Semarang

Nga Wikipedia, enciklopedia e lirë
Semarang
Qytet
Kolazh me pamje nga Semarangu
Kolazh me pamje nga Semarangu
Parimet: 
Semarang Kota ATLAS
Popullsia
 • Gjithsej1,815,729[1]
Faqja zyrtarewww.semarangkota.go.id

Semarang është kryeqyteti dhe qyteti më i madh në provincën Java Qendrore, Indonezi, me një popullsi prej 1.8 milionë banorë, duke u bërë qyteti i shtatë më i popullarizuar[3] pas Xhakartës, Surabajës, Bandungut, Bekasit, Medanit dhe Tangerangut.

Historia[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Në vitin 1678, Sulltani Amangkurat II premtoi se do të jepte kontrollin e Semarangut të Kompanisë Holandeze të Indisë Lindore (VOC) si pjesë e një pagese të borxhit. Në vitin 1682, shteti Semarang u themelua nga fuqia koloniale holandeze. Më 5 tetor 1705 pas viteve të profesioneve, Semarang zyrtarisht u bë një qytet VOC kur Susuhunan Pakubuwono bëri një marrëveshje për të dhënë të drejta të plota tregtare në VOC në këmbim të fshirjes së borxhit të Mataramit. VOC, dhe më vonë, qeveria e Indisë Lindore Holandeze, krijoi plantacione të duhanit në rajon dhe ndërtoi rrugë dhe hekurudha, duke e bërë Semarangun një qendër tregtare të rëndësishme koloniale.

Gjatë Luftës Paqësore më 1942, ushtra japoneze okupoi qytetin së bashku me pjesën tjetër të Java. Gjatë kësaj kohe, Semarangu ishte drejtuar nga guvernator ushtarak i quajtur Shikō dhe dy zv.guvernator të njohur si Fuku Shiko. Një nga zëvendësit e guvernatorit u emërua nga Japonia, ndërsa tjetri u zgjodh nga populli lokal.

Pas pavarësisë indoneziane, Semarangu u bë kryeqytet i provincës Java Qendrore.

Demografia[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Grupi etnik që dominon qytetin është javanezët, pastaj janë kinezët, indianët, arabët dhe të tjerë. Feja kryesore është Islami.

Semarangu ka një komunitet të madh kinezë. Ashtu si në rajonet e tjera të Javas, sidomos në Java Qendrore, ato janë përzgjedhur nga afër me popullsinë vendase dhe përdorin gjuhën javaneze në komunikim për qindra vjet. Rreth 4-5% e popullsisë së qytetit është kineze etnike, shumë prej të cilëve banojnë në lagjen e kinezëve në afërsi të Gang Pinggir. Lagja e kinezëve quhet "Kampong Pecinan Semawis" dhe shpreh shumë aspekte të kulturës tradicionale kineze, përfshirë ushqimet, ritualet dhe shtëpitë e adhurimit.

Njerëz që janë lindur në Semarang[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Binjakëzimet[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Referime[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

  1. ^ "Jawa Tengah Dalam Angka 2016"". Arkivuar nga origjinali më 10 dhjetor 2017. Marrë më 30 dhjetor 2018. {{cite web}}: Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)
  2. ^ "Situs Pemerintah Kota Semarang". Arkivuar nga origjinali më 22 gusht 2009. Marrë më 30 dhjetor 2018. {{cite web}}: Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)
  3. ^ "Population of Semarang". Dinas Kependudukan dan Pencatatan Sipil Kota Semarang. tetor 2015. Arkivuar nga origjinali më 7 gusht 2020. Marrë më 28 dhjetor 2016. {{cite web}}: Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)
  4. ^ Republika.co.id