Park Güell

Nga Wikipedia, enciklopedia e lirë
Dy ndërtesa në hyrje të parkut

Parku Güell (Katalanisht: Parc Güell, Spanjisht: Parque Güell) është një sistem parku publik i përbërë nga kopshte dhe elemente arkitektonike të vendosura në Carmel Hill, në Barcelonë, Kataloni, Spanjë. Carmel Hill i përket vargmalit të Collserola - Parc del Carmel ndodhet në faqen veriore. Park Güell ndodhet në La Salut, një lagje në rrethin Gràcia të Barcelonës. Me urbanizimin në mendje, Eusebi Güell caktoi projektin e parkut Antoni Gaudi, një arkitekt i njohur dhe fytyra e modernizmit katalan.

Parku u ndërtua nga viti 1900 deri më 1914 dhe u hap zyrtarisht si një park publik më 1926. Në vitin 1984, UNESCO shpalli parkun një vend të trashëgimisë botërore nën "Punimet e Antoni Gaudí".[1]

Përshkrimi[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Park Güell është pasqyrimi i tërësisë artistike të Gaudi, e cila i përket fazës së tij natyraliste (dekadës së parë të shekullit të 20-të). Gjatë kësaj periudhe, arkitekti përsosi stilin e tij personal përmes frymëzimit nga format organike. Ai vuri në praktikë një seri zgjidhjesh të reja strukturore të rrënjosura në analizën e gjeometrisë. Për këtë, artisti katalonas shton lirinë krijuese dhe një krijim imagjinativ, dekorativ. Duke u nisur nga një lloj barokuizmi, veprat e tij fitojnë një pasuri strukturore formash dhe vëllimesh, pa ngurtësi racionale ose çdo lloj ambienti klasike. Në hartimin e Park Güell, Gaudi lëshoi ​​të gjithë gjenialitetin e tij arkitektonik dhe vuri në praktikë shumicën e zgjidhjeve të tij inovative strukturore që do të shndërroheshin në simbolin e stilit të tij organik dhe që do të arrinin kulmin në krijimin e Sagrada Família.

Güell dhe Gaudi e konceptuan këtë park, i vendosur brenda një parku natyror. Ata imagjinuan një grupim të organizuar të shtëpive me cilësi të lartë, të zbukuruar me të gjitha përparimet më të fundit teknologjike për të siguruar rehati maksimale, të përfunduar me një prekje artistike. Ata parashikuan gjithashtu një komunitet të ndikuar fuqimisht nga simbolika, pasi që, në elementët e përbashkët të parkut, ata po mundoheshin të sintetizojnë shumë prej idealeve politike dhe fetare të përbashkëta nga mbrojtësi dhe arkitekti: prandaj ka koncepte të dukshme që burojnë nga katalonizmi politik - veçanërisht në shkalla e hyrjes ku përfaqësohen vendet katalanase - dhe nga katolicizmi - Monumento al Calvario, i krijuar fillimisht për të qenë një kishëz. Elementet mitologjike janë kaq të rëndësishme: me sa duket, konceptimi i Gellit dhe Gaudit për parkun u frymëzua edhe nga tempulli i ApollonitDelfi.

Nga ana tjetër, shumë ekspertë janë përpjekur ta lidhin parkun me simbole të ndryshme për shkak të ikonografisë komplekse që Gaudí aplikoi në projektin urban. Referenca të tilla shkojnë nga ndëshkimi politik tek ekzaltimi fetar, duke kaluar në mitologji, histori dhe filozofi. Në mënyrë të veçantë, shumë studime pretendojnë se shohin referenca ndaj Masonizmit, megjithë besimet e thella fetare të Gaudit dhe të Kontit Güell. Këto referime nuk janë provuar në historiografinë e arkitektit modern. Shumëllojshmëria e simboleve të gjetura në Parkun Güell është, siç u përmend më herët, me shenja politike dhe fetare, me një prekje misteri sipas preferencave të asaj kohe për enigma.

Origjina si zhvillim i strehimit[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Muzeu i Shtëpisë Gaudi

Parku ishte fillimisht pjesë e një vend strehimi tregtar të pasuksesshëm, ideja e Kontit Eusebi Güell, pas së cilës u mor parku. Ajo u frymëzua nga lëvizja e qytetit kopsht anglez. Zona ishte një kodër shkëmbore me pak bimësi dhe pak pemë, të quajtur Muntanya Pelada. Ajo përfshinte tashmë një shtëpi të madhe fshatare të quajtur Larrard House ose Muntaner de Dalt House dhe ishte afër një lagjeje shtëpish të klasave të larta të quajtur La Salut (Shëndeti). Synimi ishte të shfrytëzohej ajri i pastër (shumë larg nga fabrikat e tymosura) dhe pamjet e bukura nga kantieri, me gjashtëdhjetë shumë trekëndëshe që sigurohen për shtëpi luksoze. Konti Eusebi Güell i shtoi prestigjit të zhvillimit duke lëvizur në vitin 1906 për të jetuar në Larrard House. Në fund të fundit, ishin ndërtuar vetëm dy shtëpi, të cilat nuk ishin dizajnuar nga Gaudí. Njëra synonte të ishte një shtëpi e shfaqjes, por pasi të përfundonte në 1904 ishte hedhur në shitje, dhe pasi që asnjë blerës nuk doli përpara, Gaudi, me sugjerimin e Güell, e bleu atë me kursimet e tij dhe u transferua me familjen dhe babanë e tij më 1906. Kjo shtëpi, ku Gaudi jetonte nga viti 1906 deri më 1926, ishte ndërtuar nga Francesc Berenguer në vitin 1904. Ai përmban vepra origjinale nga Gaudi dhe disa nga bashkëpunëtorët e tij. Tani është Muzeu i Shtëpisë Gaudi (Casa Museu Gaudí) që nga viti 1963. Në vitin 1969 u shpall një monument historik artistik me interes kombëtar.

Galeria[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Referime[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

  1. ^ Works of Antoni Gaudí, Unesco, marrë më 15 korrik 2011 {{citation}}: Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)

Lidhje të jashtme[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]