Palu

Nga Wikipedia, enciklopedia e lirë
Jump to navigation Jump to search
Palu
Qytet
Motoja Maliu Nti Nuvu
noform
Ura e Verdhë
Stema_figura
Emblema
Vendndodhja
Palu is located in Indonezia
Palu
Palu

Koordinatat: 0°53′42″J 119°51′34″L / 0.89500°J 119.85944°L / -0.89500; 119.85944

Administrimi
Shteti Flamuri Indonezia
Provinca Sulawesi Qendror
Kryetari i Bashkisë Hidayat
Sipërfaqja dhe popullsia
Popullsia 342,754 banorë (2015[1])
Dendësia 848.7 banorë/km2
Të dhëna të tjera
Themelimi 25 shtator 1810
Zona Kohore WIB (UTC+8)
Prefiksi (+62) 821
Koordinatat 0° 53′ 42″ Jug

119° 51′ 34″ Lindje

Palu është kryeqyteti i provincës Sulawesi Qendror, Indonezi, ndodhet rreth 2,400 km në verilindje të Xhakartës. Më 28 shtator 2018, qyteti pësoi shumë dëmtime përshkak cunamit, ku së paku 2,256 njerëz humbi jetën e tyre, ku disa tjerë janë të humbur dhe supozohen të vdekur.[2]

Historia[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Palu ishte pjesë e Perandorisë Holandeze deri kur Indonezia fitoi pavarësinë e saj në vitin 1945-49.

Në prillin e vitit 1958, gjatë rebelimit Permesta në provincën e Sulawesit Verior, Shtetet e Bashkuara mbështetën dhe furnizuan rebelët. Pilotët nga një organizatë frontale e CIA-s me bazë në Tajvan, Transportit Ajror Civil, avionë fluturues CIA B-26, bombardime të përsëritura dhe qëllime të makinës në Palu dhe rreth Palu; duke shkatërruar automjete, ndërtesa, një urë dhe një anije.[3]

Më 24 janar 2005 në orën 04:10 (sipas kohës në Indonezi) ndodhi një tërmet me një shkallë prej 6.2. Sipas zyrës lokale meteorologjike, epiqendra e tërmetit ishte rreth 1.249°S, 119.922°E, rreth 16 kilometra në juglindje të Palut në thellësinë prej 30 kilometrash të burimit të Fshatit Bora, Regjenca Donggala. Paniku u pasua pasi shumica e njerëzve kërkuan strehim në malësi nga frika e një katastrofe të përsëritur si cunami siç ndodhi në Aceh. Tërmeti vrau një person, plagosi katër të tjerë dhe shkatërroi 177 ndërtesa.[4][5]

Më 31 dhjetor 2005, në orën 07:05 (sipas kohës në Indonezi) ndodhi një shpërthim në një dyqan krishterë në festën e Vitit të Ri, ku vrau tetë persona dhe 53 njerëz u plagosën.[6][7][8]

Binjakëzimet[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Referimet[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

  1. ^ "Palu Dalam Angka 2016"". Arkivuar nga origjinali origjinali më 6 gusht 2017. Marrë më 29 dhjetor 2018. Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)
  2. ^ Post, The Jakarta. "Central Sulawesi quake, tsunami inflicted US$911 million in losses: Govt". The Jakarta Post. Marrë më 2018-10-22. Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)
  3. ^ Conboy, Kenneth; Morrison, James (1999). Feet to the Fire CIA Covert Operations in Indonesia, 1957–1958. Annapolis: Shtypi i Institutit Detar. ff. 101, 105, 116, 118, 121. ISBN 1-55750-193-9. Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)
  4. ^ "Indonesian quake causes panic". BBC News. 24 janar 2005. Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)
  5. ^ "EO Natural Hazards: Earthquake in Sulawesi". Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)
  6. ^ "Bombing kills eight at Indonesian market". USA Today. Associated Press. 31 janar 2005. Marrë më 28 korrik 2011. Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)
  7. ^ "At least eight killed in Indonesia market blast". CTV.ca News. 31 dhjetor 2005. Marrë më 28 korrik 2011. Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)
  8. ^ "Indonesian police detain man after market bombing". ABC Australia. Reuters. 1 janar 2006. Marrë më 28 korrik 2011. Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)