Surabaya

Nga Wikipedia, enciklopedia e lirë
Jump to navigation Jump to search
Surabaya
Qytet
Njohur si Qyteti i heronjëve
Motoja Surabaya e shkëlqyeshme
noform
Kolazh me pamje nga Surabaya
Stema_figura
Emblema
Vendndodhja
Surabaya is located in Indonezia
Surabaya
Surabaya

Koordinatat: 7°15′55″J 122°44′33″L / 7.26528°J 122.74250°L / -7.26528; 122.74250

Administrimi
Shteti Flamuri Indonezia
Provinca Java Lindore
Kryetari i Bashkisë Tri Rismaharini
Sipërfaqja dhe popullsia
Sipërfaqja 350.5 km2
Lartësia 5 m (m.n.d.)
Popullsia 2,765,487 banorë
Dendësia 7.900 banorë/km2
Të dhëna të tjera
Zona Kohore WIB (UTC+7)
Prefiksi +62 31
Targa L
Koordinatat 7° 15′ 55″ Jug

122° 44′ 33″ Lindje

Faqja Zyrtare www.surabaya.go.id

Surabaya është qytet e cila ndodhet në veri të ishullit Java dhe është qyteti i dytë më i madh në Indonezi. Sipas regjistrimit të popullsisë në vitin 2010, Surabaya ka pasur 2,765,487 banorë.

Religjioni[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Rreth 85% të qytetarëve në Surabaya janë myslimanë. Religjione tjera përfshijnë edhe Krishterimi (katolikë, ortodoks dhe protestanë), ku shumica janë katolikë romak. Poashtu pakica e qytetarëve janë hinduista. Ka edhe indonezianë dhe kinezë të cilët janë budista dhe një komunitet i vogël të holandezëve çifut i përkasin Jehudizmit.

Ura Suramadu[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Ura Suramadu lidh Surabayën dhe ishullin Madura. Një autosdradë 16 kilometërshe do të ndërtohet nga ura Suramadu deri në portën detare në Madura. Kjo ndërtim do të kushtojë rreth 7 bilionë dollarë.

Binjakëzimet[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Referimet[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

  1. ^ "Sister Cities of Guangzhou". Guangzhou Foreign Affairs Office. Arkivuar nga origjinali origjinali më 20 tetor 2011. Marrë më 2010-02-10. Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)
  2. ^ "Seattle International Sister City: Surabaya, Indonesia". City of Seattle. Arkivuar nga origjinali origjinali më 23 shtator 2006. Marrë më 2007-11-26. Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)
  3. ^ "Sister cities of İzmir (1/7)" (në turqisht). Marrë më 2008-07-16.

Lidhje të jashtme[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]