Pasqyra (1975 film)

Nga Wikipedia, enciklopedia e lirë
Pasqyra
Arkivi i filmit
[[Figura:
Mirror (1975) Andrei Tarkovsky (Logo)
|280px]]
Titulli shqip Pasqyra
Origjinali Зеркало
Vendi i prodhimit Bashkimi Sovjetik
Viti i prodhimit 1975
Gjuha origjinale Rusisht
Ekipi realizues
Regjia Andrej Tarkovski
Prodhuesi i filmit: {{{Producenti}}}
Aktorë kryesorë
{{{Aktori1}}}


Pasqyra është një fim biografik i realizuar nga Andrej Tarkovski në vitin 1975. Padyshim që është filmi më personal dhe hermetik ose i thellë i regjisorit. Vadim Yusov, i cili kishte qenë gjithmonë operatori i besuar i Tarkovskit, refuzoi të xhironte filmin sepse e konsideronte projektin si mendjemadh. Megjithatë, pasi u la i lirë, Jusov pranoi se ishte gabim dhe e komplimentoi Tarkovsky-n. Në fakt Pasqyra është një vepër me shumë hijeshi që shfaq virtuozitet të pakufishëm teknik, në përdorimin e kamerës dhe në punën mbi ngjyrën, një virtuozitet që synon krijimin e një atmosfere eterike ose të mrekullueshme në të cilën e tashmja, e kaluara dhe ëndrrat janë shkrirë në një bllok të vetëm të përjetshëm, mbi të cilin shartohen imazhet arkivore të ushtarëve të Ushtrisë së Kuqe të angazhuar në Luftën e Dytë Botërore, në një rindërtim lirik të historisë së Rusisë.

Armiqësia e regjimit Sovietik ndaj Tarkovskit, pas këtij filmi, u bë edhe më e hidhur. Filmi u pengua në çdo mënyrë, u ndalua të merrte pjesë në festivale, kombëtare ose ndërkombëtare, ndërsa në Bashkimin Sovjetik konsiderohej si një film i kategorisë së tretë, më pak i rëndësishmi, kështu që filmi u shfaq vetëm për tre javë dhe vetëm në kinematë e vogla periferike.