Pallati i Artit i Gjeorgjisë - Muzeu i Historisë Kulturore

Nga Wikipedia, enciklopedia e lirë

Pallati i Artit i Gjeorgjisë - Muzeu i Historisë Kulturore i referuar edhe si Pallati i Artit, (Gjeorgjisht: საქართველოს ხელოვნების სასახლე – კულტურის ისტორიის მუზეუმი) ndodhet në Tbilisi, Gjeorgji, në rrugën Kargareteli #6, dhe ishte Pallati i dikurshëm Graph Oldenburg. Sallat e ekspozitës së muzeut janë të hapura nga e marta deri të dielën (10:30 - 17:30)

Deri më 8 prill 2020, ai quhej Muzeu Shtetëror Gjeorgjian i Teatrit, Muzikës, Kinemasë dhe Koreografisë. Emri u ndryshua sipas rezolutës së Qeverisë së Gjeorgjisë. [1]

Historiku[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Pallati i Artit Gjeorgjian - Muzeu i Historisë Kulturore është një depo e objekteve kulturore gjeorgjiane. Muzeu është i vendosur në një ndërtesë në Tbilisi. Është projektuar nga një arkitekt i njohur i kohës, Paul Stern, dhe, si shembull i historicizmit, mban gjurmë të arkitekturës gotike dhe arkitekturës islame . [2] Brendësia e saj u projektua pjesërisht nga arkitekti polak Aleksander Rogojski.

Ndërtesa e muzeut sot

Në 1882, Duka Konstantin Petroviç i Oldenburgut (1850-1906), anëtar i degës ruse të Shtëpisë së Oldenburgut, takoi Agrippina Japaridze në Kutaisi . Në atë kohë ajo ishte e martuar me një fisnik gjeorgjian nga shtëpia e Dadianit . Konstandin Petrovich rrëfeu dashurinë e tij për të. Rrëfimi i ktheu kokën Agrippinës; ata ikën dhe u larguan nga Kutaisi dhe shkuan të vendosen në Tiflis . Princi Oldenburg porositi ndërtimin e pallatit për të dashurin e tij si shenjë e dashurisë së tij të madhe për të.

Në vitin 1927, Muzeu i Teatrit, i themeluar nga David Arsenishvili (1905-1963) - një figurë e famshme publike gjeorgjiane (më vonë e emëruar si Drejtor i Parë i Muzeut Andrei Rublev në Moskë), u zhvendos në ndërtesë. [3] Muzeu ka më shumë se 300,000 objekte që ofrojnë informacion mbi zhvillimin e teatrit gjeorgjian, kinemasë, cirkut, folklorit, operës dhe baletit, si dhe ofrojnë njohuri për jetën e figurave në fushat përkatëse.

Disa ekspozita muzeale datojnë që nga epoka klasike. Vlen të përmendet veçanërisht një maskë antike e cila u gërmua nga arkeologët në qytetin e Vanit . [4]

Koleksioni i Arteve të Bukura Gjeorgjiane[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Arti Gjeorgjian përbën një pjesë të madhe të koleksionit. Rreth 10,000 ekspozita të mbi 300 artistëve gjeorgjianë na informojnë për evolucionin e dizajnit skenik gjeorgjian. Depozita e arteve figurative përmban portrete të aktorit dhe regjisorëve të teatrit, skica dekorimesh skenike dhe kostume.

Koleksioni i Arteve të Bukura Ruse[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Përveç artistëve gjeorgjianë, koleksioni përmban edhe vepra të piktorëve rusë, si dhe vepra të përfaqësuesve të Botës së Artit të epokës së Argjendtë Ruse Konstantin Korovin, Lev Bakst, Alexander Benua, Alexander Golovin dhe Viktor Simov. Bashkimi u themelua në fillim të shekullit të 20-të në Shën Petersburg.

Koleksioni i Arteve të Bukura të Evropës Perëndimore[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Interesi për artin evropian ka ekzistuar në Gjeorgji që nga kohërat e lashta. Pikërisht, arti i Evropës Perëndimore u bë i njohur në Gjeorgji në shekullin e 18-të. Përfaqësuesit e fisnikërisë gjeorgjiane udhëtonin shpesh në Evropë dhe u përpoqën të kthenin kulturën, artin dhe traditat në atdhe.

Koleksioni i Arteve të Bukura Persiane[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Pallati i Artit zotëron gjithashtu koleksionin e Arteve të Bukura Persiane. Koleksioni përbëhet nga 4 piktura në miniaturë të Kajarit që datojnë në shekullin XIX dhe gjithashtu piktura e Mbretit Solomon. Ashtu si në traditat hebraike dhe të krishtera, Islami promovon Mbretin e lashtë Solomon si një sundimtar model; i mençur dhe i drejtë.

Shih edhe[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Referime[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

  1. ^ Resolution of the Government of Georgia # 224, April 8, 2020, st. Tbilisi. On Legal Entity of Public Law - Georgian State Museum of Theater, Music, Cinema and Choreography - Art Palace, on changing the name and giving it the name of the Legal Entity of Public Law - Georgian Art Palace - Museum of Cultural History
  2. ^ "ABOUT SIGHTS – GEORGIAN STATE MUSEUM OF THEATRE, MUSIC, CINEMA AND CHOREOGRAPHY". Georgia About. Marrë më 14 prill 2018. {{cite web}}: Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)
  3. ^ Feodorova, Maria. "Georgian cultural legacy in a museum of theatre, music and cinema". Museeum. Marrë më 14 prill 2018. {{cite web}}: Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)
  4. ^ "Archeology of Vani". museum.ge (në anglisht). Marrë më 12 korrik 2019.

Lidhjet e jashtme[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]