Parku Kombëtar i Pyjeve të Girit

Nga Wikipedia, enciklopedia e lirë
Jump to navigation Jump to search
Pyjet e Girit
IUCN kategoria II (park kombëtar)
Gir lion-Gir forest,junagadh,gujarat,india.jpeg
Një familje e luanëve Aziatik
Shteti India
Vendndodhja Gujrat, Indi
Qyteti i afërt Talala
Sipërfaqja 1,412 km2 (545 sq mi)
Krijimi 1950
Vizitorët 60,148 (2004)
Administrimi Departamenti i Pyjeve të Madhya Pradesh

Parku Kombëtar i Pyjeve të Girit i njohur ndryshe si Pyjet e Girit është një pyll në Strehën e Kafshëve të Egra në Gir të Indisë. Ka një territor rreth 1,412.65 km2 (545.43 sq mi). U themelua në vitin 1965. Përmban një shumëllojshmeri kafshësh si: tigri, luani, leopardi, hiena, derri i egër, dreri brilopatë, bualli i ujit, elefanti Aziatik, rinoceronti gri i Azisë Lindore, etj. Gjithashtu është i vetmi vend në botë që në natyrën e egër ka dhe tigrin dhe luanin

Gjeografia[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Jeta e eger[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Shiko edhe[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Referimet[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]