Jump to content

Pallati Abdin

Coordinates: 30°02′30″N 31°14′54″E / 30.04167°N 31.24833°E / 30.04167; 31.24833
Nga Wikipedia, enciklopedia e lirë
Pallati Abdin
Fasada kryesore e Pallatit
Informacion i përgjithshëm
QytetiSheshi Abdin
Kajro
ShtetiFlamuri Egjipt
Koordinatat30°02′30″N 31°14′54″E / 30.04167°N 31.24833°E / 30.04167; 31.24833
Ndërtimi filloi1863
Kosto£E2,700,000
Technical details
Size44 feddans
Projektimi dhe ndërtimi
ArkitektLéon Rousseau

Pallati Abdin (arabisht: قصر عابدين Qasr 'Abdin) është një pallat historik i Kajros i ndërtuar si një nga rezidencat zyrtare për ish-monarkinë në pushtet dhe familjen mbretërore të Egjiptit. Tani është një nga rezidencat zyrtare dhe vendi kryesor i punës së Presidentit të Egjiptit, i vendosur mbi rrugën Kasr el-Nil në qendër të qytetit lindor të Kajros, Egjipt.

Pasqyrë[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

E ndërtuar në vendin e një rezidence të vogël në pronësi të Abidin Bey, Pallati Abdin, i cili mban emrin e tij,[1] ka zbukurime, piktura dhe një numër të madh orëve të shpërndara nëpër sallone dhe krahë, shumica e të cilave janë të zbukuruara me të pastër. ari. I ndërtuar nën sundimin e Ismail Pashës, për t'u bërë selia zyrtare e qeverisë së Egjiptit në vend të Kështjellës së Kajros (e cila kishte qenë qendra e qeverisë egjiptiane që nga Mesjeta), ky pallat përdorej edhe për ngjarje dhe ceremoni zyrtare.

Ndërtimi filloi në vitin 1863[1] dhe vazhdoi për 10 vjet dhe pallati u përurua zyrtarisht në vitin 1874. I ngritur në një sipërfaqe prej 24 feddan, pallati u projektua nga arkitekti francez Léon Rousseau[2] së bashku me një numër të madh egjiptianësh, arredues italiane, franceze dhe evropiane. Një krah i ri u shtua nga Joseph Urban në vitin 1891. Megjithatë, kopshti i pallatit u shtua në vitin 1921 nga Sulltan Fuad I në një sipërfaqe prej 20 feddan. Kostoja e ndërtimit të pallatit arriti në £E700,000 përveç £E2 milion për mobilimin e tij. Ndërmjet katër pallateve, mbreti Fuad shpenzoi më shumë se 18 milionë franga franceze me vetëm një prodhues parizian të mobiljeve Linke & Cie.[3] Më shumë para u shpenzuan gjithashtu për ndryshimin, ruajtjen dhe mirëmbajtjen e pallatit nga sundimtarët e njëpasnjëshëm. Pallati ka 500 dhoma.[4]

Muzeu[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Pallati sot është një muze, i vendosur në lagjen e Kajros së Vjetër të Abdinit. Katet e sipërme (ish-banimet e familjes mbretërore) janë të rezervuara për të vizituar personalitete të huaja. Katet e poshtme përmbajnë Muzeun e Argjendit, Muzeun e Armëve, Muzeun e Familjes Mbretërore dhe Muzeun e Dhuratave Presidenciale.[4] Një muze i ri, Muzeu i Dokumenteve Historike, u hap në janar 2005. Ndër dokumentet e tjera, ai përmban fermanin perandorak osman, ose dekretin, i cili vendosi sundimin e Muhamed Aliut dhe familjes së tij, dhe një certifikatë për Urdhrin e Kurorës së Hekurt, nga mbretëria jetëshkurtër e Amerikës së JugutAraucanía dhe Patagonia.

Shiko gjithashtu[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Lidhje të jashtme[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Referime[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

  1. ^ a b "Abdeen museums to open soon. - Free Online Library" (në anglisht).
  2. ^ "Interview with Mohamed Mokhtar, curator at the Abdeen Palace Museum, Cairo, Egypt" (në anglisht). 11 janar 2021.
  3. ^ Christopher Payne, ‘François Linke 1855-1946, The Belle Époque of French Furniture’, Antique Collector’s Club 2003, p.269
  4. ^ a b "Cairo Museums details". بوابة محافظة القاهرة (në anglisht). 23 mars 2022. Marrë më 23 mars 2022.