Jump to content

Pantelleria

Nga Wikipedia, enciklopedia e lirë
Panoramë e Pantelerisë

Pantelleria ( [1] Siçiliane : Pantiḍḍirìa [pandɪɖɖɪˈɾiːa]; Shqip: Panteleria ), Kossyra e lashtë ose Cossura, është një ishull dhe komunë italiane në ngushticën e SiçilisëDetin Mesdhe, 106 km në jugperëndim të Sicilisë 68 km në lindje të bregdetit tunizian . Në ditët e kthjellta, Tunizia është e dukshme nga ishulli. Administrativisht komuna e Pantelleria i përket provincës siçiliane të Trapanit .

Sipas Institutit Kombëtar Italian të Statistikave, popullsia e Pantelerisë ishte 7,335 banorë në 2022 [2]

Monedhë bronzi Cossura që tregon një portret të Isisit me legjendën Punike (23 mm, 12,18 g)
  1. ^ Luciano Canepari. "Pantelleria". DiPI Online (në italisht). Marrë më 15 janar 2020.
  2. ^ "Resident population by age, sex and marital status on 1st January 2022". demo.istat.it. Marrë më 2022-08-09. {{cite web}}: Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)