtë për eunukët e Perandorit për shkak të lidhjes së tyre me Kodrën Palatine[2]. Rojet perandorake të pallatit, pas ngritjes së Konstandinit I, u quajtën gjithashtu Paleta e Scholae për të njëjtën arsye. Në epokën e hershme të mesme titulli u bë i lidhur me gjykatat përtej perandorit; niveli më i lartë i zyrtarëve në Kishën Katolike Romake u quajt judikat palatini. Më vonë dinastitë Merovingiane dhe Carolingiane kishin numër të palatinë, siç bëri Perandoria e Shenjtë Romake. Tituj të ngjashëm u përdorën në Hungari, Poloni, Lituani, Perandorinë Gjermane dhe Dukatin e Burgundy, ndërsa Anglia, Irlanda dhe pjesë të Britanisë së Veriut u referuan sundimtarëve të qarqeve palatine si palatina.[1]

Burimet[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

  1. ^ a b "Palatine". Nga Oxford English Dictionary. Marrë 19 nëntor 2008.
  2. ^ "palatine." Encyclopædia Britannica. Ultimate Reference Suite. Chicago: Encyclopædia Britannica, 2008.